Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív német napilapban Stephan Löwenstein „Afganisztán sohasem hagyja magát teljesen stabilizálni” címmel készített interjút Karl-Theodor zu Guttenberg (CSU) honvédelmi miniszterrel. Néhány hadművelet Mardzsah és Kandahar térségében valóban lassabban haladt a tervezettnél. De a legfontosabb az afgán rendőrség és hadsereg kiképzése. S ehhez kíván továbbra is hozzájárulni a berlini kormány. A miniszter szerint a közép-ázsiai ország egyes területein érzékelhetően javult a biztonsági helyzet, ahol közeledik a felelősség átadásának időpontja. Máshol, például Kunduz térségében, további veszteségekre kell felkészülnie Németországnak. Ezt nehéz lesz a lakossággal elfogadtatni, de világosan meg kell mondani nekik, melyek a reálisan elérhető célok. A lényeg, hogy Afganisztánból többé ne veszélyeztessék a nemzetközi közösséget.
Ugyanakkor az ottmaradásnál lényegesen nagyobb veszélyt és kockázatot jelentene az azonnali teljes kivonulás. De fenn kell tartani azt az igényt, hogy legkésőbb a jövő évben el kell kezdeni a felelősségátadást. A miniszter szerint súlyos hiba lenne megnevezni a kivonulás végső időpontját.
A miniszter elmondta, Afganisztánt a mi mércéink szerint nem lehet teljesen stabilizálni. De abban az esetben, ha a jövőben ismét a bizonyíthatóan nemzetközi szinten tevékeny terrorsejtek menedékhelyévé válik, szembe kell szállni velük. Mint ahogyan az amerikaiak most Pakisztánban tevékenykednek: olyan módon, hogy az megfeleljen a helyi adottságoknak és a jogi környezetnek.
Die Presse (diepresse.com)
A konzervatív bécsi napilapban Regina Pöll Parlament: Új, kiemelt védelem a képviselőknek című cikkében elemzi az osztrák mentelmi jog szabályozásáról zajló vitákat. A képviselőt, aki magánemberként valami büntetendőt elkövet, a jövőben könnyebben lehet felelősségre vonni. Az úgynevezett foglalkozáson kívüli mentelmi jogot elveszítik a képviselők. Az államügyészségnek most már nem kell a parlament hozzájárulását kérni, hogy a képviselői munkán kívüli tevékenység ügyében nyomozhassanak.
Az ÖVP mellett elsősorban a Szövetség Ausztria Jövőjéért (BZÖ) nevű alakulat támogatta a mentelmi jognak a parlamenti tevékenységre korlátozását. Az SPÖ ellentételezésként a parlamenti mentelmi jog némi kiterjesztését kéri. Például ha egy parlamenti beszédben adócsalással gyanúsítanák a volt pénzügyminisztert és a szöveget feltennék a szónok honlapjára, akkor a mostani jogviszonyok között perelhető lenne. A telefon-, videomegfigyelés, vagy -lehallgatás is csak akkor lehetséges, ha a politikai munkáról van szó, amennyiben a mentelmi bizottság ezt engedélyezi.
Orbán Viktor: Régi és kínzó adósságát teljesítette Magyarország