Tages-Anzeiger (Tagesanzeiger.ch)
A baloldali-liberális svájci napilap Amiért a katolikusok kevesebb öngyilkosságot követnek el című cikkében ismertet egy érdekes vizsgálati eredményt. A berni és a zürichi egyetem által közösen készített tanulmány szerint a vallásosság óv az öngyilkosságtól. A vallástalan svájciak követnek el a leggyakrabban öngyilkosságot, utánuk következnek a protestánsok, a legkevésbé veszélyeztetettek a katolikusok. A berni egyetem Szociális és Megelőző Orvostudományi Intézetének Matthias Egger által vezetett csapata a 2000-es népszámlálás alapján dolgozott. Hárommillió 35 és 94 év közötti személy adatait dolgozták fel és kapcsolták össze a 2005 végéig terjedő halálozási adatokkal.
Mint a csapat az International Journal of Epidemiologyban beszámol róla, a vallástalanság jelentősen megemeli az öngyilkossági kockázatot. Körükben 100 ezer főre 39 öngyilkosság esik, a protestánsok körében 29, míg a katolikusnál csak 20. A vallásosság mint védő tényező minden korcsoportban megállapítható, de az idősebb személyeknél a katolikusság jobban védett, és a vallástalanság nagyobb veszélyeztető tényező. Nemi szempontból is sikerült különbséget megállapítaniuk. A nők esetében a vallásosság erősebben véd.
Die Presse (Diepresse.com)
A konzervatív osztrák napilap Schwarzenberg: Lehetséges a Benes-dekrétumok felfüggesztése című cikkében ismerteti a cseh külügyminiszter álláspontját. Karel Schwarzenberg cseh külügyminiszter lehetségesnek tartja a Benes-dekrétumok felfüggesztését. A vita Csehországban erről „komolyan elindult” – nyilatkozta Schwarzenberg a német ARD televízió Kontraste című magazinjának szerdán nyilvánosságra hozott előzetesében. Abban nem biztos, miként dönt majd a parlament, de „a kérdésfelvetés nyitott”. A Benes-dekrétumok alapján a második világháború után szudétanémetek millióit fosztották meg a vagyonuktól és üldözték el Csehország területéről. A mostani vita kiváltója egy frissen megtalált tömegsír a csehországi Dobrenzben. Ebben 15 német lakos holttestét találták meg, akiket a mai ismeretek szerint 1945. május 19-én gyilkoltak meg. A május 19-e és október 27-e között Eduard Benes elnök irányította csehszlovák vezetés dekrétumai máig hatályban vannak, és többek között ezen gyilkosságok elkövetőinek a büntetlenségét garantálják. Ennek ellenére a cseh rendőrség most nyomoz az ügyben, mert a dobrenzi tömegsír ügyét emberiségellenes bűncselekménynek tekintik. Ebben az esetben ugyanis nincs elévülés. Schwarzenberg üdvözölte ezt a megítélést, ugyanakkor ezzel kapcsolatban kijelentette: a döntés túl későn született meg.
Deutsch Tamás: A legdurvább ideológiai, politikai támadásokra számíthatunk Várhelyi Olivér kapcsán