Nagy baj lehet Portugáliában

A portugál lapok főleg az egyre növekvő államadósság és a költségvetés elfogadása miatt fenyegető politikai válsággal foglalkoznak. Az ABC idézte a madridi alsóház szocialista elnökének a spanyol parlamenti demokrácia kezdetének 200. évfordulója előtt tett meghökkentő kijelentését.

2010. 09. 24. 16:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

dn.sapo.pt, expresso.clix.pt, publico.clix.pt, diario.iol.pt, jornaldenegocios.pt – Portugália

A portugál sajtó vezető híre: Aníbal Cavaco Silva köztársasági elnök pénteki közleményében rendkívüli megbeszélésre hívta a pártok vezetőit a Belém-palotába. A közgazdász végzettségű Cavaco Silva az ország politikai, gazdasági és szociális helyzetéről akarja hallani a pártok véleményét. Előző este Pedro Silva Pereira, az elnök és a kisebbségi kormányfő közötti kapcsolatot tartó minisztériumi rangú hivatal vezetője hangsúlyozta: ha az ellenzéki jobbközép szociáldemokrata párt (PSD) miatt mégsem fogadják el a költségvetést, akkor szó sem lehet az ő költségvetésük elfogadásáról és megvalósításáról. Ha ez így történne, akkor a költségvetési válság politikai válsághoz vezet – foglalta össze véleményét a közszolgálati tévében (RTP). A tőzsdén a tízéves államkötvények kamata délelőtt közel járt a 6,5 százalékhoz, de délutánra valamelyest visszaesett és 6,348 ponton állt. A pénzügyminiszter, Fernando Teixeira dos Santos előrebocsátotta, hogy új adónemek várhatók vagy a meglévők emelésére kell számítani – többek között.

Abc.es – Spanyolország


A spanyol konzervatív lap idézte a madridi alsóház szocialista elnökének kijelentését a parlamenti demokrácia kezdetének 200. évfordulója előestéjén. José Bono szerint ugyanis 1812 és 1978 között csak 16 évig volt demokrácia. Bono a csütörtöki alsóházi ülés egyik szavazása után olvasta föl közleményét, amelyben megemlékezett a jeles évfordulóról. A felolvasás után hozzátette, hogy a 166 évből a spanyol nép csak 16 évig élvezhette a demokráciát, „mert diktátorok, királyok és nem túl hazafias tábornokok járultak hozzá a 166 év szomorú eredményéhez” – mondta. Az előbbi dátum az úgynevezett cádizi alkotmány elfogadásának éve, az utóbbi pedig a jelenleg is hatályos, 1978-as alkotmány megszavazásának esztendeje. Cádiz városában éppen kétszáz éve ezen a napon (1812. szeptember 24-én) ült össze először a spanyol képviseleti parlament. Az eseményen részt vett a királyi család is a Cádiz tartományban fekvő San Fernando településen, ahol a parlamenti üléseket tartották. (A szocialista Bono nem részletezte, mely évekre gondolt: valószínűleg beleszámolta a cádizi alkotmány elfogadásáig tartó két évet, utalt az úgynevezett demokratikus hat évre [1868–1874] is, amelynek végén röpke egy évre kikiáltották az első köztársaságot [1873–1874], és biztos gondolt a második spanyol köztársaság 8 évére is [1931–1939].)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.