Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív frankfurti napilapban Regina Mönch „Miért mész a németekhez?” című cikkében ismerteti a Harc az osztályteremben című dokumentumfilmet, mely a kisebbségi(!) jogaikért küzdő esseni német fiatalok mindennapos küzdelmét mutatta be. Brigitta Holford három évtizeddel ezelőtt kezdett az essen-karnapi szakmunkásképzőben dolgozni. Szívesen tanította német és török diákjait, az osztályok közösségek voltak és számos barátság szövődött a diákok között. Egyszer csak elkezdtek elköltözni a németek, és így az osztályban kisebbségbe kerültek az „őslakosok”. Azóta igen kemény a helyzet az iskolaudvaron és az osztályteremben.
Brigitta Holford minden jóindulata ellenére gyorsan megértette, hogy vesztes helyzetbe került. A film szerzői hosszú beszélgetéseken és vitákon keresztül mutatják be a tanárok és diákok helyzetét. Azt, hogy éppen kit vernek meg, a többség dönti el. Ramadán idején már beleköptek a németek levesébe, aki közülük megmukkan, azt általában a testvérek és unokatestvérek várják a kapuban.
Az iskolaudvar egyik felében török és arab lányok, a fiúk a másikban. A megmaradt kevés számkivetett német egy sarokban lapul. „Mi inkább kimaradunk a dolgaikból” – mondja egy német lány –, „csak így lehet az iskolát túlélni.” Brutális verésekről tudósítanak, ahol a stréber és a sumák német még a visszafogottabb szitkoknak számítanak. Általában náciknak és kurváknak hívják őket. Azért is, mert nem az iszlám elvárásainak megfelelően viselkednek egymás között a fiúk és a lányok.
Tages-Anzeiger (tagesanzeiger.ch)
A baloldali liberális zürichi napilapban A nép körében esélye sincs az EU-tagságnak című cikkében ismerteti a kérdésben végzett legfrissebb közvélemény-kutatás eredményeit. Az Isopublic által készített közvélemény-kutatás adatai szerint a svájciak majd kétharmada (63 százalék) elutasítaná az ország uniós tagságának gondolatát, amennyiben erről a kérdésről vasárnap szavazhatna. A kedden közölt adatok szerint a belépést mindössze negyedük üdvözölné, míg 12 százalék bizonytalan a kérdésben.
A német svájciak továbbra is szkeptikusabban viszonyulnak a kérdéshez, mint a franciák. Svájc németek lakta részében mindössze a megkérdezettek 21 százaléka támogatja az ország EU-tagságának gondolatát, míg a francia svájciaknál ez majdnem eléri a negyven százalékot. Ugyanakkor az Isopublic kutatásai szerint nincs mérhető különbség a korcsoportok között. Miközben korábban inkább a fiatalok támogatták az ország uniós csatlakozását, most éppen olyan kritikusan tekintenek Brüsszelre, mint az idősek. A magasabb iskolázottságúaknál ugyanakkor nagyobb az unió elfogadottsága.
A kérdezőbiztosok összesen 3790, választójoggal rendelkező német és francia anyanyelvű svájcit kérdeztek meg. A statisztikai hibahatár összesen 1,6 százalékos volt.
Holnap jön az igazi tél!