Berliner Zeitung (Berlinonline.de/berliner-zeitung)
A német főváros napilapja A koalíció fel kívánja darabolni a takarékossági csomagot című cikkében foglalkozik azzal, miként készül a szövetségi kormány a Bundesrat-többség elvesztésére.
A berlini CDU/CSU–FDP-koalíció két törvényre szeretné bontani takarékossági csomagját, hogy a Bundesrat-többség elvesztése után a csomagterv minél kisebb részét kelljen a tartományi kormányokat képviselő testület elé terjesztenie.
„Részben az észak-rajna–vesztfáliai fejlemények miatt kívánjuk feldarabolni a takarékossági csomagot” – nyilatkozott Otto Fricke, a liberálisok frakcióigazgatója a Berliner Zeitungnak. A takarékossági csomaggal 2014-ig 80 milliárd eurót kívánnak megspórolni.
A csomag nagyobb részéhez nincs szükség a Bundesrat hozzájárulására, egy kisebb területhez kell majd a grémium jóváhagyása. Amennyiben az SPD és a zöldek kisebbségi kormányt alakítanak júliusban Észak-Rajna–Vesztfáliában, akkor a CDU és az FDP elveszti többségét a Bundesratban. A családtámogatási vitában Fricke védelmébe vette a liberálisok ama követelését, hogy a családi pótlék maximálisan 1800 eurós összegét csökkentsék. „Ez még világosabbá teszi a polgárok számára, hogy ez a koalíció az erősebbek körében is takarékoskodik” – hangsúlyozta Fricke.
Der Spiegel (Spiegel.de)
A baloldali német hírmagazin Niebel védelmébe vette Izrael bírálatát című cikkében tudósít a fejlesztési miniszter gázai beutazásának megtagadása miatt kialakult diplomáciai vita legfrissebb történéseiről.
Dirk Niebel liberális fejlesztési miniszter megismételte Izraelt érintő kemény bírálatát, és részleteket is ismertetett a hét végi útjával kapcsolatban. Niebel elmondta Jeruzsálemben, hogy csütörtökön megkapta az engedélyt gázai látogatásához az izraeli hadügy-minisztériumtól.
„Más politikusok is bejutottak a Gázai övezetbe” – nyilatkozta Niebel hétfő reggel az ARD közszolgálati televízió reggeli magazinjában. A másik bejutási lehetőség, hogy Egyiptom felől látogasson el Gázába, számára szóba sem jött, mivel ez feszültséget keltett volna a német–izraeli kapcsolatokban. Niebel vasárnap szeretett volna felkeresni egy víztisztító telepet, melyet német fejlesztési támogatásból építettek. Izrael azonban majdnem minden külföldi miniszternek megtiltotta a beutazást a Gázai övezetbe.
Az övezet nem számít megszállt területnek, és Niebel ismét hangsúlyozta: nem tervezte, hogy találkozik a radikális iszlamista Hamásszal. Mint mondta, a legitim Fayat-kormányt támogatta volna, ha sikerül az út.
Rainer Stinner, a liberálisok külpolitikai frakciószóvivője a közszolgálati Deutschlandfunk rádióban úgy fogalmazott: Németország támogatja a palesztin fejlesztési elképzeléseket, ezért jogos, ha Niebel tájékozódni kíván a helyszínen. „Izraelnek meg kell értenie, hogy az ország barátait nem szabad állandóan visszautasítani” – vélekedett Stinner.
Niebel hétfőn találkozik Simon Perez izraeli elnökkel és Avigdor Lieberman külügyminiszterrel, megbeszéléseiken szerepet játszhat a gázai beutazási tilalom. Niebel korábbi nyilatkozatában az izraeli döntést súlyos külpolitikai hibának nevezte.
„Izrael barátjaként egyre nehezebben tudom saját honfitársaimnak megmagyarázni, miért reagál úgy Izrael, ahogyan ezt teszi” – fogalmazott Niebel Jeruzsálemben. Az izraeli külügy azzal válaszolt a felvetésre, hogy hosszabb ideje már nem engednek magas rangú politikust az övezetbe, mert az ott hatalmon lévő Hamász propagandacélokra felhasználja azt.
Benjamin Netanjahu miniszterelnök biztonsági kabinetje vasárnap este bejelentette: tovább enyhítik az övezet blokádját. Nyilvánosságra hozzák a tiltott termékek listáját, ezen fegyverek és harceszközök, továbbá problémás, többcélú áruk fognak szerepelni. Amúgy minden más termék bevitele engedélyezett lesz.
Niebel üdvözölte a döntést, és érthetőnek nevezte a fegyverek kitiltását. Ugyanakkor kijelentette: a palesztinokat is megilleti az export és a kiutazás joga. „Barátok között nevén kell nevezni, ha rossz irányba fejlődnek a dolgok” – fogalmazott Niebel, utalva a három éve tartó gázai blokádra.
Továbbra is bírálta Niebelt a Németországi Zsidók Központi Tanácsa. „Nagyon ügyetlen volt, ahogyan Niebel hagyta az ügyet kiéleződni” – fogalmazott Stephan Kramer, a tanács főtitkára, ugyanakkor elismerte, hogy egy olyan ismert baráttal szemben, mint a miniszter, ügyetlen volt Izrael viselkedése.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját