Ki hazudik, a miniszter vagy a szerkesztőség?

A Die Presse beszámol arról, hogy vita alakult ki a cseh külügyminiszter által adott interjú értelmezése körül. A Der Spiegel arról tudósít, hogy illegális pártfinanszírozással vádolják a szövetségi elnököt.

2010. 09. 17. 9:47
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (Spiegel.de)

A baloldali német hírmagazin Az igazságszolgáltatás nyomoz Wulff választási kampányai miatt című cikkében tudósít az alsó-szászországi CDU-val szemben femerült illegális pártfinanszírozás vádjáról. A braunschweigi államügyészség gyanúja szerint a wolfsburgi közművállalat volt szóvivője a munkaidejében Wulff miniszterelnöki kampányában vett részt. Az államügyészség adatai szerint a korábbi szóvivő egy levélben saját maga jelentette fel magát a vállalat felügyelőbizottságánál, miszerint 2000 óta munkaidejének nagy részét a cégtől idegen feladatokkal töltötte.

Wulff 2003-ban és 2008-ban eredményes kampányt folytatott, és mindkét alkalommal a tartomány élére választották. A szóvivő CDU-s tevékenysége, melyhez Rolf Schnellecke (CDU) wolfsburgi főpolgármester támogatása is hozzátartozott, majd tíz esztendőn át tartott. Ennek érdekében szolgálati kocsikat, mobiltelefonokat és számítógépeket is eredeti céljaiktól eltérően használtak fel. Eme melléktevékenység miatt a wolfsburgi városgazdálkodási céget mintegy 400 000 eurós kár érte.

Die Presse (Diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilap Vita Schwarzenberg Benes-dekrétumokkal kapcsolatos nyilatkozatáról című cikkében foglalkozik egy állítólag félreértett nyilatkozat következményeivel. (Az előzményekről lásd a szeptember 16-i sajtószemlét.) A Kontraste című magazin szerdán egy Schwarzenberggel készített interjúra hivatkozva azt jelentette, hogy a politikus lehetségesnek tartja a dekrétumok hatályon kívül helyezését. A dekrétumok alapján telepítettek ki több millió szudétanémetet Csehországból. Ezt követően a cseh politikus kijelentette, hogy a vita már egy ideje zajlik Csehországban. Ugyan nem biztos abban, milyen döntés születik a parlamentben, de nem kétséges, a kérdés teljesen nyitott.

Ezzel szemben csütörtökön Schwarzenberg a berlini cseh követség által közzétett nyilatkozatban azt közölte: egyáltalán nem mondott olyat, hogy a dekrétumok felfüggesztésének kérdése nyitva lenne. Ő pusztán annyit mondott, hogy a Cseh Köztársaságban „igen intenzív és nyitott” vita folyik a második világháború okairól és lefolyásáról, melynek végén a dekrétumok és a velük kapcsolatos események állnak. Az akkoriban történtek teljesen természetes és kívánatos feldolgozási folyamata nem változtathat a dekrétumok létén és további fennmaradásán.

Egyúttal a követségi nyilatkozatban az is szerepel, hogy a Kontraste magazin szerkesztősége elismerte a tévedését. Erre válaszul tegnap este a Kontraste szerkesztősége nyilatkozatában jelezte: kitart az interjú eredeti értelmezése mellett. Ráadásul az sem felel meg a valóságnak, hogy a szerkesztőség elismerte volna a tévedését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.