Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali német napilap internetes kiadásában Dana Hoffmann Afrodité forró drótja című cikkében tudósít az egykori görög kormány abszurd pénzköltési módszereiről. Szotiriosz Hatzigakisz egykori igazságügyminiszter 30 rokona és családtagja között mobiltelefonokat osztott szét, melyek számláit az államnak kellett állnia, összesen 20 millió euró értékben. Az urambátyám világáról, korrupcióról, adócsalásokról szóló leleplezésekhez a görögök már hozzászoktak, most azonban az ország megrendült – írta a Süddeutsche Zeitung.
A görög hozzáállást jól jelezte a müncheni görög konzulátussal folytatott telefonbeszélgetés. „Erről nem hallottunk” – nyilatkozta Athanasziosz Lambrou, a konzulátus szóvivője a Sueddeutsche.de-nek. Sokkal fontosabb beszédtéma foglalkoztatja őket: a To Vima, a legnagyobb görög napilap csütörtökön azt jelentette, hogy a régi kormány röviddel a választások előtt majdnem 300 embert szinte egy éjszaka alatt állami vállalatokhoz szerződtetett. Az új alkalmazottak nagy része is Szotiriosz Hatzigakisz rokona.
A 66 éves Hatzigakisz hivatali idejében nagylelkűen osztogatta az állami posztokat. 2008-ban új állami céget alapított, és a 110 alkalmazottból 80 az ő választókerületéből érkezett.
Die Welt (welt.de)
A konzervatív német napilapban Felix Kellerhoff Az FDP szeretne minden képviselőt felülvizsgálni című cikkében tudósít a liberálisok javaslatáról, akik 1949 és 1990 között szeretnék az összes volt Bundestag-képviselő esetleges Stasi-kapcsolatait felderíteni.
Az FDP-frakció tegnapelőtt be is nyújtott egy ilyen tartalmú előterjesztést a koalíciós egyeztető testületnek. A CDU/CSU előzetesen jelezte, hogy biztosan nem fogják a javaslatot elvetni. Reiner Deutschmann, a kérdéssel foglalkozó FDP-s jelentéskészítő szerint ezzel a Bundestag világosan jelezné az új tartományokban élő polgároknak, hogy a Stasi tevékenységének feldolgozása nem csak az egykori NDK-ra korlátozódna. Első lépésként annak tudományos vizsgálatára van szükség, milyen mértékű volt a szándékos együttműködés a Bundestag-képviselők és a Stasi között. Tisztázni kell annak a kérdését is, milyen hatást gyakorolt a Stasi politikai döntési folyamatokra, s milyen befolyásolási kísérletek történtek.
Egyelőre nincs válasz arra a kérdésre, ki végezze el a vizsgálatokat. A Stasi-dokumentációs központ a szakemberek körében különösen lassúnak és alacsony hatékonyságúnak számít. Így három másik elismert kutatóközpont is tekintélyes alternatívája lehet a vezetőjéről Birthler-hivatalnak nevezett intézetnek.
Orbán Viktor: Régi és kínzó adósságát teljesítette Magyarország