Válságban a svájci kormányzati modell

A Tages-Anzeiger elemzéséből kiderül: súlyos reformra szorul a svájci kormányzati modell. A Die Presse ismerteti azt az ellenzéki véleményt, miszerint az osztrák politika szemérmetlenül támogat egyes kelet-európai keresztapákat.

2010. 06. 24. 9:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (DiePresse.com)

A konzervatív osztrák napilap Pilz: „Az osztrák politika udvarol a maffia keresztapáinak” című cikkében ismerteti a zöldek biztonsági ügyekre szakosodott szakpolitikusának álláspontját. Peter Pilz a bécsi nemzetgyűlés képviselője azzal vádolja az osztrák politikát, hogy a vezető kelet-európai maffiafőnökökhöz dörgölőzik és ezzel egész Európában szalonképessé teszi őket. „Ausztria a kelet-európai maffia ajtónállója a Nyugat-Európa felé vezető útjukon” – fogalmazott Pilz kedden a több, maffiával kapcsolatos könyv szerzőjének, Jürgen Roth német újságírónak.

Pilz példaként említette az orosz Oleg Deripaszkát, aki a közelmúltban egy stuttgarti tárgyaláson tett vallomások szerint kapcsolatban áll az orosz Iszmajlovszkaja maffiaszervezettel. „Miért üldözik kíméletlen keménységgel a román zsebtolvajokat és udvarol a kormány az orosz maffiavezérnek?” – vetette fel Pilz.

„Ők itt Ausztriában megtalálták az illegalitás kultúráját, ami a balkáni államokéhoz igen hasonló” – fogalmazott Roth. Politikusok a demokratikus színfalak mögött bűnözőket támogatnak, vagy legalábbis szemet hunynak és így cinkosságban váltnak bűnössé. Roth ugyanakkor elismerte, neveket a „büntetőjogilag” felhasználható bizonyítékok hiányában nem tud mondani. Pilz azzal vádolta Wolfgang Schüssel (ÖVP) volt kancellárt és Jörg Haider (BZÖ) néhai karintiai tartományfőnököt és a közelmúlt néppárti belügyminisztereit, hogy „ajtónállókként”’ tevékenykedtek és keresték a kelet-európai keresztapák kegyeit. Ők meg tudták „vásárolni” az osztrák állampolgárságot, és így a politika szalonképessé tette őket. Ezenfelül a pénzügyminiszter nemzetközi pénzmosásban érintett személyeket védett.

Maria Fekter néppárti belügyminisztertől Pilz szeretné megtudni, hogy az osztrák bűnüldöző szervek miért nem járnak el a grúz maffia ellen felhozott súlyos vádak ügyben. Roth szerint a közelmúltban egy betöréssorozat miatt őrizetbe vett grúz bűnözők szoros kapcsolatban álltak a bécsi grúz nagykövetséggel.

Tages-Anzeiger (tagesanzeiger.ch)

A baloldali-liberális zürichi napilap Reto Hunziker Egy önző „tyúkól” című cikkében elemzi a mind láthatóbbá váló vitákat a berni kormányon belül.

A kormány példátlanul megosztott. Hiányzó információcsere, saját hasznát kereső akciók és vádaskodások – a líbiai válság történései utólag is bizonyítják: a svájci végrehajtó hatalom minden másnak nevezhető, csak éppen együttműködő tanácsnak nem. Egyesek már az „állam válságáról” beszélnek.

Silvano Moeckli, a St. Gallen-i egyetem politológiaprofesszora radikális megoldást javasol. „A jelenlegi válságért személyes ellentétek, de intézményi hiányosságok is felelősek” – nyilatkozta. A kormánytagok nyugodtan dolgozhatnak magukban, elzárva kollégáiktól, és hibáikért nem kell semmiféle szankcióktól tartaniuk, mert posztjukról nem lehet őket elmozdítani. Ezért a politológus szerint érdemes lenne a kormánytagok ciklusukon belüli leváltásának lehetőségét bevezetni. Véleménye szerint ez együttműködő viselkedésre ösztönözné őket.

Moeckli fontosnak tartja továbbá, hogy a legjelentősebb kérdéseket a tárca hovatartozástól függetlenül közösen beszéljék meg a kormányon belül és erősítsék a kormányfő szerepét.

Más szakemberek nem tartják ennyira súlyosnak a problémát. „Az állam válságáról biztosan nem lehet beszélni” – vélekedett Hans Hirter berni politológus. Összehasonlítva azzal, amit e fogalom alatt külföldön értenek, ez semmiség. „A jelenlegi helyzet valahol félúton fekszik az államválság és a nagy színjáték között.”

Michael Hermann politológus szintén nem beszélne államválságról. „Nem történt olyan sok ballépés, mint ahogyan most állítják” – mondta. Úgy véli, hosszú ideig a líbiai túszok kiszabadítása állt az előtérben, a kormánytól azt várták, hogy egyetlen lehetőséget se hagyjon kihasználatlanul. „Most, hogy a túszok kiszabadultak, az elkövetett hibákra koncentrálnak.”

Michael Hermann ugyanakkor el tudja képzelni, hogy nagyobb legyen a hierarchia a kormányon belül. „Egy erős miniszterelnökség ellensúlya lehet a tárcáknak, ami megelőzheti a vitákat.”

Kollégája, Hans Hirter elképzelhetőnek tartja a külföldi modell átvételét, ahol a miniszterelnök alá rendelődnek a miniszterek, de nem biztos, hogy ez a rendszer jobban működne. „Sokkal inkább arra kell a jövőben a parlamentnek törekednie, hogy együttműködőbb és kollegiálisabb személyeket válasszanak a kormányba.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.