Bécsben trükköznének a költségvetéssel

A Die Presse beszámol a bécsi kormány ama elképzeléséről, hogy csak az őszi tartományi választások után kívánja beterjeszteni a 2011-es költségvetést. A Die Welt ismerteti azokat az érveket, melyekkel a kancellár szombati fokvárosi látogatását magyarázza.

2010. 07. 03. 8:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Welt (Welt.de)

A konzervatív német napilap Merkel „fontos jelzésnek” nevezte a labdarúgó-vb meglátogatását című cikkében foglalkozik a kancellár dél-afrikai útját kísérő polémiával. Angela Merkel (CDU) elhatározta, megnézi a német csapat szombati, fokvárosi negyeddöntőjét a helyszínen. Az „igen fontos jelzés”, hogy külföldi állam- és kormányfők dél-afrikai látogatásukkal az első afrikai labdarúgó-világbajnokság különlegességét méltatják – érvelt Ulrich Wilhelm kormányszóvivő Berlinben. „Ez a rendezvény a kontinens számára kiemelkedő jelentőséggel bír.” Ráadásul az ilyen látogatásokat mindig felhasználják politikai egyeztetésekre is. Merkel is találkozni fog többek között Jacob Zuma dél-afrikai elnökkel. „Én azt hiszem, hogy végső mérleget vonva ez erős és jó ok egy ilyen látogatásra” – fogalmazott Wilhelm. Az Adófizetők Szövetsége a kormánygép magas költségeire utalva felszólította a kancellárt, hogy mondjon le az útról. A kormányszóvivő utalt arra is, hogy a kancellár már régóta kapcsolatban állt a német labdarúgó-válogatottal.

Oliver Bierhoff, a csapat menedzsere támogatta a kancellár döntését, hogy az Argentína elleni mérkőzést a helyszínen élvezze. Bierhoff kijelentette: ez a csapat érdeke is, ha a kancellár egy „nehéz mérkőzésre” ellátogat. A kancellár minden a Bundestagban képviselt pártnak felajánlotta, hogy egy képviselő utazzon velük. A Zöldeken kívül minden párt elfogadta az ajánlatot. A Zöldek azzal érvelnek, ők a német válogatott győzelmére és nem a negyeddöntős kiesésére apellálnak. A nemzeti tizenegy előtt még ott áll az elődöntő és a döntő. „Ezért mi költséghatékonysági okokból nem látjuk értelmét, hogy a kormányzati repülőgépet már erre a mérkőzésre zászlócskákkal és vuvuzelákkal telepakolják, még ha két mérkőzés áll is előttük” – írta két frakcióvezetőjük, Renate Künast és Jürgen Trittin Merkelnek.

Die Presse (Diepresse.com)


A konzervatív bécsi napilap Nincs költségvetés a tartományi választások előtt – a jogászok ebben alkotmánysértést látnak című cikkében foglalkozik a kormány vitatott döntésével. Most már biztos: a kormány a költségvetést az idén nem időben mutatja be. Ellentétben az egyértelmű alkotmányjogi előírásokkal, mely a költségvetés parlamenti ismertetésének legkésőbbi időpontjaként október 22-t nevezi meg, Josef Pröll (ÖVP) pénzügyminiszter csak december 9-én terjeszti be a 2011-es költségvetést a nemzetgyűlésben. Ezt közölte Werner Faymann (SPÖ) kancellárral és Barbara Prammer (SPÖ) házelnökkel pénteken. A házelnök ezt még aznap tudatta a frakcióvezetőkkel.

Az időpont elhalasztását a költségvetés „komplex és terjedelmes előkészületeivel” magyarázták, amit a költségvetés konszolidálása és a konjunktúra alakulása kényszerít ki. Amennyiben minden a kormány szándékai szerint alakul, akkor még lehetséges a költségvetési törvény január 1-jei életbeléptetése. A nemzetgyűlésnek és a tartományok kamarájának mindössze három hete lesz a vitára. A nemzetgyűlésen karácsonyig erőltetnék át a költségvetést, míg a Bundesrat a két ünnep között vitázhatna. A Zöldek elnöke szerint a kormány gyáva, nem mer az őszi tartományi választások előtt a valódi költségvetési helyzettel előállni. Heinz-Christian Strache, az FPÖ elnöke nyilatkozatában felháborodásának adott hangot, mert a kormány megtagadja a munkát. Ezért a szabadságpárt a többi ellenzéki alakulattal rendkívüli ülést kíván összehívatni a költségvetés miatt. Ezenfelül Strache a szövetségi elnököt mint az alkotmány legfőbb őrét arra kérte, hogy szólaljon meg a kérdésben.

Abban a megkérdezett alkotmányjogászok egyetértenek, hogy a késve beterjesztett költségvetés alkotmányellenes. Egyértelmű az az előírás, hogy a költségvetést tíz héttel az adott pénzügyi év kezdete előtt kell beterjeszteni – nyilatkozta Heinz Mayer alkotmányjogász. Kollégája, Theo Öhlinger a „parlament figyelmen kívül hagyásáról” beszélt. Bernd-Christian Funk szintén kijelentette: a december 9-i beterjesztés nem felel meg az alkotmányban szereplő előírásoknak. Az alkotmányos előírások megsértése ugyanakkor nem jár szankciókkal. Elméletileg a képviselőknek is joga volna a költségvetési kezdeményezést beterjeszteni, ehhez azonban hiányoznak a parlamentben a személyi és a szervezetei előfeltételek. Ráadásul egy ilyen előterjesztéshez is szükséges a parlament többsége, tehát ez is csak a koalíciós pártok köréből érkezhet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.