Die Welt (Welt.de)
A konzervatív német lap A török rendőrségnek kell segítséget nyújtania a problémás kerületeken című cikkében tudósít a helyi rendfenntartó erő kapitulációval is felérő nyilatkozatáról. A német rendőrszakszervezet török rendőröket szeretne Észak-Rajna–Vesztfália problémás negyedeibe küldeni. Az ő feladatuk lenne, hogy foglalkozzanak a török fiatalokkal. „Ez így nem mehet tovább” – nyilatkozta Erich Rettinghaus, a szakszervezet tartományi vezetője Duisburgban. „Talán ez alkalmas eszköz lehet. Ki kell próbálni.” A törökök saját egyenruhájukban, észak-rajna–vesztfáliai kollégáikkal közösen járőröznének. „Az új tartományi belügyminiszter ismeri a problémákat” – folytatta Rettinghaus. Nem titok, hogy a város bizonyos negyedeiben sok a probléma a bevándorlókkal. A szakszervezeti vezető visszautasította, hogy javaslata egyet jelentene azzal, hogy a német rendőrség kapitulálna, vagy bevallaná tehetetlenségét.
Die Presse (Diepresse.com)
A konzervatív bécsi napilap Ki mit szeretne? A kormány vad adóvitája című cikkében foglalkozik az osztrák kabineten belüli ellentétekkel. Először csak takarékosságról volt szó. Még március elején, a Grazban tartott kihelyezett kormányülésen a kancellár és az alkancellár minden új adóval kapcsolatos spekulációt visszautasított. Akkor szivárogtatták ki a gazdasági minisztériumból az ásványolajadó módosításának gondolatát. A néppárti Reinhold Mitterlehner és pártelnöke, Josef Pröll tudni sem akart erről a felvetésről. Először a kiadások újragondolásával kívánták szanálni a költségvetést, nem sokkal később azonban ismét kirobbant az adóvita. Bernhard Felderer, a tekintélyes bécsi gazdaságkutató intézet, az IHS vezetője e lapnak 2009 júniusában adott interjújában az áfaemelés lehetőségét mérlegelte, s ezzel hatalmas vitát robbantott ki.
Véleménye szerint a vagyonadó bevételei minimálisak lennének, ezért csak egy a széles tömegeket elérő adó jöhet szóba. Később Felderer visszakozott és takarékosságot követelt a kormánytól. Az elmúlt hét végén ugyan egy rádióinterjúban kijelentette, hogy elvben ellenzi az adóemeléseket, de ha elkerülhetetlen, akkor már a legjobban keresők adókulcsának megemelését látná szívesebben, mint egy magas vagyonadót.
Most pontosan ez a szocialisták csapásiránya. Előbb csak az SPÖ balszárnya támogatta ezt az elképzelést, miként példál Franz Voves stájer tartományfőnök. Werner Faymann kancellár hosszú ideig vonakodott, de később elfogadta a tervet. Sőt tavaszi kampányát már „Itt az ideje az igazságosságnak” címmel hirdette meg. Azóta az SPÖ egységesen további újraelosztást követel, s ebben a kérdésben sokkal határozottabban politizál, mint az ÖVP.
Werner Faymann például az elejétől fogva támogatta a bankadó gondolatát, az alkancellár és a pénzügyminiszter támogatta a gondolatot. A 500 millió eurósra tervezett járulék a kormány egyetlen adóterve, amelyben egyetértenek a koalíciós partnerek. De még itt is számos kérdés nyitva áll, például hogy a bankok mérlege legyen az adó alapja, amint azt az SPÖ javasolja, vagy a legfontosabb kockázatos ügyletek, amint azt az ÖVP szeretné.
A júniusi SPÖ-pártkongresszuson (ahol a kancellárt szűk 94 százalékos támogatottsággal újraválasztották) Faymann hadat üzent a spekulánsoknak. A párton belül ezzel az ígérettel sikerült megnyugtatnia a bírálóit.
A néppárt áprilisban viszonylag homályosan környezetvédelmi adókról beszélt anélkül, hogy pontosította volna, mit ért e kifejezés alatt. Az ÖVP irányvonala ebben a kérdésben is bizonytalan, az SPÖ javaslataira eleinte elutasítással, majd félig-meddig támogatással reagáltak. Például Josef Pröll pártelnök késznek mutatkozott, hogy kisebb reformokat hajtsanak végre a vállalatcsoportok megadóztatásában. Részleteket azonban erről sem lehet tudni. Annyi viszont kiszivárgott, hogy a pénzügyminiszter tárgyalásokat folytat a mezőgazdasági használatú területek adókiszámítási módjának megváltoztatásáról. Szintén meglepetést okozott, hogy Fritz Kaltenegger, az ÖVP pártigazgatója késznek mutatkozott az alapítványi adó módosításáról tárgyalni. Jelenleg csak egy dolog tűnik biztosnak: az október 10-re kiírt bécsi választások előtt aligha lesz hajlandó a kormány az adóterveit pontosítani.