Átfogó politikai reform készül?

A Die Presse ismerteti az osztrák parlamentarizmus reformjával kapcsolatos javaslatokat. A Der Tagesspiegel beszámol a koszovói romák kitoloncolására vonatkozó berlini tervekről.

2010. 09. 22. 13:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse

A bécsi nemzetgyűlésnek 183 képviselője van jelenleg, ezzel Ausztria a lakosságszámához viszonyítva a középmezőnyben található, ennek ellenére mind hangosabban követelik a parlament csökkentését. Gabi Burgstaller (SPÖ), Salzburg tartományfőnöke kedden kijelentette: politikai értelemben fontos jelzés lenne a csökkentés. A Bundesratot – a parlament tartományi kamaráját – vagy felértékelné, vagy teljesen megszüntetné. Franz Fiedler volt számvevőszéki elnök szerint a nemzetgyűlés létszáma legalább 18 képviselővel csökkenthető, míg a most 62 tagú Bundesrat működne 27 delegálttal is. Barbara Prammer (SPÖ), a nemzetgyűlés elnöke is elkerülhetetlennek tartja a Bundesrat reformját. Azt tartaná helyesnek, ha a tartományokat valóban érintő törvények esetében valódi vétóval rendelkezne. Szerinte hasznos lenne, ha a Bundesrat képviselőit a polgárok közvetlenül választanák, például a tartományi választásokkal egy időben.

Der Tagesspiegel

Németországba mintegy 23 ezer cigány menekült a balkáni háború elől, és közülük 8500-an származnak Koszovóból. Idén áprilisban Németország toloncegyezményt kötött Koszovóval. Ellentétben a franciaországi helyzettel, a koszovóiak nem uniós állampolgárok, ezért nem rendelkeznek a szabad letelepedés jogával. A menekültszervezetek ugyanakkor bírálják a kitoloncolást, mert más délkelet-európai országokhoz hasonlóan Koszovóban is nehéz a cigányok sorsa, s gyors javulásra egyelőre nincs esély. A szövetségi belügyminisztérium úgy érvel, hogy biztonsági szempontok alapján vállalható a hazaküldésük. Sok cigány Németországban is nehéz helyzetben van, a legtöbb család megtűrtként él az országban, hiányzik a tartózkodási engedélyük – magyarázta Brigitte Mihok, a berlini Antiszemitizmus Kutatóközpont (ZfA) tudományos munkatársa. Ez annyit jelent, hogy nem dolgozhatnak és nem tanulhatnak, ráadásul a menekültszállások a város határában vannak, s mindez a cigányok stigmatizálásához vezet – nyilatkozta Mihok. Romani Rose, a Német Szintik és Romák Központi Tanácsának elnöke a közszolgálati MDR televízióban arról beszélt, hogy a cigányokat munka- és lakhelykeresés közben, a vendéglátásban és az iskolában is diszkriminálják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.