Madridban furcsa közjátékok zajlanak a szerda hajnalban kezdődő egész napos általános sztrájk óta: a spanyol fővárosban voltak a legvadabb összecsapások a rendfenntartó erők és a sztrájkolók között a buszpályaudvaroknál. Itt a két legnagyobb spanyolországi szakszervezet, a szocialista kötődésű Általános Munkásunió (UGT) – ennek tagja a kormányfő, José Luis Rodríguez Zapatero is – és a kommunista beállítottságú Munkásbizottságok (CC.OO.) tagjai próbálták megakadályozni a buszok kifutását.
A hajnali országos mérleg: közel negyven előállított, és egyelőre ismeretlen számú sérült, egyikük állapota súlyos. A legtöbb ipari üzemben leállt a munka, nem nyitott ki több nagyáruház sem, de a többi szolgáltatás működik, még ha kisebb mértékben is. A kormány és a sztrájkot szervezők egymásnak szögesen ellentmondó adatokat közölnek: a kormány tagadja az incidenseket, és szerinte normális kerékvágásban zajlik az élet, a grémiumok viszont óriási sikerről beszélnek. A kormány szerint 97 százalékban betartják a minimális szolgáltatásokat, a szakszervezetek pedig azt állítják, hogy 70 százalékban támogatják a munkabeszüntetést.
Az ABC tudósítója megírta, hogy az egyik sztrájkőr brigád a legnagyobb ellenzéki párt, a spanyol Néppárt (PP) székházához vonult, és tele akarta plakátolni a bejáratot, ezzel meglehetősen feszült helyzetet teremtve. Szerencsére nem fajult sérülésekig a heves szóváltás és dulakodás. A párt szerint a kormány és a szakszervezetek csak megrendezték az általános sztrájkot. (Jobboldali vezetésű mind a főváros, Madrid, mind a madridi autonóm közösség – a szerk.)
A másik két nagyobb rendbontásra a szintén jobboldali vezetésű Valenciai Közösség két nagyvárosában, Valenciában és Alicantéban került sor. Barcelonában fiatalok több csoportja már kétszer összetűzött a rendőrökkel, előbb egy könyvesboltot és más kirakatokat vertek szét, aztán a valaha szebb napokat is látott spanyol hitelbank, a Banesto ellen indítottak támadást. A beszámoló íráskor is zajlott az utcai harc a rendőrök és a fiatalok között, már barikádépítéssel. Katalóniában 2003 vége óta hárompárti baloldali-szocialista, radikális köztársasági és volt kommunista-koalíció kormányoz.