Elpais.es, Elmundo.es, Abc.es, Lavanguardia.es, Deia.com stb. – Spanyolország
Több spanyolországi lap megemlítette, hogy nagyon hosszúra nyúlt a már hat éve kisebbségben kormányzó spanyol szocialista miniszterelnök, José Luis Rodríguez Zapatero csütörtökre virradó éjszakája, aki a katalán mérsékelt nacionalisták vezetőjét győzködte a válságkezelő csomag elfogadása érdekében. A 350 tagú madridi alsóház csütörtök délben végül egyetlen szavazattal – 169 igen és 168 nem mellett 13 tartózkodással – engedte át a januári 50 milliárdos csomag után az újabb, ezúttal 15 milliárd eurós megszorítást, amely már az idén többek között átlagosan 5 százalékkal kurtítja meg a közalkalmazottak bérét.
A lapok helyzetelemzéseibő kiszűrhető néhány észérv, amelynek alapján a mérleg nyelvének szerepét betöltő Josep Antoni Duran i Lleida, a katalán kereszténydemokrata-liberális pártszövetség, az Összetartás és Unió (CiU) madridi frakcióvezetője a tartózkodás mellett döntött. Egyrészt: amennyiben 9 képviselőtársával együtt mégis nemmel szavaz, a madridi tőzsde azonnal bedől, és többek között a közalkalmazottak még az alapbérüket sem kapják meg. Másrészt nem akarta, hogy ennek következtében éppen az ő pártja viselje azért a felelősséget, hogy a görögökhöz hasonló kényszerhelyzetbe hozzák Spanyolországot.
A jelek szerint a katalán nacionalista párt a baloldali kormány felelősségre vonásának ebben a pillanatban roppant hálátlan feladatát a kormány eszmetársaira, a baloldali szakszervezetekre hárítja. A múlt heti lapelemzésekből kiderült már, hogy ősszel tisztújítást tartanak, ezért a két legnagyobb – szocialista és egykori kommunista – szakszervezetnek reagálnia kell, tehát nem vonhatják vissza a június 8-ra már meghirdetett általános sztrájkot. Különben ők is hosszú időre elveszítik tagságuk bizalmát.
Publico.clix.pt – Portugália
A portugál lap idézte a zöldpárt (PEV) képviselője, Heloísa Apolónia két javaslatát is, aki részben arra akarta rábírni képviselőtársait, hogy törvényben álljanak ki a hazai élelmiszer-termelés mellett. Amennyiben nem lépnek sürgősen – érvelt Apolónia –, és nem árulnak elsősorban hazai termelésű élelmiszereket a nagyáruházakban, évente négymilliárd eurót dobnak ki fölöslegesen az ablakon. A zöld honanya a tisztelt ház emlékezetébe idézte a tényt, hogy amikor 1986-ban beléptek az akkor még Európai Gazdasági Közösségnek nevezett unióba (EGK), akkor csak 25 százalékban függtek a külső ellátástól, most viszont már 75 százalékban a beszállítóké a portugál élelmiszerpiac.
A parlament mindezek ellenére leszavazta a környezetvédő honanyát, mert hiába kapta meg a kereszténydemokraták támogatását, a kisebbségi szocialisták elutasították a kezdeményezését, a legnagyobb ellenzék, a jobbközép szociáldemokraták pedig tartózkodtak.
Vitályos Eszter: Péter, hát van neked bőr a képeden, hogy te még a nők elleni erőszakról prédikálsz?