„Kibernetikus szeme” a hangjegyek segítségével varázsolja elé a színeket, sőt már mások arcát is. Harbisson élete akkor változott meg, amikor megismerkedett Adam Montandonnal, a kibernetika professzorával, az érzékek kiterjesztésének szakértőjével. A tudós 2004-ben adta neki az eyeborg – kibernetikus szem – nevű eszközt, amitől Harbisson már a világ minden kincséért meg nem válna. Eleinte csak hat színt érzékelt vele, de azóta meg tud különböztetni 360 színt is. Montandon most Harbissonnal együtt dolgozik az új technológián, amellyel a többi hasonló betegen szeretne segíteni. A napokban Barcelonában mutatják be Harbisson legújabb művét, a Színek szimfóniáját, amely a szó szoros értelmében a zene és a színek egyesítése.
Az audiovizuális művész le se veszi a fejéről az eyeborgot. Harbisson úgy fogalmazott, hogy ő nem tesz különbséget a zeneszerzők és a festők között, hanem szonokromatizmus néven egyesítette a két művészeti ágat. Ha kiállításra megy, koncertteremben érzi magát, ha meg koncertteremben ül, akkor „hallja” is a színeket. A művész ugyanis a szenzorral és fülhallgatóval ellátott segédeszközével felfogja a színek frekvenciáit, és minden egyes színhez megtalálja a megfelelő hangot. „A lila szín például sokkal erősebb, mint a vörös, tehát élesebb frekvenciában hallom” – mondta a művész.
Kezdetben a hangjegyek helyett színeket vetett a papírra, aztán hamarosan áttért a hangjegyek színes képírására (zenei piktográfiára). Most már ott tart, hogy megkomponálta többek között Nicole Kidman, Leonardo DiCaprio és a brit trónörökös, Károly herceg „hangportréját” is. De megfestette több ismert zeneszerző (Bach, Mozart, Beethoven, Rahmanyinov stb.) alkotását is – úgy, ahogy ő „hallja”. Ha minden jól megy, a jövő év januárjától már kereskedelmi forgalomba is kerül az „eyeborg”.
Napi balfék: Bud Spencer tanácsai a diszkójampinak