Der Spiegel (Spiegel.de)
A baloldali német hírmagazin Miniszterelnök szépséghibával című, düsseldorfi keltezésű cikkében kommentálja az észak-rajna–vesztfáliai kormányváltást.
A körülményekhez képest simábban nem is mehetett volna. Az első fordulóban Hannelore Kraft (SPD) 90 szavazatot kapott, pontosan annyit, ahány képviselője van a düsseldorfi tartományi gyűlésben a vörös-zöld koalíciónak. Mivel a Baloldali Párt mind a 11 képviselője tartózkodott, ezért megválasztásához elegendő volt a második fordulóban a relatív többség. Hannelore Kraft szerda óta az SPD erős asszonya, azzal a szépséghibával, hogy nem lehet tudni, meddig.
Visszanyerte Észak-Rajna–Vesztfáliát az elvtársaknak. Azt az egykori munkástartományt, melyet az SPD-ben amúgy is sokan a magántulajdonuknak tekintenek, és amelyet 2005-ben elvesztettek. Kraft kormánya egyúttal megtörte a berlini CDU–FDP többségét a Bundesratban is. A frissen megválasztott, higgadt miniszterelnök ellensúlyozhatja az impulzív Sigmar Gabrielt, az SPD elnökét. Különösen akkor, ha az ingatag lábakra épített koalíció egy ideig képes kitartani.
De éppúgy Kraft veszéllyé is válhat a szövetségi SPD számára, mert a kisebbségi kormánnyal kiszámíthatatlan kockázatot vállalt magára. A törvények elfogadásához szüksége lesz a Baloldali Párt támogatására. De az nem válhat gyakorlattá, hogy kerüli a kényelmetlen vitákat. Az előre hozott választásoktól való félelemmel kívánja fegyelmezni az ellenzéket, miközben attól kell tartania, hogy a CDU és az FDP gyorsabban összeszedi magát, mint gondolta.
A kormányzás állandó küzdelem lesz a többség megszerzéséért és megtartásáért. Kraft terve nyilvánvaló, hogy ne legyen rászorulva a Baloldali Párt szavazataira, hanem megpróbál a CDU és az FDP soraiban is támogatókat találni. Vélhetően ezért hálálkodott olyan kenetteljes szavakkal elődjénél, Jürgen Rüttgersnél (CDU). Ugyanakkor minimális annak az esélye, hogy kereszténydemokrata vagy liberális képviselő vörös-zöld elképzeléseket támogatna.
Annyi bizonyosnak tűnik, hogy az ellenzék megpróbálja kihasználni Kraft ingatag helyzetét. Az alaphangot már szerdán megadta a kancellár, amikor hangsúlyozta, hogy egy olyan tartománynak, mint Észak-Rajna–Vesztfália stabil kormányra van szüksége. Most a munkájukat óriási szószegéssel kívánják elkezdeni. „Egy ilyen kormánynak nem lehet hinni” – nyilatkozta a Rheinische Postnak.
A kormány első próbájára már csütörtökön sor kerülhet: az új kormány számos CDU–FDP-döntést szeretne hatályon kívül helyezni. A vörös-zöld kormány a 2011–2012-es téli szemesztertől szeretné eltörölni a tandíjat. Ez azonban túl késő a Baloldali Pártnak, így lehet, hogy nem szavazzák meg. Többek között azért sem, mert számos SPD- és zöld képviselő az első körben nem támogatta a Baloldali Párt jelöltjének parlamenti alelnökké választását. A tandíj kérdése lehetőséget ad a revánsra, ami súlyos vereség lenne a vörös-zöld kormány számára, ráadásul egy nappal a hatalomra kerülésüket követően.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (Faz.net)
A konzervatív német napilap Egy megrendezett félreértés című, kijevi keltezésű cikkében ismerteti a Nico Lange-ügyet.
Június 26-án a kijevi Boriszpil repülőtéren a határőrség letartóztatta Nico Langét, a CDU-közeli Konrad Adenauer Alapítvány ukrajnai vezetőjét. Lange az ukrán vezetés egyik elismert bírálója. Számos publikációjában kritizálta az oroszbarát Janukovics elnököt, jelezve az ukrán demokráciára leselkedő veszélyeket. Ezzel egy időben megkísérelte a szétforgácsolt, Nyugat felé forduló ellenzéket egy asztalhoz ültetni.
Lange ezen a délutánon Párizsból érkezett. Az útlevél-ellenőrzésnél a határőr felszólította, hogy feltűnés nélkül kövesse. Csecsen menekültekkel közös cellába zárták étel és ital nélkül, de a mobiltelefonját használhatta. Sikerült a kijevi német követséget, a kancellári hivatalt és Michael Gahler (CDU) EP-képviselőt riadóztatnia.
A határőrök szerint a parancs közvetlenül Valerij Horoskovszkijtól, az ukrán titkosszolgálat vezetőjétől érkezett. Amikor a német követség tárgyalni kezdett Horoskovszkijjal, hamar kiderült, komolyan gondolta a letartóztatást. Előbb megtagadta, hogy beszéljen az ügyről, és Lange azonnali kiutasítását követelte. Később választást ajánlott: vagy azonnal, a saját költségén elhagyja az országot, vagy letartóztatják útlevél-hamisítás, kémkedés és illegális pártfinanszírozás vádjával.
A sajtó értesült a kérdésről, és a kanadai Torontóban, a G20-csúcson tartózkodó kancellárt is rendszeresen tájékoztatták a fejleményekről, ráadásul Jerzy Buzek EP-elnök is bekapcsolódott az ügy tisztázásába. A nagykövetnek végül sikerült elérnie Szergej Ljovocskint, az elnöki hivatal vezetőjét. (A konfliktuskerülő külügyminiszter elérhetetlennek bizonyult.)
Így végül este tíz körül, nyolcórai várakozás után sikerült a titkosszolgálat vezetőjét rávenni arra, hogy engedjen. Langét beengedték Ukrajnába azzal a feltétellel, hogy a történteket hivatalosan félreértésként kezelik. Ha ettől a német fél eltér, akkor Lange bármikor bíróság elé állítható.
Janukovics szóvivője, Hanna Herman e lapnak úgy nyilatkozott, Horoskovszkij intelligens, megbízható, progresszíven gondolkodó személy. A régi, szovjet időkből származó titkosszolgálat köreihez tartozók megrendezték a Lange-ügyet, hogy a fiatalos Horoskovszkijt hiteltelenné tegyék az elnök szemében.
Manfred Weber és Brüsszel fizeti Magyar Péter országjárását