Stern (Stern.de)
A hamburgi hírmagazin Csak a családi pótlék felét fizessék ki készpénzben! címmel készített interjút Heinz Buschkowskyval (SPD), Berlin Neukölln kerületének polgármesterével. Az egyik legproblémásabbnak tartott kerület vezetője a beszélgetés során a családi pótlék radikális reformját követelte, hogy ezzel növeljék az oktatást elhanyagoló családokban élő gyermekek esélyeit.
„Azt mondom, hogy a családi pótlék felét fizessék ki a szülőknek. A maradék 17 milliárd euróból bölcsődéket, óvodákat, napközi otthonos iskolákat, kisebb osztályokat, ingyenes ebédet, tankönyveket, nyelvtanfolyamokat, sportot és zenét finanszírozzunk” – javasolta Buschkowsky. Egyúttal óvodakötelezettséget írna elő a bevándorlóknak. Csak ezen a módon integrálhatók a fundamentalista bevándorló családok fiúgyermekei. Ezt csak az iskola előtti neveléssel és az egész napot kitöltő iskolával lehet elérni. Ha a gyerekeket fél kettőkor hazaküldik, akkor egy negyedórával később már ott ül hazájának televíziós csatornája előtt – érvelt Buschkowsky.
Berlin Neukölln kerületében, melyet tíz éve vezet a polgármester, 300 000-en élnek. 40 százalékuk bevándorló vagy bevándorlók leszármazottja. A Neukölln északi részén levő általános iskolákban a bevándorlók aránya eléri a 90 százalékot is. Mint a polgármester a magazinnak fogalmazott, mostanában egyre nagyobb mértékben figyelhető meg a családok visszafordulása a középkorba. Egyre több szülőnek nem tetszik a biológiaoktatás, a gyerekek németnyelv-ismerete katasztrofális, megtagadják az oktatásban történő részvételt, és a lányok nem hajlandók kezet nyújtani a fiúknak. „A tanárok ennek a csoportnak a számát 20-30 százalékra becsülik. S ez nem lesz kisebb, hanem nagyobb” – érvelt Buschkowsky. Óvott attól, hogy erről a fejlődésről ne vegyenek tudomást.
Der Standard (Derstandard.at)
A baloldali-liberális bécsi napilap Csalást feltételeznek a tartományi választáson című cikkében tudósít a feltételezett manipulációról. A választási csalásra a Várvidék felsőpulyai járásában, Alsórámócon került sor. Egy fiatal választó, aki nem igényelt választási kártyát, és a választás napján nem voksolt, mert éppen külföldön tartózkodott, mégis kapott egy ilyen kártyát. (Az a választó, aki a választás napján nem tudja a számára kijelölt szavazókört felkeresni, igényelhet egy úgynevezett választási kártyát, ezzel az egész ország, illetve az egész tartomány területén szavazhat.)
A fiatalember a választások után csak véletlenül értesült a történtekről. Az illetékes hatóságok ezt követően megállapították, hogy a választó aláírását odahamisították a kártyára (még az aláírásában is vétettek helyesírási hibát), és a fiatal távollétében leadta a „szavazatát”.
A nyomozati aktát titkosan kezelik, amióta augusztus közepén elkészült egy átfogó helyzetleírás, mely augusztus közepe óta ott fekszik a kismartoni államügyészség asztalán. Úgy tűnik, nem lehet elszigetelt esetről beszélni, mert már több személyt is kihallgattak az ügy kapcsán. Ráadásul a tartományban minden egyetlenegy szavazattól függött.
Pontosan a bejutási küszöböt jelentő 4,0 százaléknyi voksot kapott a Liste Burgenland (LBL) nevű szervezet, 4,2 százalékot a zöldek. A kiábrándult szabadságpártiakat tömörítő LBL 7559 szavazatával éppenhogy bejutott a tartományi gyűlésbe. Ha csak egyetlen választópolgár is más pártot támogatott volna, akkor az LBL csak a leadott voksok 3,99978831... százalékát kapta volna. Márpedig a tartományi választásokat szabályozó törvény szerint a bejutási küszöb a leadott és érvényes szavazatok legalább 4 százaléka. Az LBL a voksok 4,00031752.... százalékával jutott be a kismartoni törvényhozásba.
Deutsch Tamás: A legdurvább ideológiai, politikai támadásokra számíthatunk Várhelyi Olivér kapcsán