Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (Faz.net)
A konzervatív német napilap vasárnapi kiadása Kevesebb segély az iskolákból hiányzóknak – Kauder következményeket követel a szülők számára című cikkében tudósít a CDU frakcióvezetőjének elképzeléseiről. Volker Kauder a segélyek megkurtításával fenyegeti az iskolából hiányzók szüleit, amennyiben nem küldik következetesen iskolába a gyermeküket. A politikusnak meggyőződése, hogy igen ritkán szabnak ki pénzbüntetést, és még ritkábban hajtják be azokat. Majd hozzáfűzte: aki segélyben részesül, annak is iskolába kell küldenie a gyermekeit. Ha nem teszi, és ez az ő hibájából történik, akkor a büntetés összegét le kell vonni az állami támogatásából. Kauder megvizsgálja, hogy egy ilyen lépésnek megvan-e a jogi alapja.
Michael Sommer, a Német Szakszervezeti Szövetség (DGB) elnöke szerint egy átlátható eljárásban kell az emberhez méltó létminimumot megállapítani. A DGB vezetője ezzel kapcsolatban határozottan elutasította, hogy a segélyt a nettó bérek alakulásához kössék, mert ezekbe az igen alacsony bérek is beleszámítanak. Ráadásul a kormány számos takarékossági intézkedése csökkentette a nettó béreket.
Der Spiegel (Spiegel.de)
A baloldali német hírmagazin Mitterrand az eurót az egyesülés ellentételezéseként követelte című cikkében ismerteti az állami egység helyreállításának francia árát. Francois Mitterrand francia államelnök 1989-ben a német újraegyesüléshez történő hozzájárulását az európai valutaunió bevezetésének felgyorsításától tette függővé. Ez derül ki az eddig titkosan kezelt feljegyzésekből, amelyeket Mitterrand-nal és az akkori német külügyminiszterrel, Hans-Dietrich Genscherrel (FDP) folytatott megbeszélésekről készítettek. „Németország csak akkor reménykedhet az újraegyesülésben, ha létrejön egy erős közösség” – fogalmazott a francia elnök.
A jegyzőkönyv szerint a francia felvetésekre válaszul Genscher több engedményt is kilátásba helyezett. A Strasbourgban megrendezett csúcstalálkozón megállapodtak az állam- és kormányfők, hogy megteszik a következő lépést a valutaunió felé. Ezzel egy időben a politikusok támogatásukról biztosították a német újraegyesülést. A szemtanúk a magazinnak megerősítették, hogy szoros összefüggés tapasztalható a német egység és az európai valutaunió között. Mitterrand nem akart újraegyesülést az európai integráció területén tett előrelépés nélkül, s az egyetlen terület, amit már előkészítettek, az a valutaunió volt – nyilatkozta Hubert Védrine, Mitterrand korábbi tanácsadója. Karl-Otto Pöhl, a Bundesbank korábbi elnöke még világosabban fogalmazott: „Lehetséges, hogy az európai valutaunió nem jött volna létre a német egység nélkül”.
Orbán Viktor: Magyarország a középmezőny élére kerülhet a bérszínvonalban