Afganisztánt nem lehet teljesen stabilizálni

A Die Presse beszámol arról, hogy az osztrák képviselőket ezután csak a parlamenti munkájukkal kapcsolatban védi majd a mentelmi jog. A Frankfurter Allgemeine Zeitungnak nyilatkozó német hadügyminiszter szerint Afganisztánt soha sem lehet teljesen stabilizálni.

2010. 07. 05. 7:43
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilapban Stephan Löwenstein „Afganisztán sohasem hagyja magát teljesen stabilizálni” címmel készített interjút Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU) honvédelmi miniszterrel. Néhány hadművelet Mardzsah és Kandahar térségében valóban lassabban haladt a tervezettnél. De a legfontosabb az afgán rendőrség és hadsereg kiképzése. S ehhez kíván továbbra is hozzájárulni a berlini kormány. A miniszter szerint a közép-ázsiai ország egyes területein érzékelhetően javult a biztonsági helyzet, ahol közeledik a felelősség átadásának időpontja. Máshol, például Kunduz térségében, további veszteségekre kell felkészülnie Németországnak. Ezt nehéz lesz a lakossággal elfogadtatni, de világosan meg kell mondani nekik, melyek a reálisan elérhető célok. A lényeg, hogy Afganisztánból többé ne veszélyeztessék a nemzetközi közösséget.

Ugyanakkor az ottmaradásnál lényegesen nagyobb veszélyt és kockázatot jelentene az azonnali teljes kivonulás. De fenn kell tartani azt az igényt, hogy legkésőbb a jövő évben el kell kezdeni a felelősségátadást. A miniszter szerint súlyos hiba lenne megnevezni a kivonulás végső időpontját.

A miniszter elmondta, Afganisztánt a mi mércéink szerint nem lehet teljesen stabilizálni. De abban az esetben, ha a jövőben ismét a bizonyíthatóan nemzetközi szinten tevékeny terrorsejtek menedékhelyévé válik, szembe kell szállni velük. Mint ahogyan az amerikaiak most Pakisztánban tevékenykednek: olyan módon, hogy az megfeleljen a helyi adottságoknak és a jogi környezetnek.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív bécsi napilapban Regina Pöll Parlament: Új, kiemelt védelem a képviselőknek című cikkében elemzi az osztrák mentelmi jog szabályozásáról zajló vitákat. A képviselőt, aki magánemberként valami büntetendőt elkövet, a jövőben könnyebben lehet felelősségre vonni. Az úgynevezett foglalkozáson kívüli mentelmi jogot elveszítik a képviselők. Az államügyészségnek most már nem kell a parlament hozzájárulását kérni, hogy a képviselői munkán kívüli tevékenység ügyében nyomozhassanak.

Az ÖVP mellett elsősorban a Szövetség Ausztria Jövőjéért (BZÖ) nevű alakulat támogatta a mentelmi jognak a parlamenti tevékenységre korlátozását. Az SPÖ ellentételezésként a parlamenti mentelmi jog némi kiterjesztését kéri. Például ha egy parlamenti beszédben adócsalással gyanúsítanák a volt pénzügyminisztert és a szöveget feltennék a szónok honlapjára, akkor a mostani jogviszonyok között perelhető lenne. A telefon-, videomegfigyelés, vagy -lehallgatás is csak akkor lehetséges, ha a politikai munkáról van szó, amennyiben a mentelmi bizottság ezt engedélyezi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.