„Kedves elvtársnők és elvtársak”

A Süddeutsche Zeitung beszámol arról, hogy a Stasit éltető politikusokkal kíván koalícióra lépni az SPD Észak-Rajna–Vesztfáliában. A Die Presse tudósít az Ausztria és Svájc közötti üzengetésről az uniós euró-mentőcsomag apropóján.

2010. 05. 20. 7:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)

A baloldali német napilapban Thorsten Denkler Egy hurrá a Stasira című cikkében elemzi a radikális Baloldali Párt szerepét az észak-rajna–vesztfáliai kormányalakításban és az alakulat viszonyát az NDK állambiztonsági szervéhez. A Baloldali Párt nem teszi könnyűvé az SPD és a zöldek tárgyalóinak munkáját. Először tartományi vezetőiknek nehezére esett, hogy elhatárolódjanak az NDK jogtipró rezsimjétől. S most egy további politikusukkal, Ulla Jelpkevel kapcsolatban merülnek fel kérdőjelek, aki jelenleg a Bundestagban ül és a Baloldali Párt frakciójának belpolitikai szóvivője. Az elmúlt hétvégén a Hamburgban született volt zöldpárti politikus ismét a szavak hatalmát használta, hogy különleges köszöntőt küldjön. Üdvözölte az egykori kelet-német felderítés fő- és mellékállású munkatársainak éves strausbergi találkozóját. A felderítés az állambiztonsági minisztérium, a Stasi egyik főosztálya volt. „Kedves elvtársnők és elvtársak” – szólt a megszólítás, majd azonnal a lényegre tért. Több mint 20 évvel az úgynevezett fordulat után, továbbra is bátran forgatják a Stasi-bunkót. Jelpke sajátos logikája szerint ezt pusztán egy okból teszik. Így kívánják elérni, hogy hiteltelenné tegyék az NDK szociális vívmányainak minden emlékét éppen úgy, mint minden aktuális kapitalizmusbírálatot. Az egykori NDK-s kémeket a képviselőnő köszöntőjében csak dicsérni tudta. „Miközben különféle antikommunisták habzó szájjal továbbra is démonizálhatják az NDK-t és különösen a Stasi munkáját, addig soraitokból átfogó, józan, tudományos elemzések és dokumentumkötetek születtek a felderítés munkájáról.” El kell ismerni, hogy aligha létezik még egy olyan titkosszolgálat, melynek egykori munkatársai olyan alaposan feldolgozták volna a hírszerzés történelmét, mint az NDK felderítése. A köszöntő az alábbi mondatokban érte el csúcspontját: „Közületek sokak békéért folytatott bátor küzdelmét az NDK elmúlta után börtönnel büntették. Ezzel szemben a Szövetségi Hírszerző Szolgálat (BND) – egy volt nácikból felépített agresszív, imperialista szolgálat – kémei büntetlenül megúszták a szocializmus elleni akcióikat.” Ez az egyenlőtlen bánásmód máig égbekiáltó igazságtalanság, ami jól jellemzi, milyen felfogású az úgynevezett „demokratikus jogállam”, amelyik védelmezi a BND és az Alkotmányvédelmi Hivatal spiclijeit. Az egykori újságírónő az éves találkozót szolidáris üdvözletével zárta. Jelpke, aki Észak-Rajna–Vesztfália tartományi listáján jutott be a Bundestagba, egyúttal Dortmund és Münster választókerületeiért felelős, honlapján külön foglalkozik a titkosszolgálatok kérdéseivel. Ebben feltűnő, hogy a legtöbb sajtótájékoztatóján és nyilatkozatában a spicliszolgálatoknak nevezett Szövetségi Hírszerző Szolgálatot és Alkotmányvédelmi Hivatalt támadja, s azok megszüntetését követeli. Az azonban nem ismert, hogy hasonló vehemenciával követelte volna korábban a Stasi megszüntetését.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap Szomszédsági vita: A BZÖ szolidáris Svájccal című cikkében tudósít a Bern és Bécs közötti üzengetéssel. Nagyon felháborodott a szocialisták miatt, de a néppárt álláspontja is idegesíti – nyilatkozta Christian Ebner a Szövetség Ausztria Jövője (BZÖ) nevű alakulat pártigazgatója. „Így nem lehet egy jó szomszéddal bánni.” Mint elmondta, pártja számára Svájc példaképnek számít. Ők ugyanis nem követték a 750 milliárd eurós mentőcsomag kapcsán az unió „értelmetlen lemmingszerű viselkedését”. Ezzel a csomaggal ugyanis a BZÖ álláspontja szerint csak azokat az országokat jutalmazzák, akik felelőtlenül gazdálkodtak. „Svájc volt 2000-ben az egyetlen ország, amelyik nem csatlakozott az értelmetlen eljáráshoz – az uniós szankcióhoz.” Ebner meglátása szerint Svájc a válságra is jobban felkészült, mint Ausztria. Ausztriában ugyanis csak a lyukakat toldozgatják-foldozgatják és messze megkerülik a strukturális reformokat. Így szükség esetén ismét az adófizetőknek kell kisegíteniük a bankokat. Bern viszont elfogadott egy törvényt, mely a bankok feltőkésítését szabályozza és azt alaposabban ellenőrzi. Josef Cap szocialista nemzetgyűlési frakcióvezető a múlt héten potyautasnak nevezte Svájcot, mely állam ugyan nem kívánja kivenni részét az euró megmentéséből, de annak hasznát a svájciak is élvezik. Werner Faymann kancellár és SPÖ-elnök szerint Svájc kimazsolázza az előnyöket, de az uniós tagság terheiből nem részesül. Karlheinz Kopf, a néppárt nemzetgyűlési frakcióvezetője ugyanakkor szakmai alapon zajló vitát követelt az eurós mentőcsomaghoz történő svájci hozzájárulásról.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.