A BND fizette Haider bagdadi útját?

A Der Spiegel beszámol arról a gyanúról, hogy a német hírszerzés pénzéből utazott Jörg Haider 2002-ben Irakba. A Die Welt a liberálisok párton belüli vitáiról tudósít.

2010. 10. 25. 6:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (Spiegel.de)

A baloldali német hírmagazin Állítólag a BND fizette Haider utazását Szaddám Huszeinhez című cikkében tudósít az egykori karintiai tartományfőnök iraki kapcsolatainak újabb eleméről. A karintiai tartományfőnöknek az iraki diktátorhoz fűződő kiváló kapcsolatai miatt 2002-ben a Szövetségi Hírszerző Szolgálat fizette 100 ezer eurót meghaladó értékben Jörg Haider bagdadi útját – állítja az osztrák Profil című magazin legfrissebb száma. Először egy osztrák üzletember járt el a BND megbízásából, ő megszervezte az utat és kifizette a repülőjegyet. A kérdéses 2002. májusi úton Haider párttársa, Ewald Stadler és a szóvivője is részt vett. A magazin értesülése szerint a BND-t Haider Szaddám Huszein családjával fenntartott kapcsolatai érdekelték. A német hírszerzés ezért beszervezett egy osztrák üzletembert, aki egy salzburgi magánnyomozó irodával is kapcsolatban állt, és alkalmanként feladatokat hajtott végre a BND-nek. A tudósítás szerint az az összeg, amit a BND Haider megfigyelése érdekében kiadott, elérte a több százezer eurót. A BND a magazinnak kijelentette, hogy szakmai megfontolások alapján nem kívánnak állást foglalni. Az állítólagos ügynök szintén nem kívánt a Profilnak nyilatkozni.

Die Welt (Welt.de)

A konzervatív német napilapban Günther Lachmann Az FDP-bázis komoly nyomást gyakorol Guido Westerwellére című cikkében tudósít az FDP-n belüli hatalmi küzdelmekről. Amit a liberálisok vezetése vasárnap Berlinben a párt bázisától hallott, az a legtöbbjük számára kevéssé volt hízelgő. Ezen aligha lehet csodálkozni az aktuális közvélemény-kutatási adatok ismeretében, ma a szakemberek a pártot 3 és 5 százalék között mérik. A népszerűségvesztés és a májusi észak-rajna–vesztfáliai választási vereség után a pártvezetés az elmúlt hetekben négy regionális konferencián kívánt válaszolni a bázis gondjaira és felvetéseire.

A konferenciák zárásául az összes járási elnököt meghívták a berlini Ullstein csarnokba, hogy befejezzék a belső vitákat és ismételten az újrakezdés hangulatát tudják közvetíteni. Csaknem 250-en fogadták el a meghívást az összesen 400 járási pártvezetőből. Guido Westerwelle kijelentette, az FDP milliárdos adócsökkentést valósított meg. Csak emiatt kezdett emelkedni a belső fogyasztás, ami egy fontos feltétele a tartós gazdasági növekedésnek. Az adótémával kíván az FDP további támogatókat szerezni. A pártvezetés egyhangúlag kiállt a vitatott Stuttgart 21 elgondolás mellett. Mint fogalmaztak, az FDP támogatja a modern pályaudvart. „Világossá fogjuk tenni, hogy az ülőblokád nem az utolsó jogállami eszköz” – mondta Birgit Homburger Bundestag frakcióvezető.

A bírálatok sorát Michael Böwingloh güterslohi liberális vezető kezdte, aki kijelentette, ő együtt tudna azzal élni, ha a népszerűségvesztés a következetes liberális politika következménye lenne. De hogy a koalíciós viták miatt tanyáznak 3 és 5 százalék között, azt nem tudja megmagyarázni párttársainak. Egyúttal élesen támadta a pártelnököt, mert a koalíciós szerződést kapkodva állították össze és írták alá. Ennek nem volt hihető oka, hacsak nem az, hogy gyorsan kívánt külügyminiszterként első bemutatkozó látogatásain túlesni – érvelt Böwingloh. A CDU akkor felajánlotta a pénzügyminisztériumot, amit el kellett volna fogadni. A güterslohi liberális politikus komolyan felvetette annak lehetőségét, hogy Westerwelle mondjon le a pártelnökségről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.