„Egyre hülyébbek leszünk”

A Tages-Anzeiger beszámol arról, hogy a Svájci Néppárt parlamenti javaslatával kívánja lehetővé tenni a szomszédos területek csatlakozását az alpesi köztársasághoz. A Die Presse arról tudósít, hogy Thilo Sarrazin (SPD) szerint Németország szellemi leépüléséért a képzetlen bevándorlók a felelősek.

2010. 06. 12. 10:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (Diepresse.de)

A konzervatív osztrák napilap Németország: Sarrazin szerint a bevándorlók elbutítanak című cikkében ismerteti a szövetségi bank elnökségi tagjának legújabb nyilatkozatát. A korábbi berlini pénzügyi szenátor, szociáldemokrata politikus provokatív szavai szokás szerint felháborodást váltottak ki.

Thilo Sarrazin veszélyben látja Németországot a bevándorlók alacsony műveltsége miatt. Mint a darmstadti, „Képzés, demográfia, társadalmi trendek” című, csütörtök esti vitában kifejtette, „ezek a törökországi, közel- és közép-keleti és afrikai bevándorlók” alacsonyabb műveltségűek, mint a többi országból érkezettek. Ráadásul a bevándorlóknak több a gyermeke, mint a németeknek. „Természetes úton egyre hülyébbek leszünk” – fogalmazott a politikus.

Gyakori, bevándorlókat és munkanélkülieket lenéző nyilatkozatai ellenére Sarrazin továbbra is tagja a szociáldemokrata pártnak. Két berlini kerületi szervezet a kizárását követelte, de márciusban kezdeményezésük zátonyra futott a tartományi döntőbíróság előtt. A szövetségi bank megvonta Sarrazin feladatköreit múlt ősszel, mert interjút adott a Lettre Internationalnak.

A 65 esztendős politikus megkérdőjelezte az arab és a török bevándorlók integrációs képességét. „Nekem senkit sem kell elismernem, aki ebből az államból él, ezt az államot elutasítja, nem gondoskodik gyermekei rendes képzéséről, és állandóan új fejkendős kislányokat gyárt” – fogalmazott. Szerinte a törökök ugyanúgy foglalják el Németországot, mint ahogyan az albánok Koszovót, a magasabb termékenységgel.

A segélyezetteknek Sarrazin azt tanácsolta, ha nincs elég pénzük a fűtésre, akkor vegyenek fel meleg pulóvert, és zuhanyozzanak hideg vízben. De készített már étrendet a tartósan munkanélkülieknek annak bizonyítására, miként lehetséges a segélyezetteknek szánt napi 4,25 eurónyi élelmiszerből megélni zsömlén, virslin és krumplisalátán.

Tages-Anzeiger (Tagesanzeiger.ch)

A baloldali-liberális Fabian Renz Az SVP Svájc szomszédos területeit kívánja bekebelezni című cikkében foglalkozik a legnagyobb berni párt területgyarapítási terveivel.

Amennyiben Toni Brunneren, a Svájci Néppárt (SVP) elnökén és Caspar Baader frakcióvezetőn múlna, akkor a sváb lenne nemsokára a legelterjedtebb svájci nyelvjárás, s a legnagyobb svájci város Stuttgart – írja a lap. Brunner, Baader és 26 frakciókollégája aláírta Dominique Baettig (SVP) nemzetgyűlési képviselő kezdeményezését, melyben a határ menti régiók svájci kantonokként történő egyszerűsített integrációját javasolja. A javasolt alkotmánymódosítás szerint az alábbi régiók kérhetik felvételüket az alpesi köztársaságba: Elzász (F), Aosta-völgy (I), Bozen (I), Jura (F), Vorarlberg (A), Ain (F), Savoya (F), Baden-Württemberg (D), Varese (I) és Como (I). A kezdeményező szerint a fenti régiók jelenleg saját nemzeti és európai politikusaiktól szenvednek és vágyakozva tekintenek a közvetlen és emberarcú demokráciára. Karitatív csatlakozási ajánlatával Baettig megosztotta a politikustársakat. Caspar Baader frakcióvezető dicsérte az eredeti ötletet. Mint fogalmazott, állandóan Svájc uniós csatlakozásáról beszélnek, Baettig ezzel szemben a népek önrendelkezési jogát hangsúlyozza. „Én a javaslatot spontán aláírtam, és a nemzetgyűlésben természetesen szintén támogatni fogom” – fogalmazott Toni Brunner is.

Más pártoknál a támogatottság szerény keretek között maradhat, legalábbis erre lehet következtetni a válaszaikból. „Az SVP-nek egyszer utána kellene számolnia, mennyibe kerülnek az ilyen ütődött javaslataik az adófizetőknek” – nyilatkozta Ursula Wyssa, a szocialisták frakcióvezetője. A kantonok kamarája sem tartja sokra a „provokációt”, miként az a kezdeményezéssel kapcsolatos állásfoglalásából kiderül. Meglátásuk szerint az állásfoglalásban követelt „barátságtalan politikai lépés” igen súlyosan befolyásolna a szomszéd államokkal fenntartott kapcsolatokat. A lap megkereste a berni német követséget, és megkérdezte, miként reagálnak a Baden-Württemberg megkaparintására szőtt helvét tervekre. A felvetésre egyetlen válasz született: hangos nevetés.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.