A színvak művész most hallja a színeket

A brit–spanyol fiatalember, Neil Harbisson viszonylag ritka betegségben szenved: színvak, mint a világon minden 33 ezredik ember, ezért csak fekete-fehérben lát. A BBC spanyol világszolgálata azért kereste meg a művészt, mert Harbisson nem nyugodott bele betegségébe (akromatopszia), és egy tudóssal egyedülálló módszert dolgozott ki, hogy mégis lássa a színeket.

2010. 05. 30. 9:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Kibernetikus szeme” a hangjegyek segítségével varázsolja elé a színeket, sőt már mások arcát is. Harbisson élete akkor változott meg, amikor megismerkedett Adam Montandonnal, a kibernetika professzorával, az érzékek kiterjesztésének szakértőjével. A tudós 2004-ben adta neki az eyeborg – kibernetikus szem – nevű eszközt, amitől Harbisson már a világ minden kincséért meg nem válna. Eleinte csak hat színt érzékelt vele, de azóta meg tud különböztetni 360 színt is. Montandon most Harbissonnal együtt dolgozik az új technológián, amellyel a többi hasonló betegen szeretne segíteni. A napokban Barcelonában mutatják be Harbisson legújabb művét, a Színek szimfóniáját, amely a szó szoros értelmében a zene és a színek egyesítése.

Az audiovizuális művész le se veszi a fejéről az eyeborgot. Harbisson úgy fogalmazott, hogy ő nem tesz különbséget a zeneszerzők és a festők között, hanem szonokromatizmus néven egyesítette a két művészeti ágat. Ha kiállításra megy, koncertteremben érzi magát, ha meg koncertteremben ül, akkor „hallja” is a színeket. A művész ugyanis a szenzorral és fülhallgatóval ellátott segédeszközével felfogja a színek frekvenciáit, és minden egyes színhez megtalálja a megfelelő hangot. „A lila szín például sokkal erősebb, mint a vörös, tehát élesebb frekvenciában hallom” – mondta a művész.

Kezdetben a hangjegyek helyett színeket vetett a papírra, aztán hamarosan áttért a hangjegyek színes képírására (zenei piktográfiára). Most már ott tart, hogy megkomponálta többek között Nicole Kidman, Leonardo DiCaprio és a brit trónörökös, Károly herceg „hangportréját” is. De megfestette több ismert zeneszerző (Bach, Mozart, Beethoven, Rahmanyinov stb.) alkotását is – úgy, ahogy ő „hallja”. Ha minden jól megy, a jövő év januárjától már kereskedelmi forgalomba is kerül az „eyeborg”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.