Eluniversal.com.mx, Jornada.unam.mx, Milenio.com, Excelsior.com.mx stb. – Mexikó
A mexikói függetlenség kikiáltásának kétszázadik évfordulója alkalmából a 128 tagú szenátus 47 tagja, többségük a kormányzó Nemzeti Cselekvés Pártjából (PAN), javaslatot terjeszt be a mexikói törvényhozásban, hogy változtassák meg az ország nevét. Ezentúl ne Mexikói Egyesült Államoknak hívják őket, ahogy már az 1824-ben is elfogadott alkotmányban is szerepel, hanem legyenek csak egyszerűen Mexikói Köztársaság. A szenátorok fő érve, hogy 186 éve a föderalisták és a centralisták vitájából ugyan előbbiek kerültek ki győztesen, de a függetlenség kikiáltásának kétszázadik évfordulója a legalkalmasabb időpont a névváltoztatásra. A hír hozzászólói viszont a drogháború kellős közepén nem ilyen javaslatokra vártak, és ennél jóval sürgetőbb feladatok megoldását várták volna a honatyáktól. Az egyik türelmetlenebb olvasó szerint ezzel az ötlettel is csak újabb bevételeket akarnak kicsikarni a lakosoktól.
Expresso.clix.pt, Dn.sapo.pt, Publico.clix.pt – Portugália
Nem akármilyen fordulatot vett az éppen nyolc éve, 2002-ben kipattant portugál pedofilbotrány: az úgynevezett Casa Pía-botrány egyik elítéltje büntetőeljárással fenyegeti a bírói testület, ha nem hozza nyilvánosságra az ellene bizonyítékként felhasznált tényeket. Az ügyvéd, Hugo Marcal az ítélet megsemmisítését követeli – 6 év 2 hónap börtönbüntetést kapott –, mert kifogásolja, hogy még mindig nem tudja, mire alapozta a három bíró az ellene hozott ítéletet. A portugál hírügynökségnek nyilatkozva elmondta, hogy már az ítélet felolvasásakor panasszal élt, amiért a bírók „elfelejtették” felolvasni az ellene bizonyítékként felhasznált tényeket. Marcal azért lebegteti a büntetőeljárás lehetőségét, mert a legfelsőbb bírói tanács (CSM) elutasította a kérvényét: indítsanak fegyelmi eljárást a Casa Pía-botrány ügyében ítéletet hozó bírák ellen.
A Casa Pía árvaház és gyermekotthon botrányos belső élete 2002. szeptember 23-án robbant be a portugál köztudatba, amikor az intézet egyik volt diákja feltárta az Expresso című lapnak, hogyan és kik gyalázták meg, amíg az otthon lakója volt. Az áldozatok közül eddig csak 32-en merték vállalni arcukat és nevüket a vádlottak ellen. A bíróság csak hat év után, szeptember 8-án tudott ítéletet hozni: a hét vádlott közül Carlos Silvino, az otthon sofőrje és kertésze 18 év börtönt kapott beismerő vallomása ellenére, míg a vádakat végig tagadó öt vádlott-társára 5-7 éves büntetést mért. Valamennyi elítélt fellebbezett. Felmentették a hetedik vádlottat, Gertrudes Nunest, akinek a spanyol határ közelében levő házában zajlottak a rendszeres megrontások.
Köd, eső és fagyos reggelek - ezt tartogatja az időjárás a napokban