Kiadják-e a gyilkos kommunistát?

A spanyolországi lapok kiemelten foglalkoztak a szombati katalán nemzeti ünnep évek óta visszatérő eseményével: a spanyol uralkodó képmásának elégetésével. A brazil Folha de Sao Paulo az olasz külügyminiszter levelét foglalta össze, amelyben Franco Frattini „még csak kérte” Cesare Battisti kiadatását.

2010. 09. 12. 15:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

lavanguardia.es, avui.cat, elperiodico.com, elmundo.es, abc.es, larazon.es – Spanyolország

A spanyolországi lapok belföldi rovatainak egyik fontos híre volt – a kisebbségben kormányzó szocialistákhoz közel álló El País kivételével –, hogy két ismeretlen férfi benzinnel lelocsolta és meggyújtotta a spanyol uralkodót, I. János Károly királyt ábrázoló fényképet. Barcelonában, a katalán nemzeti ünnepen tartott tüntetések végén ment föl a két fekete csuklyát és fehér maszkot viselő férfi az egyik emelvényre. Majd „dolguk végeztével” ökölbe szorított bal kezüket felemelve sietve távoztak. Utánuk még négy fekete ruhás meggyújtott és elégetett egy francia és egy spanyol zászlót. A katalán lapok megjegyzése szerint nem tartózkodott a közelben egyetlen autonóm rendőr, vagy a függetlenségpárti szervezet egyetlen felelőse sem. Az emelvényen egyébként látható volt az autonóm katalán koalíciós kormány egyik pártjának, a függetlenségpárti Katalán Köztársasági Baloldal (ERC) zászlaja is. Egy másik tüntetésen azoknak a rendeleteknek a másolatait égették el, amelyekkel V. Fülöp (1701-1746), az első spanyol Bourbon-uralkodó 1716-ban felszámolta a katalán kiváltságokat. 2007 óta egyre rendszeresebbek a király elleni incidensek: az egyik katalán városban három éve felakasztották a király bábuját.

Folha.uol.com.br – Brazília


A legolvasottabb brazil lap idézte az olasz külügyminiszter, Franco Frattini kérését, amit a jövő év január elsején leköszönő elnökhöz, Luiz Inácio Lula da Silvához intézett. Az olasz diplomácia vezetője azért fordult ismét levélben a brazil államfőhöz, mert szeretné, ha Lula még mandátuma lejárta előtt döntene a most 55 éves Cesare Battisti sorsáról, aki a brazíliavárosi Papuda börtönben várja, hogy kiadják-e Olaszországnak.
Battistit hazájában kétszer is életfogytiglanra ítélték, amiért a 70-es években elkövetett négy gyilkosságot. Akkor a Fegyveres Proletárok a Kommunizmusért (PAC) nevű szélsőbaloldali csoport tagja, majd később rövid ideig vezetője volt. Frattini hangsúlyozta: egyelőre csak kérik Lulát, hogy hozzon mielőbb döntést a kiadatásról. A külügyminiszter azt az alkalmat használta föl, hogy könyvet mutattak be Olaszországban Battistiről (Giuseppe Cruciani: A terroristák barátai. Ki védi Battistit?). A könyvbemutatón az európai ügyek olasz minisztere, Andrea Ronchi az Európai Unió kudarcának nevezte azt, hogy nem képes érvényt szerezni az igazságszolgáltatásnak. Szerinte az ügy a '70-es és '80-as „őrült éveket” testesíti meg. Battistit 2007-ben tartóztatták le Brazíliában, de 2009 elején politikai menedékjogot kapott Tarso Genrótól, az akkori igazságügyi minisztertől. Az alkotmánybírói hatáskörrel is felruházott brazil legfelsőbb bíróság (STF) azonban felülbírálta a miniszteri döntést, és Olaszország javára döntött. Az év eleje óta pedig csak Lulán múlik, hogy aláírja-e a kiadatásáról szóló bírói döntést vagy sem.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.