Der Tagesspiegel (Tagesspiegel.de)
A berlini napilap A németek többsége azon a véleményen van, hogy túl sok a külföldi címmel ismertet egy figyelemre méltó közvélemény-kutatást. A németek 72 százaléka egyetért azzal a megfogalmazással, hogy Németországban túl sok külföldi él, és számukat a következő esztendőkben csökkenteni kell. Ez derült ki a Berlin-brandenburgi Társadalomtudományi Kutatóközpont reprezentatív tanulmányából. A németek 73 százaléka úgy véli, hogy a külföldieknek jobban kellene illeszkedniük a helyi viszonyokhoz. Ezenfelül a 2090 válaszadó 83 százaléka úgy gondolja, hogy a külföldiek jelenlétükkel számos már most is meglévő szociális problémát még jobban kiéleznek.
Elsősorban munkanélküliek képviselik ezt az álláspontot. A fiatalabb emberek hozzáállása általában kedvezőbb. A tanulmány szerint a megkérdezettek alig hatoda értett egyet azzal, hogy a „külföldiek gazdagítják életünket”, 53 százalékuk hiszi ezt legalább részben, 78 százalékuk gondolja úgy, hogy hozzájárulnak Németország jólétéhez. Azzal a felvetéssel, hogy a szövetségi köztársaságnak a világ jelentős részén megmutatkozó nyomor miatt több külföldit kellene befogadnia, 22 százalék ért egyet.
(A Szociális jelentés 2010 számára a társadalomtudományi kutatóközpont 18 évesnél idősebb kelet- és nyugatnémeteket kérdezett meg.)
Die Presse (Diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilap 2005 menekült tűnt el az idén című cikkében foglalkozik a bécsi menekültügyi vitákkal. Ausztriában a legfrissebb számok szerint a 2010-es év első hét hónapjában pontosan 2005 menekült merült alá. Nagy részük, nevezetesen 1148 fő az úgynevezett engedélyezi eljárás során tűnt el a belügyminisztérium látóköréből. A tárcánál ezen számokra hivatkozva úgy érvelnek, hogy ezek miatt kell követelményként állítani a menekültügyi eljárás elejétől az érintett jelenlétét. Az eljárás érdemi része alatt, amikor azt ellenőrzik, hogy megvan-e a menekültstátus jogalapja, 362 „ügyfél” tűnt el a hivatal látóköréből. 495 menekült akkor vonta ki magát az eljárás alól, amikor a fellebbviteli szervek felülvizsgálták elutasított menekültkérelmüket.
Maria Fekter (ÖVP) belügyminiszter legutóbb azzal a javaslattal állt elő, hogy a menekültkérelem benyújtásának első tíz napjára tartózkodási kötelezettséget írjanak elő a befogadóállomásokon. Ebben a kérdésben még nem sikerült megállapodniuk a szocialistákkal, akik csak „részvételi kötelezettséget” írnának elő. Ugyanakkor Gerald Grosz, a BZÖ stájerországi vezetője arra szólította fel a belügyminisztert, hogy végre szerezzen érvényt a menekültek jelenléti kötelezettségének. Az FPÖ már hosszabb ideje követeli a jelenléti kötelezettséget a menekültek számára az egész eljárás alatt.
Deutsch Tamás: A legdurvább ideológiai, politikai támadásokra számíthatunk Várhelyi Olivér kapcsán