Frankfurter Allgemeine Zeitung (Faz.net)
A konzervatív német napilap A háború utáni történelem legnagyobb szanálási csomagja című cikkében tudósít a berlini kormányzat megtakarítási terveiről. 2014-ig a szövetségi költségvetésben több mint 80 milliárd eurót kívánnak megtakarítani. Angela Merkel (CDU) a döntés ismertetésekor példátlan erőfeszítésről beszélt. Az alkotmányban szereplő úgynevezett adósságfék arra kötelezi a szövetségi államot, hogy az úgynevezett strukturális hiányát egyenlő részletekben 2016 végéig a GDP 0,35 százalékára vagy 10 milliárd eurósra csökkentse.
Az intézkedések súlypontja a költségvetés kiadásainak csökkentése. A régóta munkanélküliek, a hivatalnokok és a szülők különösen megérzik majd a döntés következményeit, de, mint a pénzügyi elemzések mutatják, az ilyen stratégiák kevésbé terhelik a gazdaság elvárt növekedését. A liberálisok eredményesen megakadályozták, hogy felemeljék a jól keresők jövedelemadóját, az oktatást, a kutatást és a fejlesztést nemcsak kivették a megszorítások közül, de a tervek szerint 2013-ig 12 milliárd euróval emelni kívánják ezen területek támogatását.
A költségvetési szanálási csomag legfontosabb pontjai: a szubvenciók csökkentése és a légi közlekedés megadóztatása. Az energiaadók a kormány szempontjából azzal az előnnyel járnak, hogy ezek túlnyomó része a szövetségi államhoz folyik be, és politikailag is jól eladható, mert az adókedvezmények felszámolása a környezetvédelemmel jól indokolható, ezenfelül megállapodtak egy „környezeti légiközlekedési járadékban”, amitől évente egymilliárd euró bevételt várnak. A vállalatok hozzájárulást várnak el. Az atomerőművek működtetőivel meg kívánják fizettetni a működési idő meghosszabbítását. Ebből évente 2,3 milliárd euró többletet várnak. Számítanak a szövetségi vasút osztalékára éppúgy, mint a bankok bevonására a pénzügyi válság következményeinek kezelésébe.
Mindezek mellett a szociális kiadásokat is csökkenteni kívánják, a jelenlegi berlini kormány szerint ugyanis a deficit csak akkor csökkenthető, ha a jóléti kiadásokat is visszafogják. Ebben az évben ez emészti fel a szövetségi kiadások több mint felét. Növelni kívánják a munkaügyi központok szabadságát a munkanélküliek továbbképzésében, továbbá abban bíznak, hogy a hatékonyabb közvetítés és a demográfiai tényezők miatt több régóta munkanélkülinek találnak állást. Csökkenteni kívánják a tartósan munkanélküliek támogatását és a segély idejét: nem kapnak nyugdíj-biztosítási támogatást, és korlátozzák az általuk igényelhető szolgáltatásokat. A segélyezetteknél csökkentik a családi pótlékot, hiszen alapvető létfenntartásukat tárgyi juttatások biztosítják. A szülők támogatását is csökkentik. Eddig gyermektámogatásként az adómentes jövedelem 67 százalékát kapták, ezután ez 65 percent lesz. Csökkenteni fogják a segélyezettek fűtéstámogatását is.
A Bundeswehr reformjának keretén belül a haderő átszervezése kapcsán vizsgálják a létszám 40 000 fővel történő csökkentését. 2013-ban és 2014-ben mindenesetre már évente 2 milliárd eurót kívánnak megtakarítani. Emellett a már rövid távon is befolyásolható igazgatási költségeket csökkenteni kívánják. Idetartoznak Werner Gatzer költségvetésért felelős államtitkár két héttel ezelőtt tett javaslatai, például a távozó munkatársakat nem fogják pótolni. Így 2014-ig több mint 10 000 álláshelyet kívánnak tartósan felszámolni.
Süddeutsche Zeitung (Sueddeutsche.de)
A müncheni baloldali napilap Egészségügyi vita: a vezető liberális megkérdőjelezi a koalíciót című cikkében foglalkozik a CDU és az FDP vitájával. Martin Zeil müncheni gazdasági miniszter dühös, és megkérdőjelezi a berlini keresztény–liberális koalíciót is az egészségügyi reformmal kapcsolatos viták miatt. „Ha ebből rendszer lesz, hogy nem tartják magukat a koalíciós megállapodáshoz, mint ebben az esetben is, akkor a kormány komoly veszélyben van” – nyilatkozta.
„A CSU úgy viselkedik, mint egy vaddisznó” – fogalmazott Daniel Bahr (FDP), az egészségügyi minisztérium államtitkára. Ezt azonban nem hagyták szó nélkül a keresztényszocialisták. Alexander Dobrindt, a CSU pártigazgatója azonnal válaszolt, amikor a liberálisokat egészségpolitikai amatőröknek nevezte. Horst Seehofer CSU-elnök egyúttal tisztázó megbeszélést követelt a kancellárral és a liberálisok elnökével.
A szövetségi elnökválasztással kapcsolatban ráadásul Zeil tüntetően dicsérte az SPD és a zöldek által felállított jelöltet. „Joachim Gauck kiváló szónok, igen érdekes életrajzzal, ezért méltó jelölt. De a koalíció éppen olyan jó jelöltet állított” – folytatta. Zeil felháborodása érthető, Seehofer és a CSU ellenállásán megbukott a liberálisok egyetlen reformelképzelése, az egészségügyi fejpénz javaslata, mely szerint mindenki a jövedelmétől függetlenül egyenlő összeget fizet az egészségbiztosítónak.