Az egyetemi katedra felelősségéről szólt az államfő

Schmitt Pál szerint az egyetemi tanárság a tudományos igényesség, a pontosság, az élvonal képviseletét jelenti. Az államfő erről köszöntőjében beszélt, amikor hétfőn egyetemi tanári kinevezéseket adott át Budapesten, a Néprajzi Múzeumban.

MNO
2010. 09. 06. 10:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A köztársasági elnök, aki Réthelyi Miklós nemzetierőforrás-miniszterrel és Hoffmann Rózsa oktatásért felelős államtitkárral közösen adta át a kinevezéseket, úgy fogalmazott: egyetemi tanárnak lenni élethosszig tartó feladat. Egy professzor már nem csak a szakterületéért felelős, egész jellemével, tudásával, erkölcsével a minden kordivaton átnyúló műveltségeszményt kell képviselnie – jelentette ki.

Schmitt Pál szerint emberségünk, különlegességünk megéléséhez sok-sok intelligencia kell, az intellektushoz pedig műveltség. Az államfő ismét hangsúlyozta: a szűk tehetséges, tanulni kész kisebbség mellett nagy tömegek próbálnak alaptudás nélkül diplomát szerezni. Véleménye szerint egyre több egyetem kínál egyre több könnyen elnyerhető diplomát.

A köztársasági elnök kiemelte azt a tényt is, hogy az európai átlaghoz képest Magyarországon még mindig 6-8 százalékkal kevesebb a diplomások száma. Ezzel szemben azonban az eltömegesedés, a futószalagon zajló képzések riasztó tapasztalatai állnak – tette hozzá.

Az államfő felhívta a figyelmet arra: a magyar felsőoktatás viták kereszttüzében élte elmúlt éveit. A bolognai folyamatot sok jogos kritika érte, azonban aki átolvassa a tizenegy éve született bolognai nyilatkozatot, annak a figyelmét nem kerülheti el, milyen hangsúlyt kap benne az egyetemek autonomitása és a nemzeti sajátosságok megőrzése – emelte ki Schmitt Pál.

Az államfő a professzorokhoz szólva úgy fogalmazott: az egyetemi tanárság beavatottságot, a tudományos igényesség, a pontosság, az élvonal képviseletét jelenti. Igazi, szép hatalmat – tette hozzá.

Mint hangsúlyozta, ebben a hivatásban már életében könnyen legendává válhat az, aki személyisége erejével, szellemi függetlenségével vonzó példát ad.

„Egy nemzet csak akkor lehet alkotó, sikeres és szabad, ha művelt. Lépést tartani a világgal, (...) boldognak lenni csak így lehet” – fogalmazott a köztársasági elnök.

Az egyetemi tanári kinevezések átadásán Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke is jelen volt.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.