Junge Welt (Jungewelt.de)
A berlini radikális marxista napilap Magyarország szembeszegül a diktátummal című cikkében kommentálja Budapest és az IMF küzdelmét. A német baloldal alapdilemmája süt a cikkből, miszerint egy jobboldali politikus, tehát az „ellenség” mer olyan lépéseket megtenni, melyekről a szociáldemokraták legfeljebb csak ellenzékben beszélnek. A magyar kormány nem kíván további, a lakosságot érintő megszorításokat életbe léptetni – válaszolta Matolcsy György gazdasági miniszter egy televíziós interjúban. Ugyanakkor nem zárta ki a további tárgyalásokat szeptemberben. A kormány attól tart, hogy a gazdaság megélénkülését akadályoznák a további kíméletlen megszorítások. A vita azon robbant ki, hogy a május óta hivatalban lévő konzervatív Orbán Viktor miként építse le az adósságot. Elődje az IMF és az EU diktátuma alapján 2006–2008 között 9,3 százalékról 3,8 százalékra csökkentette a GDP-arányos deficitet. A budapesti parlament még ezen a héten bankadót kíván bevezetni, amit kihívásként éltek meg néhányan a nemzetközi finánctőke nehézsúlyú képviselői közül. Az uniós bizottság hétfőn megpróbálta kisebbíteni a vihar jelentőségét. Brüsszelből azt mondták, hogy a tárgyalásoknak nincs közvetlen, azonnali hatása. Az IMF ezzel szemben bírálta Orbánt a tervezett bankadó miatt.
Die Tageszeitung (Taz.de)
A berlini radikális napilap Magyarország előáll a bankadóval című cikkében hitetlenkedik. A lap szerint a hétfőn (sic!) beterjesztett törvény mintegy 700 millió eurót kívánna behajtani a döntően külföldi kézben lévő bankoktól. Az írás idézi a Raiffeisen és az Erste Bank panaszait, akik szerint igazságtalan, hogy nem a nyereséget, hanem a mérlegfőösszeget tervezik megadóztatni. A lap a tárgyalások megszakításának mindkét változatát – megszakították vagy épp elnapolták – ismerteti. Az amúgy a turbókapitalizmus ellen harcoló lap végül képtelen elszakadni mérhetetlen jobboldali utálatától, amikor kijelenti, hogy Orbán emberei megpróbálták a gazdasági nehézségeket az előző kormány nyakába varrni. A hitelezők szerint azonban ők is felelősek a kialakult állapotért, amikor az ország súlyos helyzetét kommunikálták, és ezzel elbizonytalanították a piacokat.
Süddeutsche Zeitung (Sueddeutsche.de)
A baloldali-liberális müncheni napilap Miniszterek bojkottálják Schäublét című cikkében tudósít a berlini kormány takarékossági terveiről zajló vitáról. A kormánykoalíció takarékossági csomagját egyszerre több szakminiszter is láthatóan szabotálja. A lap értesülései szerint a szabotőrök elsősorban a gazdasági és igazságügyi tárca élén állnak, de a közlekedési, a szociális és a környezetvédelmi vezetés is akadékoskodik. Egyes miniszterek nyilvánvalóan nem kívánnak tudni a júniusi kihelyezett kormányülésen kötött takarékossági megegyezésről – kommentálják a történteket kormánykörökben. Wolfgang Schäuble pénzügyminiszter a CDU elnökségének ülésén felháborodásának adott hangot a kollégái kapcsán. A résztvevők szerint mindenkit felszólított a fegyelmezettség megőrzésére és a megállapodás betartására. A kormány menetrendje szerint az összes takarékossági tervet augusztus végéig törvényi formába öntik, s azt a kormány addig elfogadja.
Manfred Weber és Brüsszel fizeti Magyar Péter országjárását