Választásokra „gyűjtött” a korrupt brazil kormányzó

Az Estadao de Sao Paulo újabb részleteket tudott meg a brazil Amapá állam kormányzója elleni vádpontokról, akit a rendőrség még a múlt héten pénteken fülelt le. A spanyol El País a mexikói drogkartellekre mért legújabb csapás után közölte egy térségi szakértő elemzését a fegyverkereskedelem és az egyre véresebb és könyörtelenebb mexikói drogháború összefüggéseiről.

2010. 09. 13. 14:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Estadao.com.br – Brazília

Sao Paulo kisebbik napilapja vasárnap újabb részleteket közölt a pénteken őrizetbe vett Pedro Paulo Dias kormányzó és cinkostársai elleni vádpontokról. Az északkelet-brazíliai Amapá állam vezetője két elődjével és rokonságukkal olyan korrupciós hálózatot épített ki, amely saját céljaikra állandósította volna a közpénzek felhasználásának modelljét. A szövetségi rendőrség megállapította, hogy a megszerzett közpénzeket saját választási kampányára fordította, mert indult volna az újraválasztásért. A lefoglalt iratok és a lehallgatott telefonbeszélgetések azt bizonyították, hogy egy indonéziai cégcsoport visszautalt neki 30 millió reált kettejük üzletkötéséből a választási kampányára. Az igazságügyi tárca szerint ez a gyakorlat nemcsak választási bűncselekmény, hanem kimeríti a korrupció és a közpénzek hűtlen kezelésének fogalmát is. Diasék kijátszották a legfelsőbb bíróságnak (STF) az összeférhetetlenséget kizáró egyik határozatát is: a jelenlegi kormányzó két testvére és felesége is államtitkár volt. A szövetségi rendőrség (PF) két hónapon keresztül gyűjtötte a bizonyítékokat – rejtett kamerás felvételekkel és lehallgatásokkal –, de beépült a szervezetbe két ügynöke is. Az egyik csalás keretében az állam egyik oktatási felelőse egymillió reált kapott azért, mert hozzájárult, hogy szűrőkkel lássák el az állami iskolák vízellátó rendszerét, és a diákok jobb minőségű vizet igyanak. Csakhogy a rendkívüli besorolású szerződés alapján egy haveri cég színes, de homokkal és szénnel szennyezett PVC-csöveket szerelt föl, amivel inkább rontotta a diákok egészségét.

Elpais.es – Spanyolország

A spanyol kisebbségi szocialista kormányhoz közeli napilap vasárnap közölte a térség egyik szakértőjének elemzését a mexikói rendfenntartó erők legújabb, vasárnapi akciója után. Andrés Oppenheimer ebből a tényből indult ki: amikor két hete elfogták Edgar Valdés Villarrealt, csak amerikai fegyvereket találtak nála. Más fegyvereken kívül egy M-16-os félautomata gépkarabélyt és egy 40 milliméteres kaliberű gránátvetőt is. És az elmúlt három évben a kartelltagoktól és vezéreiktől elkobzott fegyverek 80 százaléka az Egyesült Államokból származott. A mexikói államfő, Felipe Calderón felrótta amerikai kollégájának, Barack Obamának, hogy a mexikói drogháború súlyosbodása ellenére még mindig nem rendelte el a támadófegyverek vásárlásának tilalmát, amit elődje, az ifjabbik Bush még 2004-ben oldott fel. Holott választási kampányában Obama ezt is megígérte. Nem tett lépéseket annak érdekében sem, hogy a térség államai aláírják a lőfegyverek vásárlásának korlátozásáról szóló Amerika-közi szerződést (CIFTA). Ezzel „az északi szomszéd” hozzájárult a mexikói állam és a kartellek közötti háború áldozatainak különösen nagy számához – csaknem négy év alatt 28 ezren vesztették életüket mindkét oldalon, a vétlen polgári lakosokat is ideértve.

Az Egyesült Államok és Mexikó 2200 kilométer hosszú határán 6700 fegyverüzlet van, és a drogkartellek tagjai könnyűszerrel kijátsszák az ellenőrzést vásárláskor és a határon is: strómanok helyettesítik őket. Az ENSZ-nek a globális bűnözésről nemrég kiadott jelentése szerint évente 20 ezer korszerű fegyver is átlépi a közös határt. Az amerikai Nemzeti Fegyveregyesület (NRA) azzal az érvvel hárítja el magáról a felelősséget, hogy a mexikói hadseregből a kartellekbe átálló katonák magukkal viszik fegyvereiket. Az Egyesült Államok kormánya pedig egészen addig nem ismerte el felelősségét, amíg Janet Napolitano, Obama belügyminisztere meg nem erősítette a két ország határát. Bruce Bagley, a miami egyetem biztonságpolitikai szakértője szerint azért a mexikói félnek is lenne teendője. Például már többször „átalakították” a határőrséget, de a korrupció valahogy mindig megmaradt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.