Rétvári Bence, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium parlamenti államtitkára az MTI-nek elmondta: minden hatáskör címzettje a miniszter, a tárca vezetője dönt arról, hogy a különböző kérdésekben a hatásköröket hogyan delegálja. Parlamenti államtitkára valamennyi tárcának van, ágazati államtitkárokat viszont csak azoknál a tárcáknál neveztek ki, amelyek több területet fognak át. (A Nemzetgazdasági Minisztériumban Cséfalvay Zoltán látja el a parlamenti államtitkári feladatokat, de az ő posztjának elnevezése stratégiai államtitkár.)
A politikai államtitkárok általános típusa a parlamenti államtitkár, aki a miniszter helyettesítésére jogosult a kormányüléseken és egyéb fórumokon egyaránt. Az ágazati államtitkárok pedig az ágazaton belüli kérdésekben helyettesítik a tárca vezetőjét – érzékeltette a különbséget. A közigazgatási államtitkárok köztisztviselőként működnek.
Rétvári Bence kiemelte: ez a struktúra most teljesen más, mint 1998–2002 között, az első Orbán-kormány idején, akkor egy politikai és egy közigazgatási államtitkára volt az egyes tárcáknak. A szakterületeket helyettes államtitkárok felügyelték. Hozzátette: a mostani rendszer adódik a kormánystruktúrából, a miniszterek minden eddiginél alacsonyabb számából. Fizikailag a több ágazatot felölelő tárcáknál lehetetlen lenne, hogy minden kérdésben a miniszter szólaljon meg.
Az új kabinet 42 államtitkárát múlt hét szerdán nevezte ki Sólyom László köztársasági elnök.
(MTI)

Záporokkal és erős széllel érkezik a hidegfront