Die Presse (DiePresse.com)
A konzervatív osztrák napilap A létminimum biztosítása: az ÖVP „munkakötelezettséget” követel című cikkében tudósít a bécsi néppárt választási kampányáról. Christine Marek, a bécsi néppárt főpolgármester-jelöltje és a családügyi minisztérium államtitkára a segélyezettekre vonatkozó szabályok szigorítását követeli. Ha valaki hat hónapig nem talál munkát, akkor kötelezhető legyen közhasznú munka végzésére – nyilatkozta a politikus a közszolgálati rádióban. Az érintett személyek füvet nyírhatnának, vagy utcát söpörhetnének. Aki megtagadja a munkát, az kénytelen a segély csökkentésével számolni. Marek még a juttatás teljes eltörlését sem tartja kizártnak. A lépés példájának a németországi közmunkát említette, mely a tartósan munkanélkülieket kívánja ismét a munkaerőpiacba integrálni. A koalíciós társ szocialisták és az ellenzék egyébként élesen bírálta az elképzelést.
Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)
A konzervatív frankfurti napilapban Manuel Bewarder Csak a jómódú gyerekek optimisták című cikkében ismerteti a német ifjúságról szóló „Shell”-tanulmányt a 12 és 25 év közötti fiatalok élethelyzetéről, hitéről és értékvilágáról. Januárban és februárban közel 100 kérdést tett fel a fiataloknak Mathias Albert bielefeldi társadalomtudós és csapata a müncheni TNS Infratest társadalomtudományi intézettel együttműködve. A tanulmány elkészítésére, miként 1953 óta négyévenként, a Shell konszern adott megbízást. Az összegzésből kiderült, a fiatalok a válság ellenére optimistán tekintenek a jövőbe, de ez erősen függ szociális helyzetüktől.
Miközben a jó házból származó fiatal inkább olvas, kreatív tevékenységet folytat, ápolja közösségi kapcsolatait, addig a hátrányos helyzetűek inkább a televízió és a számítógép előtt ülnek és játszanak. Összességében 2002 óta javult a fiatalok hozzáállása a tanuláshoz és a munkába álláshoz. A középosztály és a felsőbb rétegek és a fiatalabbak mutatnak magasabb érdeklődést a politika iránt. Alacsony a kormánnyal, az egyházakkal, a nagyvállalatokkal, a pártokkal és a bankokkal szembeni bizalom. Ezzel szemben magas az elismertsége a rendőrségnek, a bíróságoknak, a Bundeswehrnek, valamint az emberi jogi és környezetvédelmi csoportoknak. A fiatalokat riasztja a klímaváltozás. Minden második ifjú ember takarékoskodik az energiával: 44 százalék gyakrabban kerékpározik, 39 százalék kisebb fogyasztású autót választ, 21 százalék pedig elsődlegesen a régióból származó élelmiszert vásárol, amit nem kell messziről szállítani.
Deutsch Tamás: A legdurvább ideológiai, politikai támadásokra számíthatunk Várhelyi Olivér kapcsán