Frankfurter Allgemeine Zeitung (Faz.net)
A konzervatív német napilap Wulff meg tudja adni az országnak, amire sürgősen szüksége van, optimizmust címmel készített interjút Angela Merkellel. A kancellár bírálta koalíciós partnereit amiatt, ahogyan egymással bánnak. A lapnak adott interjújában azt követelte, hogy a tisztázandó kérdéseket nyilvános viták nélkül beszéljék meg az érintettek. „Aki ilyen módon beszél a másikról, annak nem szabad csodálkoznia, hogy a politikával szembeni tisztelete egyre inkább csökken. Ezt nem vagyok hajlandó elfogadni” – fogalmazott.
A kancellár védelmébe vette a szövetségi kormány által bevezetett megszorítócsomagot. Ugyan a tervezett lépések némi áldozatot követelnek az emberektől, „de hosszabb távon mindenki élvezni fogja ennek gyümölcseit”. Az állam távlatosan csak annyit tud kiadni, amennyi bevételre szert tesz. A minden oldalról érkező bírálatok Merkel számára azt jelzik, hogy a döntéseik helyesek.
„A megtakarítási csomag kiegyensúlyozott, s ehhez a gazdaságnak is hozzá kell járulnia.” Itt ugyanis a megbízhatóságról van szó. Visszautasította azokat az értesüléseket, miszerint nézeteltérés állna fenn a francia kormánnyal, mint fogalmazott, „minden fontos döntést közösen készítettünk elő, és együtt valósítunk meg”.
A kancellár kijelentette, hogy híve a hadkötelezettség fenntartásának, de nem tiltja meg Karl-Theodor zu Guttenberg honvédelmi miniszternek, hogy reformkoncepciója kidolgozása közepette más megoldásokról is gondolkodjon. A kancellár úgy fogalmazott, sajnálja Horst Köhler lemondását, „sokat tett az ország érdekében”. Egyúttal úgy fogalmazott: az Ursula von der Leyen esetleges elnökjelöltségéről zajló vita kirobbanásában nem volt része. Christian Wulff alsó-szászországi miniszterelnök „nagyszerű elnök” lesz. „Szilárd értékek alapján él, és a jövőre fordítja tekintetét.” Meggyőződése, hogy az FDP is rá fog voksolni. Azzal kapcsolatban, hogy Észak-Rajna–Vesztfáliában az SPD és a zöldek tapogatózó tárgyalásokat kezdtek az esetleges kormányalakításról, megjegyezte: Hamburgban a CDU kormányoz együtt a zöldekkel. „Az FDP ugyanazon jogokkal rendelkezik, mint a CDU.”
Die Welt (Welt.de)
A konzervatív német napilap A tartományok számának nyolcra kell csökkennie című cikkében ismerteti a szociáldemokraták takarékossági terveit.
Az SPD-n belül mind hangosabban követelik a tartományok újraszabását. „A harmadik föderalizmusreformban jelentősen csökkentenünk kell a tartományok számát” – nyilatkozta Garrelt Duin, a Bundestag-frakció szociáldemokrata gazdaságpolitikai szóvivője. Egyúttal bejelentette, hogy tíz CDU–CSU-s, FDP-s és zöldkollégájával egy ilyen értelmű kezdeményezést indítanak a jövőben. A cél az, hogy a tartományok jelenlegi számát 16-ról kevesebb mint a felére kell csökkenteni. Számos tartomány „semmilyen tekintetben sem életképes”, és pusztán mások szubvenciójából élnek. Ezzel kapcsolatban Duin mindenekelőtt észak- és kelet-németországi tartományokról beszélt. Peter Harry Carstensen (Schleswig-Holstein) és Ole von Beust (Hamburg) miniszterelnökök (mindkettő CDU) például tudják, hogy hosszú távon a tartományok egyesülésének nincs alternatívája.
Tekintettel a tartományok siralmas pénzügyi helyzetére egy ilyen átfogó fúzió „megkerülhetetlenül szükséges” – folytatta Duin. Politikusok generációi tettek kísérletet a tartományok újraszabására, azonban ezzel újra és újra kudarcot vallottak. Azonban eljött az ideje egy új próbálkozásnak, bár meggyőződése, hogy javaslata komoly ellenállásba fog ütközni. Ez azonban nem lehet oka annak, hogy kerüljék a tartományok újraszabásának kérdését. Duin meggyőződése, hogy „a lakosság véleménye ebben a kérdésben az elmúlt években megváltozott”. Ebben az összefüggésben a szociáldemokrata politikus a szövetségi álam és a tartományok képviselőiből álló kultuszminiszteri konferencia (KMK) megszüntetését is követelte. Szerinte a KMK „demokráciamentes grémium”. A tartományok egyesítése nem arról szól, hogy „Brémát felszámolják”. Más tartományokkal történő egyesítése után Bréma továbbra is egy öntudatos kereskedőváros marad – nyilatkozta az alsó-szászországi politikus. Duin emlékeztetett Peter Struck (SPD) volt frakcióvezető utolsó bundestagbeli beszédére. Ebben Struck tavaly szintén a tartományok összevonását követelte.
Kezdődik a visszaszámlálás: mindjárt jönnek az eredmények az Egyesült Államokból