A hágai ítélet után üzent az ETA is

A koszovói függetlenség csütörtöki hágai jóváhagyása után megszólalt a baszk ETA is. A Gara című donostiai – San Sebastián-i – lapban jelentette meg legújabb közleményét, amelyben jelezte, hogy Euskal Herria (a Baszk Haza) az új élet kapujában áll. A Baszkföld és Szabadság (Euskadi ta Askatasuna) nevű fegyveres szervezet 2002 nyara óta szerepel az Egyesült Államok, az Európai Unió és az ENSZ terrorszervezeteinek feketelistáján.

2010. 07. 25. 17:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A baszk lakosságú francia- és spanyolországi területek (Euskal Herria) függetlenségéért, majd egyesítéséért lassan 51 éve fegyveresen küzdő szakadár szervezet egy franciaországi településen, szombaton vette fel az újabb üzenetet. A Gara című lap szerint a fehér csuklyát, de sötét ruhát viselő három ETA-tag kilátásba helyezte a spanyol államnak, hogy „lehetséges a baszk-spanyol konfliktus igazságos és demokratikus rendezése”. José Antonio Pastor, a baszk szocialisták bilbaói főtitkára szerint semmi újdonságot nem tartalmazott a közlemény. Ő úgy látja, hogy az ETA „továbbra sem ebben a világban él”, és „lehetetlen politikai követelésekkel áll elő csak azért, hogy letehesse a fegyvert”. A volt kommunisták (EB/IU) szerint végre itt az ideje, hogy az ETA áttérjen a szavakról a tettek mezejére, mert tudomásuk szerint az ETA tagjainak egy része belátta: értelmetlen a fegyveres harc.

Carlos Urquijo, a baszkföldi néppárt (PPE) szóvivője viszont inkább arra lenne kíváncsi, hogy mi a madridi szocialista kormány igazi stratégiája. A néppárti politikus szerint pénteken lesz egy éve, hogy az ETA utoljára gyilkolt Spanyolországban, és bár a Zapatero-kormány nyilvánosan cáfolta, de pártja szerint a háttérben megint tárgyalások folynak a madridi kormány – illetve a baszkföldi szocialisták – és az ETA között. (A 2002-ben elfogadott párttörvény értelmében nem vehet részt a politikai életben az a párt vagy szervezet, amelyik nem ítéli el az ETA merényleteit és terrorizmusát. Ennek alapján tiltották be a Batasunát (Egység), az ETA politikai szárnyát is, akárcsak utódszervezeteit, mert sosem ítélték el az ETA egyetlen véres akcióját vagy robbantását.)

Az ETA tagjai tavaly július 29-én Burgosban robbantottak halálos áldozatok nélkül, majd másnap két csendőrt öltek meg Palma de Mallorcában. Így emlékeztek meg a marxista-leninista szervezet alapításának akkor hivatalos ötvenedik évfordulójáról (1959. július 31.). Spanyolországi területen azóta nem követtek el súlyos merényletet, viszont a francia és spanyol hatóságok sorra fogták el vezetőiket, tagjaikat. Pár hónapja az ETA megszegte évtizedek óta szigorúan betartott szabályát, miszerint nem gyilkol Franciaországban. Március 17-én, a párizsi külvárosban, Dammarie-les-Lys-ben egy félresikerült gépkocsilopási akció közben ETA-tagok lelőttek egy 53 éves francia rendőrt.

(elpais.com, deia.com, abc.es, gara.net, elmundo.es, diariovasco.com stb. – Spanyolország)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.