Tages-Anzeiger
Zürich lakossága állandóan változik. 1990 és 2008 18 000-ről 13 500-ra csökkent a német anyanyelvű gyermekek száma, miközben az idegen anyanyelvűeké 8400-ról 13 600-ra emelkedett. Muammer Kurtulmus török szociális munkás 1996 óta él Zürichben. Szerinte a gyermekek kiinduló szociális helyzete dönt iskolai sikereikről. Gyakran a bevándorlók szülőhazájukban a hátrányos helyzetű csoportok közé tartoznak – nyilatkozta Kurtulmus. A tanács egyúttal azt is megállapította, hogy külföldi gyerekek között is hatalmas különbségek mutatkoznak az iskolai sikereket illetően. A legjobban a tamil gyerekek szerepeltek, ők képezik az ötödik legnagyobb zürichi idegen nyelvű népcsoportot. A leggyengébbek a portugál és az albán gyerekek az iskolában.
Frankfurter Allgemeine Zeitung
Néha a rendőrök elleni támadások kulturális félreértésen alapulnak, de többnyire részegség, vagy éppen az állam megvetése okozza azt. 1993-ban egész Németországban 18 300 alkalommal szálltak szembe az államhatalommal, míg 2009-ben már 26 300 esetet tartottak nyilván. Az esetek kétharmadában a férfiak alkoholos befolyás alatt álltak. A drámai televíziós felvételek ellenére – randalírozó baloldaliak Kreuzbergben, verekedő bőrfejűek a stadionokban – az alakzatban mozgó rendőrök ritkábban válnak erőszak áldozatává, mint a járőrök, akiknek családi veszekedésekhez kell kivonulniuk, vagy garázdákat kell őrizetbe venniük.
Az Alsó-Szászországi Kriminológiai Kutatóintézet körkérdésében tavaly 21 000 rendőr vett részt. 80 százalékuk szerint havonta többször szidták őket. Majd felüket ebben az időszakban meglökték, akadályozták, megütötték. Ezek a számok aláhúzzák a rendőrszakszervezet követelését, hogy súlyosabban büntessék a hatósággal szembeni ellenállást. A Rendőr Szakszervezet (GdP) kongresszusán Ehrhart Körting (SPD) Berlin belügyi szenátora és Wolfgang Bosbach (CDU) a Bundestag belügyi bizottságának elnöke is hajlandóságot mutatott a BTK 113. paragrafusának – a hatósági közeggel szembeni ellenállás – büntetési tételét megemeljék. Bosbach, a büntetési tételek felemelése mellett minimális büntetést is követel az elkövetőknek.
Mindezek ellenére a németek 77 százaléka kedvezően, vagyon igen kedvezően viszonyul a rendőrökhöz. A nyugati tartományokban nagyobb a rendőrök elfogadottsága, mint keleten. Figyelemre méltó, hogy Berlinben, ahol a leggyakrabban támadják meg a rendőröket, egyúttal a legrosszabb a rendőrök imázsa.