Focus (focus.de)
A müncheni hírmagazinban Armin Fuhrer Sebek a lelken című cikkében ismerteti a Stasi-múltat szemléletesen bemutató új kezdeményezést. Az ötlet jó volt és a 19 éves Dieter Walter nekiállt a munkának. Szerette volna összehozni a keleti és nyugati diákokat, hogy kölcsönösen megértsék egymást. Csak a helyszín és az időpont nem volt megfelelő – a fiatal az NDK-ban élt és 1960-at írtak. Ahelyett, hogy osztályával nyugatra utazhatott volna, Walter a börtönben landolt. Hiszen az elképzelése nem illett a Német Szocialista Egységpárt (NSZEP) rezsimjének elgondolásába, így az érettségire készülő diákot bíróság elé állították és két és fél év börtönre ítélték.
A vád ellene „ellenforradalmi szervezeti tagság” volt. „Pedig még szerencsém volt, ha kémkedésért állítanak bíróság elé, akkor a büntetés sokkal nagyobb lehetett volna”– nyilatkozta a férfi a lapnak. Az érettségijét a kiszabadulása után „természetesen” nem pótolhatta. 50 évvel később Walter az iskolákat járja és fiataloknak mesél arról, mi történt vele, amikor annyi idős volt, mint ők.
Ha valaki ilyesmit átélt, s történetét az NDK áldozataként elmeséli, a megélhető történet számos száraz történelemórát helyettesít – ez Edda Schönherz tapasztalata. A ma 66 esztendős asszony szintén ült az NDK börtöneiben, mert nem tudta elvsielni az önjelölt munkások és parasztok államának viszonyait. Vele példát statuáltak, hiszen bemondó volt a kelet-német televízióban. Ma ő is járja az iskolákat, hogy elmesélje, milyen is volt az NDK valósága. „Az igazán aljas a Stasiban a pszichikai kínzás volt, mely mély sebhelyeket hagyott hátra a lelken. Ezeket a sebhelyeket nem lehet látni, ezt kell megértetni a diákokkal”– fogalmazott Schönherz.
Nagyon fontosak a szemtanúk beszámolói. Ezért Hubertus Knabe, a hohenschönhauseni Stasi-emlékhely vezetője a világhálón egy „szemtanúbörzét” nyitott. Ez országosan Stasi-áldozatokat közvetít iskoláknak. Eddig 81 személy iratkozott fel a listájára, de még sokan követhetik őket. Ezen az oldalon a tanárok arról is értesülhetnek, hogy kik laknak az iskolájuk közelében. 2009-ben 150 000 fő látogatott el a berlini emlékhelyre. Figyelemre méltó szám, de az összes diák számához képest mégis elenyésző. Ez adta az ötletet, hogy a szemtanúkat eljuttassa azokhoz a diákokhoz is, akiknek a berlini emlékhely látogatása túl nagy költségekkel járna. Eredetileg Knabe bízott a szövetségi kormány támogatásában, mert a CDU–FDP-koalíció szerződésében található egy olyan passzus, mely tervezte egy ilyen börze létrehozását. A börze költségei 200 000 euróval viszonylag alacsonyak.
A korány azonban mindeddig semmit sem tett az elképzelés megvalósítása érdekében, ezért Knabe maga hozta létre az irodát és az emlékhelyen keresztül megpróbálta a szükséges pénzt összeszedni. Mivel az iroda fenntartása hosszabb távon azonban aligha sikerülhet, ezért továbbra is bízik a kancellár támogatásában, aki már maga is beszélgetett diákokkal az emlékhelyen. Léteznek olyan áldozatok is, akik pszichológiai okokból nem hajlandók részt venni a programban, fogalmazott Knabe. Edda Schönherz számára szintén igen nehéz az emlékezés gyűlölet nélkül. Ha ezt a munkát valaki dühvel és elkeseredetten végzi, akkor a Stasi végül mégiscsak elérte, amit szeretett volna, véli Schönherz.
Der Tagesspiegel (tagesspiegel.de)
A berlini napilapban Antje Sirleschtov A párttagok szimpatizálnak Sarrazinnal című cikkében ismerteti a néppártok dilemmáját a Bundesbank elnökségi tagjának téziseivel. Sigmar Gabriel SPD-elnök szerdán elismerte, hogy a párt Sarrazinnal szembeni eljárását nem könnyű elfogadtatni a választókkal és az SPD-bázissal. Levelekben és telefonhívásokban azt kérdezik a pártvezetéstől, hogy feltétlenül szükséges-e Sarrazin kirúgása az SPD-ből.
A pártközpontba állítólag 2000 e-mail érkezett. A szerzők 90 százaléka kiállt a korábbi berlini SPD-s pénzügyi szenátor mellett. Gabriel kijelentette, tisztázni kell, hogy Sarrazin kizárása nem az elhibázott integrációs politikát érintő kritikájának következménye, hanem borzalmas és embergyűlölő emberképének az eredménye. Egyúttal hangsúlyozta, Sarrazinnak megvan minden esélye, hogy pontosítsa magát. „A CDU tagjainak és szimpatizánsainak túlnyomó többsége egyetért Sarrazin helyzetleírásával”, fogalmazott Wolfgang Bosbach, a CDU belügyi szakértője a lapnak. Ugyan nem osztják öröklési elméleteit és bírálják, hogy az egykori pénzügyi szenátor egyetlen használható javaslatot sem tett a helyzet megoldására.
A gyermekek taníttatása során felmerülő hiányosságok és integrációs problémák leírása azonban széles egyetértéssel találkozik. „Az emberek azt mondják: a férfinak igaza van.” Sarrazin megmaradásáról a Bundesbank elnökségében még továbbra sem döntöttek. Többórás tanácskozás után a bank elnöksége további egyeztetés szükségességére hivatkozva szerdán elhalasztotta a döntését a mai napra. Az SPD-ból történő kizárás további lépéseiről is még ezen a héten döntenek a párt vezető testületei.
Napi balfék: Bud Spencer tanácsai a diszkójampinak