Weser Kurier (Weser-kurier.de)
A brémai napilap Az NPD és a DVU az év végéig egyesülni akar című cikkében tudósít a radikális német pártok terveiről. Egy, az összeolvadást szabályozó szerződés már elkészült, és augusztusban megerősítette ezt a Német Nemzeti Demokrata Párt (NPD) elnöksége is – nyilatkozta Klaus Beier, az NPD szóvivője. A Német Népi Unió (DVU) nevében az elnökség ezen a héten dönt a megállapodásról – nyilatkozta az NPD szóvivője. „Ha minden a tervek szerint halad, akkor az év végére befejeződik a fúzió.”
Die Welt (Welt.de)
A konzervatív német napilap Berlin cáfolja Sarkozyt, de csak 95 százalékban című cikkében tudósít a brüsszeli csúcson kialakult ellentétről. A szövetségi kormány visszautasította a francia elnök ama állítását, hogy Angela Merkel a brüsszeli csúcson Sarkozy értésére adta, Berlin is tervezi a cigánytáborok bezárását. A kancellár sem a csúcstalálkozón, sem az azt kísérő programokon nem beszélt az állítólagos cigánytáborokról, nem is szólva a felszámolásukról – hangsúlyozta Steffen Seibert kormányszóvivő. A félreértés nem magyarázható a kancellár megnyilatkozásaival.
Sarkozy egy sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, Merkel jelezte ama szándékát, hogy a következő hetekben felszámolnak egy ilyen tábort. A szövetségi kormány nem kívánt csatlakozni az uniós diplomaták ama értelmezéséhez, miszerint a történetet Merkel nyilatkozatáról Sarkozy egyszerűen kitalálta. A lap kérdésére a kormányszóvivő hangsúlyozta: a cáfolat a brüsszeli találkozóra vonatkozik. Hogy korábban valamilyen formában felmerült volna a kérdés, arról nem szól a fáma. „Cigánytábor”, amit fel lehetne számolni, nem létezik Németországban. Bernard Kouchner külügyminiszter a Europe 1 rádiónak kijelentette, ő nem hallotta, hogy az elnök beszélt volna a kancellárral. Arra a kérdésre, hogy ki hazudott, a miniszter kijelentette: azt majd a történelem dönti el. Brüsszeli diplomatakörökben úgy kommentálják a történteket, hogy Nicolas Sarkozy „hitelességi problémával küzd”. Hivatalos állásfoglalás nincs a történtekkel kapcsolatban, a bizottság szóvivője sem kívánta kommentálni az eseményeket. Brüsszel nem szeretné a cigányok kitoloncolásával kapcsolatos vitákat még hevesebbé tenni. Jose Manuel Barroso helyzete amúgy is igen nehéz, hiszen ellentétben Berlinnel 2009-ben Párizs a legfontosabb szövetségese volt a jogszabályok elfogadásában.