„El lehet innen menni”

A Frankfurter Allgemeine Zeitung beszámolója szerint az SPD elnöke hazaküldené az együttélés szabályait figyelmen kívül hagyó bevándorlókat. A Die Presse idézi a török külügyminisztert, aki szerint Európának még multikulturálisabbá kell válnia. A Neue Zürcher Zeitung a vasárnapi népszavazás kapcsán arról ír, hogy egészen másként tekintenek a szociális ellátórendszerre a német, mint a latin anyanyelvű svájciak.

2010. 09. 27. 10:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Neue Zürcher Zeitung (nzz.ch)

A konzervatív zürichi napilap A német svájci választók meghozták az áttörést című cikkében tudósít a vasárnapi népszavazás eredményéről. A francia többségű nyugat-svájci kantonok és az olaszok lakta Tessin ellenkezésével szemben a polgárok 53,3 százaléka támogatta a munkanélküli-biztosításban tervezett szigorításokat. Ezzel a svájciak támogatták a kormány 2011 elejétől bevezetni tervezett lépéseit. A pontos menetrendről a következő hetekben döntenek – nyilatkozta Doris Leuthard kormányfő. De annyi már most biztosnak tűnik, hogy a járulékot 2-ről 2,2 százalékra emelik, illetve „szolidaritási százalékot” vetnek ki a január 1-jétől a 126 000 és 315 000 frank közötti keresetekre.

A 35,5 százalékos részvételi arány viszonylag alacsonynak számít, átlagosan a polgárok kétötöde szokott ilyenkor voksolni. A francia és olasz területek a németektől eltérően egyöntetűen elvetették a szigorításokat. Waadt kantonban 56 százalék, Genfben 60, Neuenburgban 68 százalék mondott nemet. A legkeményebb elutasítás a svájci viszonylatban szegénynek számító Jura kantonban volt, ahol a megjelentek több mint háromnegyede szavazott nemmel. Basel város (50,4 százalék nem) kivételével minden német kanton támogatta a javaslatot. A nagy agglomerációval rendelkező kantonokban, mint Zürich és Bern, a támogatottság szintén tekintélyes, 60, illetve 54 százalék volt.

A svájci nemzetek közötti hagyományos árkot csak tovább mélyítette a gazdasági válság, ami a franciák és olaszok lakta régiókat súlyosan érintette – elemzi a választásokat Werner Seitz politológus. A kormány komolyan veszi a latin régiók jelzéseit – nyilatkozta Doris Leuthard gazdasági miniszter. Ugyanakkor a szegényebb területek számára nem kívánt kivételes szabályozást életbe léptetni.

Die Presse (diepresse.com)


A konzervatív osztrák napilap Török külügyminiszter: Európának multikulturálisabbnak kell lennie címmel beszélgetett Ahmet Davutogluval. A török külügyminiszter kijelentette, nem érti Európa és ezen belül is az Ankara csatlakozási szándékát akadályozó államok, így Németország és Ausztria logikáját. Miért félnek egy nagy és az EU-t domináló Törökországtól? Európának szüksége van egy vízióra, multikulturálisabbnak és demográfiailag is dinamikusabbnak kell lennie. Másképp veszít politikai befolyásából. Ha Európa egyforma és kevésbé multikulturális lesz, akkor nem tud a globalizációhoz alkalmazkodni. Törökország nélkül pedig lényegesen kisebb lesz a demográfiai dinamikája is.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)


A konzervatív német napilap „Békén hagyni az nem integrációs politika” címmel tudósít az SPD küzdelméről a bevándorlás kérdésében.

Az egynapos rendkívüli SPD-kongresszus előtt vasárnap a németországi integráció helyzetéről vitatkoztak az elvtársak. A házigazda, Heinz Buschkowsky (SPD), Berlin-Neuköln polgármestere védelmébe vette a pártelnököt, aki az integrálódni nem kívánókkal szemben kemény hangot ütött meg. Buschkowsky egy vasárnapi pódiumvitán kijelentette, hogy Sigmar Gabriel a lehető legtermészetesebb igazságokat mondta ki. „Békén hagyni az nem integrációs politika” – fogalmazott Buschkowsky. Egyúttal kijelentette, hálás a Zöldeknek, hogy elutasító magatartásukkal világossá teszik a két párt eltérő politikai álláspontját.

Gabriel keményebb fellépést követelt mindazokkal szemben, akik megtagadják a társadalmi integrációt. Kijelentette, akik hosszabb távon is elutasítják az integrációs ajánlatokat, azok éppen úgy nem maradhatnak Németországban, mint a mecsetek külföldről fizetett gyűlöletprédikátorai. Cem Özdemir, a Zöldek pártelnöke óvta az SPD-t a populizmustól. Buschkowsky már régebb óta bírálta egyes bevándorlócsoportok rossz német nyelvtudását, és a hiányzó integrációs készséget.

Sigmar Gabriel 500 küldött előtt elmondott beszédében azzal vádolta a CDU-t, hogy politikai táborokra osztja Németországot. „Még olyat is mondhat egy vezető CDU-politikus, hogy Lengyelország 1939-ben háborút tervezett a hitleri Németország ellen” – fogalmazott Gabriel Erika Steinbachra, az Elüldözöttek Szövetségének vezetőjére utalva.

A közvélemény-kutatások szerint az SPD a tavalyi katasztrofális választási vereség után ismét erősödni látszik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.