Bild Zeitung (bild.de)
A legnagyobb példányszámú német bulvárlap Az előre hozott Bundestag-választás lenne a legtisztább megoldás címmel készített interjút Frank-Walter Steinmeierrel, az SPD frakcióvezetőjével.
A szociáldemokrata politikus arra a kérdésre, hogy örülnek-e a kormány bukdácsolásának, elmondta, nincs okuk az ünneplésre. „Németország mély válságba csúszott és 1949 óta a legrosszabb kormány vezeti. Ez egy igazi szomorújáték. Este azzal a gondolattal fekszem le, hogy rosszabb már nem lehet – és reggel felütöm az újságot és a legfrissebb szitkozódást olvasom a CDU és az FDP között. Ez nem mehet így tovább, ez tönkreteszi a politika hitelét és károsítja a demokráciát” – fogalmaz.
Az SPD ellenjavallatait firtató kérdésre a volt külügyminiszter kijelentette, világosan megmondták, mire készek és mire nem. Először is megszüntetnék a szállodatulajdonosok értelmetlen adócsökkentését és a többi hasonló rendelkezést is visszavonnák – ez már 5,6 milliárd euró bevételt garantálna. Másrészt gondoskodnának arról, hogy a gazdagok is hozzájáruljanak a válságkezeléshez és ne csak a segélyezettek. Végül tennének arról, hogy a válság okozói is fizessenek: „mert nem a munkanélküliek okozták az ország problémáit, hanem a lelkiismeretlen bankárok”.
Steinmeier kijelentette: remélte, hogy ekkora szimpátiával fogadják majd az emberek Joachim Gauckot, az SPD és a Zöldek elnökjelöltjét. Nyilvánvalóan az emberek jelentős része a szabadság és a demokrácia hiteles és bátor harcosát kívánja elnöknek – mondja. De nem tartja rossznak, hogy több jelölt is létezik. Steinmeier szerint ha az elnökválasztó gyűlés nem a népszerű polgárjogi aktivistára voksolna, az annak a bizonyítéka lenne, hogy Angela Merkel és szekérvára időközben mennyire eltávolodott az emberek többségétől.
A frakcióvezető a kormány 2013-as választási kilátásaival kapcsolatban úgy fogalmazott, a vak támogatja a bénát, amíg lehet. A CDU és az FDP megpróbál valahogy még a kitartást serkentő jelszavakkal tovább botladozni, az ország kárára. Mert tisztában vannak azzal, hogy ha most szóhoz juthatna a választó, akkor ennek a koalíciónak vége lenne. Ez a kormány kudarcot vallott, és ha ezt belátnák, akkor egy előre hozott Bundestag-választás lenne a legtisztább megoldás – teszi hozzá.
Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (faz.net)
A konzervatív német napilap vasárnapi kiadása Guttenberg gondolkodik a lemondásán című cikkében tudósít a honvédelmi miniszter dilemmájáról.
A kölcsönös fenyegetésekkel a berlini CDU–FDP-koalíció helyzete tovább súlyosbodott. Az adókérdések és a takarékosság körüli állandó politikai huzavonát súlyosbítja a szövetségi elnök személye miatti vita, valamint személyes ellentétek a kereszténydemokrata miniszterek között. Angela Merkel (CDU) kancellár, úgy látszik, egyre inkább elveszíti az ellenőrzést a koalíció felett. A lap arról értesült, hogy Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU) honvédelmi miniszter barátaival és bizalmasaival közölte, komolyan foglalkozik a lemondás gondolatával.
A miniszter felháborodásának kiváltója az volt, hogy a kancellári hivatala a tudta nélkül megrendelt egy szakértői jelentést. Ez azt taglalja, hogy a kunduzi légi csapás ügyében összehívott vizsgálóbizottságban a kisebbség is kikényszerítheti a miniszternek Wolfgang Schneiderhannal, a Bundeswehr egykori főszemlélőjével, valamint Peter Wichert volt honvédelmi államtitkárral történő szembesítését. A honvédelmi minisztériumot erről nem tájékoztatták, a szakértői jelentésre a belügy és az igazságügy-minisztérium kapott megbízást.
Guttenberg úgy fogalmazott, az ilyen eljárásmódot aligha lehet kommentálni. Guttenberg a takarékossági kérdésekkel foglalkozó kihelyezett kormányülésen világossá tette, nem kívánja tovább betölteni hivatalát, ha az elvárt megtakarításokkal párhuzamosan nem nyúlhat a Bundeswehr struktúrájához. A miniszter legmesszebbmenő követelése az általános védkötelezettség felfüggesztése.
Ki lehet a Soros-ügynök Magyar Péter mellett - 6/3: Lakos Eszter