Történelmi prágai utazás

A Die Welt ismerteti a bajor miniszterelnök beszédét, aki a szudétanémetek találkozóján bejelentette, hogy még az idén Prágába utazik tárgyalni a Benes-dekrétumokról. A Sonntag arról tudósít, hogy a svájci kantonok tartanak attól, Brüsszel korlátozni fogja a befolyásukat a szövetségi államon és az EU-n belül is.

2010. 05. 24. 10:39
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sonntag (Sonntagonline.ch)

A konzervatív svájci vasárnapi lap Európa veszélyezteti a föderalizmust című cikkében foglalkozik a svájci kantonok félelmeivel. Európa ismét hevesen vitatott belpolitikai téma Svájcban. Most éppen a kantonok kormányai adtak újabb tápot a vitának. Elkészítették az „Európa-politikai helyzetmeghatározás, újjáértékelés” című tanulmányt, melyet a Kantonok Kormányainak Konferenciája (KdK) április 27-én megküldött a résztvevőknek. A lap tulajdonában lévő helyzetelemzést még a nyári szünet előtt el kívánják fogadni.

Roland Mayer – aki a KdK-n belül a külpolitikáért felelős – szerint ezzel kívánják befolyásolni a kormányt. A berni kabinet a kérdéssel a nyári szünet után kíván foglalkozni, ha elkészül az integrációs iroda helyzetelemzése az EU-val fenntartott kapcsolatokról. Ekkor a kormány kénytelen lesz a kantonok számos kínos belpolitikai kérdésével foglalkozni. Az önállóságukat féltő kantonok követelik a „föderalista és demokratikus államszervezet” megerősítését szolgáló reformok elfogadását. Magyarán a kantonok úgy érzik, hogy az EU egyre több illetékességet von el tőlük, s ezzel a föderalizmus, Svájc egyik ismertetőjegye került veszélybe. Történik ez annak ellenére, hogy Svájc nem tagja az uniónak. Erre a meglátásra jutott az elemzést készítő Bernhard Waldmann professzor a freiburgi egyetem Föderalizmus Intézetétől. Az unióval kötött új szerződések lényegében az uniós jogszabályok bizonyos részeinek átvételét is jelentik.

A kantonok erősíteni kívánják az információhoz történő hozzáférésüket. Jogilag szeretnék rögzíteni, hogy időben tájékoztassák őket az uniós politikáról, különösen a stratégiai döntések előzményeiről. Arra az esetre, ha a kantonok és a szövetségi állam vitája szükségessé tenné, erősíteni kell az alkotmánybíróságot. Ez a feladat párhuzamosan a kétoldalú kapcsolatok elmélyítésével vagy egy uniós keretmegállapodás kiépítésével megoldandó. Ezek olyan feltételek, melyek hallatán nemcsak Bernben, de Brüsszelben is felhördülnek.

Die Welt (Welt.de)

A konzervatív német napilap Seehofer bejelent egy történelmi prágai látogatást című cikkében foglalkozik a szudétanémetek hagyományos pünkösdi találkozóján történtekkel. A második világháború óta utazik bajor miniszterelnök hivatalos látogatásra Prágába. Horst Seehofer (CSU) pünkösdvasárnap, az augsburgi szudétanémet napon bejelentette, az új cseh kormány megalakulása után, ez év másik felében a szomszédos országba fog utazni. Mint fogalmazott, itt az ideje a legfelsőbb szintű megbeszéléseknek. Az eddigi kétoldalú hivatalos találkozók mindig meghiúsultak a Benes-dekrétumok miatt.

A máig érvényben lévő dekrétumok teremtették meg a németek csehországi kitelepítésének jogi kereteit, melyekre a potsdami találkozón a győztes hatalmak is rábólintottak. Seehofer kijelentette: magától értetődő, hogy Prágában utalni fog a népcsoportot megillető jogokra is. Seehofert elkísérik a szudétanémetek képviselői is. Bernd Posselt, a CSU EP-képviselője és a népcsoport szóvivője kijelentette: elérkezett a látogatás „történelmi időpontja”. A szudétanémetek a máig érvényes Benes-dekrétumok felszámolását követelik, mert az ellentétes a nemzetközi joggal és az emberi jogokkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.