Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilap Németország: Wulff fogja Köhlert elnökként követni című cikkében tudósít a kereszténydemokraták döntéséről.
Megszületett a döntés az új német szövetségi elnök személyéről. A „nemzet anyja” elgondolás helyett „minden anyós álma” válik valóra. Ursula von der Leyen (51) szövetségi munkaügyi miniszter helyett Christian Wulff (50), az alsó-szászországi miniszterelnök fogja Horst Köhlert követni. Erről a fordulatról a CDU saját soraiban tapasztalt ellenállás gondoskodott, többek között a délnyugati kereszténydemokraták felől érkeztek fenntartások. De hozzájárult Wulff erős alelnöki pozíciója a megtizedelt CDU vezetésén belül is.
„Ha akar, akkor lesz” – kommentálták már szerdán Wulff esélyeit. Angela Merkel és Horst Seehofer CSU-elnök is bizalmasát, von der Leyent látta volna szívesen a Bellevue-kastély lakójaként. Kedvencét ugyanakkor hivatalosan még nem jelölte a CDU elnöke. Ennyiben a kancellár nem tekinthető a párton belüli játszmák vesztesének.
Wulffról az a hír terjedt el, hogy magát jelölte a legmagasabb közjogi méltóságra. Bár pár nappal korábban egészen más jelzéseket küldött, ezért a jelöltek közül az esélytelenek közé sorolták. Ám mivel egyes jelöltek, mint Norbert Lammert Bundestag-elnök „túl függetlennek” és Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter „a kormányban nélkülözhetetlennek” számított, hamar kiestek a versenyből.
Merkel Seehofertől és Guido Westerwelle FDP-elnöktől is szabad kezet kapott, hogy döntsön, Wulff vagy von der Leyen legyen az elnökjelölt. A döntést a kancellár gyorsan meghozta. Csütörtökön délután ismét találkoztak a koalíciót irányító politikusok a kancellári hivatalban. Úgy döntöttek, még ugyanazon az estén megnevezik a jelöltjüket. A gyors lépésnek a kormány döntésképességét kellett jeleznie.
Wulff is illik Merkel jelöltprofiljába. Komoly politikusi tapasztalatokkal rendelkezik, nem fog meglepetéseket okozni, mint Köhler fejvesztett távozása, valamint hozzájárul a CDU–FDP-koalíció stabilizálódásához. Az alsó-szászországi politikus az utolsó kereszténydemokrata miniszterelnök, aki bármikor Merkel örököse lehetett volna. Az, hogy Wulff nem az első jelölt volt, abban elsősorban – sokak szerint tettetett – visszafogottsága játszott szerepet. 2008-ban Wulff úgy fogalmazott: „Nálam hiányzik a hatalom feltétlen akarása és az a képesség, hogy mindent ez alá rendeljek.” Igazából ezt nem hitték el neki. A hannoveri ügyvéd nem a konzervatív szárny klasszikus képviselője. Magánélete sem illik ebbe a sémába, katolikusként külön élt első feleségétől, majd később hozzáment élettársához. Jelölése után a társadalom összetartozásának erősítését nevezte legfontosabb feladatának. Szeretné az embereket közelebb hozni egymáshoz és optimizmust sugározni ezekben a gazdasági szempontból nehéz időkben.
Az SPD és a Zöldek Joachim Gauckot, a korábbi NDK polgárjogi aktivistáját indítják esélytelen ellenjelöltként. (A polgári pártoknak abszolút többsége van az elnökjelölő testületben.)
Tages-Anzeiger (tagesanzeiger.ch)
A baloldali-liberális zürichi napilap Nincs tovább „gyalogosátkelő” Bernben című cikkében tudósít a városvezetés nyelvpolitikai kiadványáról.
Bern vörös–zöld városvezetése gondoskodik a politikai korrekt kifejezések használatáról, ezért kiirtanának egyes szavakat. A svájci főváros vezetése szerint nemi szempontból nem korrekt kifejezés a „gyalogosátkelő”, ezért azt ajánlja, hogy a jövőben kerüljék azt és helyette a városi alkalmazottak használják a „zebrát”. Ez is szerepel a Városi alkalmazottak nyelvi irányelvei című kiadványban, amit csütörtökön mutatott be a berni városvezetés.
Szintén azonnali hatállyal száműzték a „csapat” kifejezés német változatát – Mannschaft – mert benne van a „férfi” (Mann) szótő. A főváros munkatársainak ehelyett az angol változatot, vagy a csoport kifejezést ajánlják. Ugyanezen okok miatt javasolják a „kezdő-” és „felhasználó-” előtagot tartalmazó szóösszetételek kerülését.
A tizenkét oldalas nyelvi irányelvek a városigazgatás munkatársai számára kötelezőek, áll a sajtónyilatkozatban. Aki nem tartja be az előírásokat, az problémákra számíthat a „munkatársi” – bocsánat, a „kiértékelő” – megbeszéléseken, amint ezt újabban mondani illik.
Kezdődik a visszaszámlálás: mindjárt jönnek az eredmények az Egyesült Államokból