Béna kacsa lehet a Merkel-kabinet?

A Frankfurter Allgemeine Zeitung hosszan elemzi az észak-rajna-vesztfáliai tartományi választások jelentőségét. A Die Welt beszámol arról, hogy a kényszerházasságok esetében büntetőtörvénykönyv szigorítását követelik a német liberálisok.

2010. 05. 09. 10:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Reiner Burger Egy kis Bundestag választás című düsseldorfi keltezésű cikkében elemzi a mai észak-rajna-vesztfáliai választások országos jelentőségét. A legnépesebb, 18 millió lakosú német tartományban 13,3 milliónyi polgár rendelkezik választójoggal. A tartomány mérete miatt nevezik a voksolást „kis Bundestag választásoknak”. Vasárnap döntenek arról, hogy a berlini kormányt adó CDU és FDP meg tudja-e vagy sem őrizni vékonyka többségét a tartományi parlamenteket megjelenítő Bundesratban. Jelenleg Angela Merkelt támogató tartományi kormányok 37 szavazattal bírnak a 69 fős testületben. A pártok az utolsó pillanatig küzdöttek a támogatókért. Jürgen Rüttgers (CDU) miniszterelnök mellett – akinek tartania kell a gyenge szerepléstől – kampányolt Angela Merkel kancellár is.

A kancellár egy bielefeldi rendezvényen azzal vádolta a szociáldemokratákat, hogy nem határolódnak el a Baloldali Párttal történő esetleges együttműködésről. Az SPD 2005-ös súlyos vereségét követően arra számíthat, hogy ezen az alacsony szinten stabilizálódik a támogatottsága. Az FDP abban bízhat, hogy némileg javítani tud a legutóbbi, igen gyenge, 6,2 százalékos eredményén. Kampányzáró rendezvényükre a liberálisok elnöküket, Guido Westerwellet hívták Lippstadtba. „Mindenki, akinek öt fillérnyi esze van, nem engedheti meg, hogy ez a tartomány elhajoljon balra” – fogalmazott a külügyminiszter. A zöldek, akik jelentős támogatottság növekedésre számíthatnak, nem tartanak központi kampányzáró rendezvényt. A két pártelnök, Claudia Roth és Cem Özdemir azt hangsúlyozta, hogy milyen fontos a Baloldali Párt parlamentbe jutásának megakadályozása. Ugyanakkor óvtak a nagykoalíció veszélyétől. Miközben Rüttgers kampányában megpróbálta magát a stabil viszonyok garanciájaként láttatni, addig kihívója, Hannelore Kraft többek között azzal érvelt, hogy az ő vezetésével a tartomány erős bástya lesz a polgári kabinet javaslataival szemben. A legutóbbi közvélemény-kutatások szerint egyik klasszikus koalíció, a CDU-FDP és a SPD-Zöldek sem lesz képes a stabil kormányalakításra. Erősen befolyásolja a lehetséges kormánytöbbséget, hogy a Baloldali Pártnak sikerül-e átugrania az öt százalékos küszöböt. Amennyiben nem jutnának be a parlamentbe, akkor elég lenne a szavazatok relatív többsége, s esélye lenne az egyik „klasszikus koalíciónak” a tartományi gyűlési többség megszerzésére.

Die Welt (welt.de)

A konzervatív német napilap Az FDP keményebben kívánja büntetni a kényszerházasságot című cikkében ismerteti a liberálisok büntetőtörvénykönyv szigorítási elképzeléseit. Az FDP olyan törvényt kíván bevezetni, ami súlyosabban büntetné a kényszerházasságot, s jóval súlyosabb börtönbüntetés kiszabását is lehetővé teszi. A bevándorló családok gyakran nincsenek tisztában, hogy ezzel a gyakorlatukkal megsértik a német jogrendet – fogalmazott Hartfried Wolff. Cselekedeteik bűnösségéről ezeket a családokat fel kell világosítani. „Akkor azoknak a szülőknek, akik lányukat akarata ellenére egy házasságba kényszerítik, nekik sokkal súlyosabb börtönbüntetéssel kell számolniuk” – nyilatkozta a liberálisok Bundestag frakciójának belügyi és jogi munkacsoportjának vezetője, a Rheinpfalz am Sonntag című lapnak. Eddig a kényszerházasságot csak kényszerítésként lehetett, legfeljebb öt éves börtönbüntetéssel büntetni. „Ezt nem tartom elegendőnek, mert nemzetközi szinten nem lehet ezt a bűncselekményt üldözni” – fogalmazott Wolff. Wolff kijelentette, hogy még a nyári szünet előtt egy a CDU-val közös törvénytervezetet kívánnak benyújtani a Bundestag elé, és azt szeretnék, hogy ha javaslatukból még az idén jogszabály lenne. Legutóbb egy 15 éves hamburgi lány ügye uralta a német sajtó címlapjait, akit állítólag Berlinben férjhez kényszerítettek. A hamburgi államügyészség megkezdte a nyomozást a szülők ellen. A hatóságok vizsgálják, hogy megáll-e esetükben a szülői felügyeleti kötelezettség megsértése, illetve a kényszerítés minősítés esete.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.