Tages-Anzeiger (Tagesanzeiger.ch)
A baloldali-liberális zürichi napilap A titkosszolgálat törvényt szegett című cikkében foglalkozik a legfrissebb svájci hírszerzési botránnyal. Az Elemzési és Megelőzési Szolgálat (DAP) ismét olyan adatokat táplált Isis nevű adatbankjába, mint a 1989-es botrány idején.
Egy 1989-ben felállított parlamenti vizsgálóbizottság foglalkozott Elisabeth Kopp igazságügy-miniszter lemondásának hátterével és a tárca munkamódszereivel. A vizsgálóbizottság megállapításai megrendítették az országot, amikor kiderült, hogy a szövetségi rendőrség összesen 900 000 polgárról rendelkezett kartotékkal. Évekig gyűjtötték az adatokat a kritikusnak minősített polgárokról, gyakran jelentéktelen eseményeket is feljegyezve. Menga Danuser képviselő kartotékján például olyan fontos információt lehetett olvasni, hogy esténként szívesen iszik egy sört.
A botrány után az adatgyűjtést szigorúan szabályozták. Arnold Koller igazságügyi miniszter 1996-ben kijelentette: „jó okkal” abból lehet kiindulni, „hogy már csak biztonsági szempontból jelentőséggel bíró adatokat gyűjtenek”. Ennek ellentmondottak a tények. Öt éve kezdett gyanús lenni a történet, amikor folyamatosan emelkedett az adatbázisban található bejegyzések száma. A felügyeleti szerv az elmúlt két évben szúrópróbaszerűen végrehajtott hivatalos vizsgálataiban több száz esetet ellenőrzött, és arra a következtetésre jutott, hogy a hírszerzés ismét törvénytelenül járt el.
2005 eleje és 2008 ősze között módosították az informatikai rendszert, ez idő alatt a hírszerzés egyáltalán nem ellenőrizte a begyűjtött és betáplált adatokat. Ez év végéig a szolgálatnak 110 000 bejegyzést felül kellett volna vizsgálnia, ez ötévente a kötelezettsége. A kormány őszig kíván foglalkozni a delegáció állásfoglalásával.
Der Spiegel (Spiegel.de)
A baloldali német hírmagazin Az SPD, a Zöldek, a Baloldali Párt gonosz törpét játszanak című cikkében elemzi a baloldal belső vitáit. Már régóta szervezték a német baloldali pártok találkozóját. Az SPD, a Zöldek és a Baloldali Párt (BP) pár tucat politikusa – köztük sok Bundestag-képviselő – jött volna össze szerdán. Az elnökválasztás után immár szó sincs a baloldali pártok közeledéséről. Sőt, már rég nem voltak ilyen távol egymástól. Azzal, hogy a Baloldali Párt az elnökválasztás harmadik fordulójában tartózkodott, ahelyett, hogy Joachim Gauckot, az SPD jelöltjét támogatta volna, csak élezte az amúgy is meglévő feszültségeket. Az SPD és a Zöldek szemében ők a felelősek azért, hogy Christian Wulffot elnökké választották. Egy 2013-tól megalakuló közös baloldali koalíciónak a nyomai sem látszanak. Túl mélyek az árkok.
Orbán Viktor: Régi és kínzó adósságát teljesítette Magyarország