Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazin Mecklenburg–Előpomeránia ideológiai tesztet vezet be a nevelőknél című cikkében tudósít a szélsőjobboldali óvónők elleni küzdelemről. Első tartományként Mecklenburg–Előpomeránia törvénnyel kívánja megakadályozni, hogy neonácik beszivárogjanak az ovikba. A leendő óvodaüzemeltetőknek augusztus 1-jétől egy önkéntes nyilatkozatban kell bizonyítaniuk, hogy alkalmazottaik elfogadják az alkotmányt, nyilatkozta Manuela Schwesig (SPD) tartományi miniszter hétfőn Schwerinben. A döntés hátterében négy jelentkezés állt, melyekben „szélsőséges elemek” szerettek volna óvodát nyitni.
A Demokrácia nőknek a ludwigslusti járásban című projekt szerint szélsőségesek négyszer is megpróbáltak óvodákat üzemeltetni. A szürke zóna vélhetően nagyobb, mert nem minden kísérletet ismernek fel azonnal. Ráadásul szélsőjobboldali körök arra kapacitálták szimpatizánsaikat , hogy tanuljanak óvónőnek. A határozat csak az új óvodákra vonatkozik, a létező 1100-ra nem, mert nem látják okát a beavatkozásnak. Ahol megtagadják a nyilatkozatot, ott a jövőben nem fognak működési engedélyt kiadni.
Norbert Nieszery (SPD), a tartományi gyűlés frakcióvezetője dicsérte a határozatot, mert szerinte minden jogi eszközzel meg kell akadályozni, hogy antidemokratikus erők beszivárogjanak a kisgyerekek nevelésébe és gondozásába. Szerinte a tartományi kormány csak következetesen folytatja a sportegyesületeknél, az önkéntes tűzoltóságnál és egyéb önkéntes tisztségek esetében már ma is folytatott gyakorlatot.
Süddeutsche Zeitung (sueddeutsche.de)
A baloldali müncheni napilapban Sarina Pfauth Kirsten Heisig bírónő szenvedése című cikkében tudósít egy drámai aktualitású könyvről. Néhány héttel azután, hogy Kirsten Heisig öngyilkosságot követett el, a polcokra került a fiatal bűnözőkről írt, 40 000 példányban megjelentetett könyve, melyet már az első nap, hétfőn elkapkodtak. A nagy tapasztalatokra visszatekintő szerző A türelem vége című könyve lesújtó mérleget von, és következetes elbánást követel a fiatalkorú bűnözőkkel szemben. A 48 éves, kétgyermekes családanya kételkedett a bűnözési statisztikákban, melyek a kiskorúak bűnözésének csökkenéséről tudósítanak. Ő egész más képet rajzolt erről a kényes területről. Könyvében saját tapasztalatai alapján kijelenti, hogy „lopakodó brutalizálódás” zajlik számos gyermek és kiskorú fejében, és ez már nem kezelhető az igazságszolgáltatás eszközeivel.
Kirsten Heisig volt az úgynevezett „neuköllni modell” egyik kidolgozója, melynek célja az, hogy a formalitások és határidők betartása nélkül kell bíró elé állítani a fiatalkorúakat. Elérte, hogy az iskolából ellógó gyerekek szüleit megbüntessék, akkor is, ha segélyből élnek. A szerző könyvében világos, bár nem mindig politikailag korrekt módon írja le a bűnözőket nevelő táptalajt. A berlin–neuköllni nehézfiúk 90 százaléka bevándorló, 45 százalékuk arab, harmaduk török származású. A legtöbb nagycsalád, ahonnan a bűnözők származnak, döntően állami támogatásokból él. Az anyák nem beszélnek németül, gyakorlatilag feladták fiaik nevelését és korán magukra hagyták őket.
Heisig leírja, hogy az elkövetők számára az apa mint iránytű már korán elveszett. A fiúk igen korán kimaradnak az iskolából és mindenféle struktúra nélkül élnek. Büntethetőségük előtt már elkezdődik bűnözői karrierjük. 14 évesen gyakran már lopás, rablás, testi sértés és „leírhatatlan brutalitású” nemi erőszak van a rovásukon.
Az elhunyt bírónő utal könyvében a török–szír határról származó nagycsaládokra, melyek Németországban is kizárólag saját törvényeik szerint, bűnözésből élnek. A fiatal palesztinokat például kábítószerfutárokként használják. Azt a tényt, hogy az állam nem képes a gyerekeket ebből a körből kiszakítani, Heisig szerint „szociálromantikus vaksággal párosult puszta félelem” okozza. Ami annyit jelent, hogy egyetlen gyereket sem mernek erővel kiemelni az arab klánokból. Attól félnek, hogy a családok mindenkit agyonlőnek, aki ezt megpróbálná.
Orbán Viktor: Megvolt a választások utáni első telefonbeszélgetésünk Trump elnökkel