Bírálják a német külügyminisztert

A Frankfurter Allgemeine Zeitung beszámol arról, hogy vasárnap délutánra tervezi lemondását Ole von Beust hamburgi polgármester. A Focus arról tudósít, hogy elődje élesen bírálja a jelenlegi berlini külügyminisztert.

2010. 07. 18. 9:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív frankfurti napilap, Beust vasárnap tervezi lemondását című cikkében tudósít egy újabb kereszténydemokrata kormányfő távozásáról. Hamburgban a mai vasárnap a város jövőjével kapcsolatos két fontos döntés is megszületik. Egyrészt a CDU-Zöldek koalíciójának iskolareformjáról mondanak véleményt a Hanza-város polgárai. A másik, hogy Ole von Beust (CDU) főpolgármester 16 órakor tájékoztatja a tartományi pártelnökséget a jövőről alkotott elképzeléseiről. Számos forrás valószínűsíti, hogy Beust bejelenti lemondását. Elemzők azzal számolnak, hogy az utóda Christoph Ahlhaus (CDU) belügyi szenátor, augusztusban veheti át a város vezetését. Dietrich Wersich szociális szenátor szintén jelezte hatalmi ambícióit.

Az 55 éves von Beust, az elmúlt napokat Sylten töltötte, nyilvánvalóan el kívánta kerülni annak látszatát is, hogy kilencévnyi polgármesterség után a népszavazási eredmények miatt mondott le. Már hetek óta az hír járta, hogy a tartomány vezetője csak a megfelelő időpontot keresi a lemondásra.

Az iskolareformmal kapcsolatos népszavazásnál a közvélemény-kutatások fej-fej melletti eredményt jövendölnek, bár egyes felmérések az ellenzők előnyéről tudósítanak. A hivatalos végeredményt 23 óra körül teszik közzé. Amennyiben elutasítják az iskolareformot – az eddigi négy helyett hat osztály után döntenének a gyerekek továbbtanulásáról – az alapjaiban megrengetné a 2008 óta a Hanza-várost irányító CDU-Zöldek koalíciót. Politikai és személyi kérdésekben is újra kevernék a kártyákat Hamburgban. Szombat déli hírek szerint Beust előbb a pártelnökséget kívánja tájékoztatni és azt követően a nyilvánosságot. A lemondása így még a szavazófülkék bezárása előtt megtörténhet. Több lap értesülése szerint Hamburg vezetését augusztus 25-vel kívánja átadni.

Beustról már hónapok óta az hírlik, hogy belefáradt a városvezetésbe. Eredetileg az is felmerült, hogy március elején Michael Freytag (CDU) volt pénzügyi szenátorral közösen mondjon le. Akkor a koalíciós partner unszolására még hivatalában maradt.


Focus (focus.de)


A müncheni hírmagazin Vezetők Westerwelle ellen című cikkében tudósít a német külügyminiszter tevékenységének éles hangú bírálatáról. „Westerwelle a pártpolitikai konfliktusok hangsúlyozásával azt a látszatot keltette, hogy ebben a kormányban a külpolitika csekély súllyal bír. Ez kárt okoz Németországnak” – nyilatkozta Frank-Walter Steinmeier, az SPD Budestag-frakciójának vezetője a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitungzetiungban (FAS).

Westerwelle már a választások előtt is lebecsülte a külpolitika jelentőségét, nyilatkozta Steinmeier. Most nem csak a németek csalódtak benne, hanem a külföld is. „Partnereink nagy elvárásokkal viseltetnek irányunkban. Nem szabad, hogy ezeket az elvárásokat érdektelenség miatt elutasítsuk” – mondta. Westerwelle éles bírálata ellenére Steinmeier esélyt lát arra, hogy középtávon közlekedési lámpa koalíció alakuljon az SPD-ből, a liberálisokból és a Zöldekből. Mint fogalmazott, a kormány munkája miatt hatalmas a csalódottság a CDU és az FDP választói között. Már csak emiatt is megrendült a hagyományos politikai táborokban történő gondolkodás. „A fekete-sárga álompárból egy rémálompár lett. S ezért biztos vagyok abban, a 2013-as FDP egy másik lesz, mint a mai” – fogalmazott Steinmeier.

Szövetségi szinten egy kisebbségi kormányt azonban nem tekint járható útnak a szociáldemokrata politikus. Senki sem tartja az SPD-n belül ezt alkalmas eszköznek, nyilatkozta Steinmeier. Sigmar Gabriel SPD-elnök egy múlt heti interjúban az észak-rajna-vesztfáliai példára utalva, nem zárta ki a 2013-as választásokat követően egy vörös-zöld kisebbségi kormány lehetőségét sem . Andrea Nahles SPD-pártigazgató másnap már relativizálta a nyilatkozatot. Az SPD 2013-ban kormányzati többségre törekszik, hangsúlyozta a politikusasszony.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.