Die Presse (Diepresse.com)
A konzervatív bécsi napilap Faymann: Új népcsoporttörvényt még az idén! című cikkében ismerteti az évtizedes kisebbségi kérdések megoldási terveit. Werner Faymann (SPÖ) kancellár mielőbbi megoldást szeretne a karintiai helységnévtábla-vitában, és még ebben az évben be kívánja fejezni az új népcsoporttörvény kidolgozását.
Az alkotmánybíróság településtábla-javaslatainak megvalósításával kapcsolatban Faymann közölte, hogy ő, illetve Josef Ostermayer (SPÖ) államtitkár minden fontos csoporttal és személlyel tárgyal. Faymann bejelentette, hogy a megoldáskeresésben minden eddigi javaslatot figyelembe kíván venni. Konkrétan említette Wolfgang Schüssel (ÖVP) és Alfred Gusenbauer (SPÖ) egykori kancellárok javaslatait, akik 141, illetve 163 kétnevű településre tettek javaslatot, valamint Stefan Karner történészét, aki 158-as javaslatával a kettő között áll. A megvalósítás időpontjaként Faymann legutóbb a 2012-es esztendőt említette.
Basler Zeitung (Bazonline.ch)
A baseli napilap Kultúrák harca a női fürdőben című cikkében tudósít a vallások együttélésének svájci nehézségeiről. Muzulmán nők egy csoportja egy padon ül a baseli Eglisee fürdő női részlegében. Egy fejkendős anyuka néhány hónapos babát tart az ölében. Egy idősebb nem muzulmán nő azt jelzi, hogy a padon hagyta a csomagjait, ezért az az „övé”. Az anya a gyerekkel visszavonul, de a lánya dühösen néz mi nem hagyjuk magunkat elkergetni tekintettel. A lap által is megfigyelt konfliktus nyilvánvalóan nem tartozik a ritkaságok közé. Miközben néhány nem muzulmán nőt a muzulmánok egész testet beburkoló ruházata zavar, és a barátságtalanságuk miatt panaszkodnak, addig a muzulmán nőket elsősorban a férfi személyzet bosszantja. „A női fürdő a nőké” – fogalmaz Azize Elmasz. Ő képtelen megérteni, hogyan léphetnek be a női részlegbe férfiak. A mühlhauseni Latifa Zaimeche az egész testét elfedi, amikor megjelenik az úszómester. „Mi, muzulmán nők direkt azért jövünk ide, hogy a férfiaktól távol tudjunk fürdeni” – érvel. Ő nem kíván férfiak előtt fürdőruhában mutatkozni. Többször is felhívta erre a női úszómesterek figyelmét, eredmény nélkül.
Rolf Moser, aki a baseli városházán a sportintézmények használatáért és bérletéért felelős, kijelentette, tiszteletben tartják a muzulmán nők álláspontját. Ugyanakkor más megoldást nem tud javasolni, mint hogy a fürdő látogatóinak toleranciájára apelláljon. Mert üzemeltetési okokból néha egy férfinak dolgoznia kell. A munka struktúrája miatt amúgy sem lehetséges, hogy több nőt alkalmazzanak. Carolina Rosamiliát, a női fürdő rendszeres látogatóját zavarja, ha nők teljesen fedett testtel vonulnak a vízbe. Ez a fürdő szabályzata szerint amúgy is tilos. „Egyszer megfigyeltem, amint muzulmánok egy monokinis nőt sértegettek” – folytatta Rosamilia, aki szerint a muzulmán nők azt követelték, hogy takarja el magát. Akkor ő a nő védelmére kelt, mert a szabályzat engedélyezi a felső nélküli napozást. S ezzel még a muzulmánoknak is együtt kell élniük.
Elképzelhető viszont, hogy a régióban elterjedhetnek az úgynevezett burkinik. Ez az egész testet, még a fejet is elfedő ruházat, amely fürdőruhaanyagból készült.
Vitályos Eszter: Péter, hát van neked bőr a képeden, hogy te még a nők elleni erőszakról prédikálsz?