Pártkatonák a hírszerzésben?

A Die Presse beszámol arról a vitáról, ami az osztrák katonai titkosszolgálatok vezetői kinevezései kapcsán kirobbant. A Handelsblatt a Németországot is sanyargató hőhullám gazdasági következményeiről írt.

2010. 07. 14. 10:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse

Norbert Darabos (SPÖ) belügyminiszter személyzeti politikáját élesen bírálja a koalíciós partner, az Osztrák Néppárt (ÖVP). A bírálatok tárgya a két katonai titkosszolgálat vezetői kinevezése. Edwin Potocnik, aki eddig az Elhárító Hivatal (a belföldi titkosszolgálat) megbízott vezetője volt, most a Haderő Hírszerző Hivatalának (HNA, külföldi hírszerzés) élére állították. Anton Oschep pedig az elhárítás új parancsnoka lett. Ezzel mindkét esetben az SPÖ jelöltjeit sikerült révbe juttatni – kommentálta a kinevezéseket a néppárt.

Az ÖVP szerint szakítottak azzal a régi, bejáratott hagyománnyal, miszerint egy vezetőre a szocialisták, egyre pedig az ÖVP tehet javaslatot a titkosszolgálatok vezetésében. Darabos azonnal visszautasította a vádakat. A katonai hírszerzés ismerői mindkét személy esetében bizonyos megértést mutatnak a kinevezés iránt. Potocnikot és Oschepet képzett és alkalmas személynek tartják, de mindkettő egyértelműen az SPÖ-höz áll közel. Nemcsak a kinevezések okoztak felháborodást, hanem Darabos titkosszolgálati takarékossági tervei is. A miniszter érzékeltette, hogy mintegy háromszáz titkosszolgálati munkatárs elbocsátását tervezik.

Handelsblatt

„Minden forró nappal egyre magasabb a vízhőmérséklet” – fogalmazott Tanja Gönner (CDU), Baden-Württemberg környezetvédelmi minisztere kedden. Az energiaellátó cégeknek 28 fokos vízhőmérsékletnél ki kell kapcsolniuk a szén- és atomerőműveiket. Az áramellátás stabilitása érdekében Gönner ugyanakkor kivételeket tervez, amennyiben az még környezetvédelmi okokból vállalható. A baden-württembergi energiaszolgáltató, az EnBW atom- és szénerőművei normál üzemmódban dolgoznak – nyilatkozta a cég szóvivője.

Az EnBW nem számít a folyók hőmérsékletének drámai változására, de a további emelkedést nem tudja kizárni. Az atomerőműveket is üzemeltető RWE Power szóvivője úgy fogalmazott, a hőség miatt eddig semmilyen korlátozásra nem került sor az üzemeltetésben. A szénerőművek a hűtővizüket nem a folyókból emelik ki, hanem a külszíni fejtés tavaiból.

A hőség komoly hatással van a gazdákra is. A gabonatermést az idei évben 45 millió tonnára becsülik, ami 10-20 százalékkal kisebb, mint a megszokott mennyiség – nyilatkozta a Német Parasztszövetség szóvivője.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.