Der Spiegel (Spiegel.de)
A baloldali német hírmagazin Az igazságszolgáltatás nyomoz Wulff választási kampányai miatt című cikkében tudósít az alsó-szászországi CDU-val szemben femerült illegális pártfinanszírozás vádjáról. A braunschweigi államügyészség gyanúja szerint a wolfsburgi közművállalat volt szóvivője a munkaidejében Wulff miniszterelnöki kampányában vett részt. Az államügyészség adatai szerint a korábbi szóvivő egy levélben saját maga jelentette fel magát a vállalat felügyelőbizottságánál, miszerint 2000 óta munkaidejének nagy részét a cégtől idegen feladatokkal töltötte.
Wulff 2003-ban és 2008-ban eredményes kampányt folytatott, és mindkét alkalommal a tartomány élére választották. A szóvivő CDU-s tevékenysége, melyhez Rolf Schnellecke (CDU) wolfsburgi főpolgármester támogatása is hozzátartozott, majd tíz esztendőn át tartott. Ennek érdekében szolgálati kocsikat, mobiltelefonokat és számítógépeket is eredeti céljaiktól eltérően használtak fel. Eme melléktevékenység miatt a wolfsburgi városgazdálkodási céget mintegy 400 000 eurós kár érte.
Die Presse (Diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilap Vita Schwarzenberg Benes-dekrétumokkal kapcsolatos nyilatkozatáról című cikkében foglalkozik egy állítólag félreértett nyilatkozat következményeivel. (Az előzményekről lásd a szeptember 16-i sajtószemlét.) A Kontraste című magazin szerdán egy Schwarzenberggel készített interjúra hivatkozva azt jelentette, hogy a politikus lehetségesnek tartja a dekrétumok hatályon kívül helyezését. A dekrétumok alapján telepítettek ki több millió szudétanémetet Csehországból. Ezt követően a cseh politikus kijelentette, hogy a vita már egy ideje zajlik Csehországban. Ugyan nem biztos abban, milyen döntés születik a parlamentben, de nem kétséges, a kérdés teljesen nyitott.
Ezzel szemben csütörtökön Schwarzenberg a berlini cseh követség által közzétett nyilatkozatban azt közölte: egyáltalán nem mondott olyat, hogy a dekrétumok felfüggesztésének kérdése nyitva lenne. Ő pusztán annyit mondott, hogy a Cseh Köztársaságban „igen intenzív és nyitott” vita folyik a második világháború okairól és lefolyásáról, melynek végén a dekrétumok és a velük kapcsolatos események állnak. Az akkoriban történtek teljesen természetes és kívánatos feldolgozási folyamata nem változtathat a dekrétumok létén és további fennmaradásán.
Egyúttal a követségi nyilatkozatban az is szerepel, hogy a Kontraste magazin szerkesztősége elismerte a tévedését. Erre válaszul tegnap este a Kontraste szerkesztősége nyilatkozatában jelezte: kitart az interjú eredeti értelmezése mellett. Ráadásul az sem felel meg a valóságnak, hogy a szerkesztőség elismerte volna a tévedését.
Ki lehet a Soros-ügynök Magyar Péter mellett - 6/3: Lakos Eszter