Bild Zeitung (Bild.de)
Európa legnagyobb példányszámú bulvárlapja A segélyezetteknek „közmunkát” kell végezniük! című cikkében ismerteti Ursula von den Leyen (CDU) szövetségi munkaügyi miniszter asszony javaslatát. A szociális segélyben részesülőknek közmunkát kell végezniük, például az utcákat tisztítani, vagy a parkokat rendben tartani. Von der Leyen asszony ezen módon közel 33 000 személynek szeretne munkát adni. Úgy fogalmazott a lapnak: „Itt mindazokról van szó, akiknek egészen rosszak az esélyeik, hogy rendes munkát találjanak. Mindenki megkapja a maga esélyét. Ezt mutatja, hogy mi tényleg komolyan gondoljuk ezt az ajánlatot”. Ez az úgynevezett állampolgári munka három évre korlátozódna, a munkanélküli 30 órás heti munkájáért 900 eurót kapna. Ezt a bruttó összeget igen kevés levonás terhelné.
Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (Faz.net)
A konzervatív német napilap vasárnapi kiadása Kövessétek nővéreitek példáját! című cikkében foglalkozik a növekvő számú női dzsihádpropagandista problémájával. A biztonsági szervek egy ideje növekvő aggodalommal figyelik a nők szerepének erősödését a németországi iszlamista terrorhálózatokban. Különösen érvényes ez az internetes propagandára. „A nők az utóbbi időben egyre intenzívebben kampányolnak német nyelvű honlapokon az iszlamista terror mellett, köztük szép számmal találhatók a muzulmán vallásra áttért asszonyok” – nyilatkozta Burkhard Freier, az észak-rajna–vesztfáliai alkotmányvédelmi hivatal alelnöke. A nők ezekben az üzenetekben az erőszakot dicsőítik, és állítólag helyes ügyként igazolják a hitetlenek halálát. „Brutalitásukban és agresszív szóhasználatukban nem maradnak le a férfiaktól” – nyilatkozta Freier a lapban.
Nagy figyelmet váltott ki a biztonsági szervek körében egy iszlám hitre tért német nő videója, aki Ummu Safiyya néven felszólította a szövetségi köztársaságban élő muzulmán nőket, hogy csatlakozzanak az afgán–pakisztáni határvidéken zajló fegyveres küzdelmekhez. A lap értesülése szerint a videó készítője az iszlám hitre áttért Luisa S. A fiatal német nő néhány hónappal azután, hogy áttért a muzulmán hitre, férjével közösen elutazott Bonnból az afgán határvidékre. Korábban a közszolgálatban dolgozott a Rajna-Sieg járásban. Férje, Javad S. tavaly októberben, 22 éves korában a pakisztáni katonákkal vívott harcokban vesztette életét.
Die Presse (Diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilapban Eva Male Berlin sokkos állapotban: Köhler lemondott című, berlini keltezésű cikkében elemzi a német szövetségi elnök távozásának okait. Mint egy bomba csapódott be hétfőn Horst Köhler (CDU) meglepő és azonnali lemondásának híre. Abban a Berlinben, ahol a CDU–FDP-koalíció épphogy megemésztette Roland Koch hesseni miniszterelnök, CDU-alelnök lemondását. Angela Merkel (CDU), akinek kormányát tovább gyengíti a lemondás, azonnal lemondta a Dél-Tirolban edzőtáborozó német labdarúgócsapat tervezett meglátogatását. Merkel és alkancellárja, Guido Westerwelle (FDP) válságtanácskozást tartottak, de nem tudták Köhlert rávenni álláspontjának megváltoztatására. A lemondás oka – ő Heinrich Lübke után a második elnök, aki távozik – Köhler vitatott rádióinterjúja volt, melyben gazdasági érdekekkel is magyarázta a Bundeswehr katonai akcióit. (Az előzményekről lásd a május 28-i sajtószemlét.) Az elnök azonnal visszautasította a vádakat, és jelezte, hogy megjegyzése nem az afganisztáni misszióra, hanem például a kalózkodás elleni küldetésekre vonatkozott.
A pünkösd szombatján adott interjú körüli habverés már alábbhagyott, amikor mindenki meglepetésére az elnök hétfő délután bejelentette lemondását. Akadozó hangon, könnyekkel küzdve, oldalán a feleségével sajnálkozott a félreértés miatt. Ugyanakkor visszautasította a gyanúsítgatásokat, ez szerinte a legmagasabb állami tisztséggel szembeni szükséges tisztelet hiányára utal.
Nils Diederich, a berlini Szabadegyetem politológusa szerint ebben a helyzetben helyes döntés volt a távozás. Ha az elnök ilyen heves támadások kereszttüzébe kerül, akkor saját méltóságának védelme érdekében ezt kellett lépnie. Lemondása a kormány presztízsvesztesége és a kancellár súlyos veresége, hiszen az ő jelöltje volt. Merkel elmulasztotta, hogy ügyetlen nyilatkozatai alkalmával az elnök mögé álljon, így kvázi védtelenné tette. Nem véletlen, hogy gyorsan nő a kancellár vezetési képességeivel szembeni bizalmatlanság. Köhlert alig egy évvel ezelőtt választották meg újra. Második hivatali ciklusában a jelenléte hiánya miatt bírálták.
Pressman, go home! (David Pressman nagykövet eltakarodásának fölöttébb szükséges voltáról)