Ecuadori puccskísérlet: így dolgoznak a „gazdasági bérgyilkosok” és a „sakálok”

Luis Gallegos, az Egyesült Államok quitói nagykövete pénteken cáfolta azokat a vádakat, miszerint országa állt volna a csütörtöki rendőrzendülés hátterében. A spanyol El Mundónak adott interjúban tagadta a venezuelai Hugo Chávez és a bolíviai Evo Morales vádjait, hogy országának bármi köze lett volna a zendüléshez. A diplomata azonban nem reagált honfitársa, a „gazdasági bérgyilkos” John Perkins könyvében is megfogalmazott állításaira, aki szerint befolyásos amerikai nagy- vagy olajvállalatok érdekei ellen való, amit Rafael Correa „művel” Ecuadorban.

2010. 10. 02. 21:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Washingtonból nyilatkozó Gallegos így érvelt: elmúltak a nyolcvanas évek, amikor az Egyesült Államok a latin-amerikai térségben valóban beavatkozott az egyes országok politikai eseményeibe, ha nem az érdekeinek megfelelő folyamatok indultak meg. Gallegos örömét és elégedettségét fejezte ki, hogy a világ államai ilyen gyorsan és határozottan kiálltak Ecuador törvényesen megválasztott elnöke mellett.

Gallegos légből kapottaknak nevezte még azokat a feltételezéseket is, amelyek azt állítják, hogy maga Correa szervezte volna meg saját elrablását, de még kiszabadítását is.

Így dolgoznak a „gazdasági bérgyilkosok” és a „sakálok”

A liberális El Mundónak a floridai Miamiban nyilatkozó John Perkins állításai viszont több mint meghökkentőek, különösen azért, mert amerikai állampolgárként mondta azt, amit. A gazdasági bérgyilkos (economic hitman) ugyanis a CIA és egy másik, kevésbé ismert titkosszolgálat – Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) – megbízásából nagyvállalatok érdekeit képviselve kutat fel olyan országokat, ahol olajat vagy nekik fontos nyersanyagok találhatók. Ezután megvesztegetik az illető ország kormányát, hogy vegyen föl hiteleket (a Világbanktól) – erejüket jóval meghaladó mértékben, és irreális kamatokkal –, hogy a kiszemelt ország infrastrukturális befektetéseket rendeljen meg amerikai vállalatoktól. Perkins két konkrét példát hozott föl: az egyesült államokbeli Halliburtont és a szintén amerikai Bechtelt. Az adósságokban úszó ország ezután kénytelen potom áron túladni értékes nyersanyagain. A hiteleket viszont nem a Világbanknak fizetik vissza, hanem az említett vállalatoknak.

Ha nem működik ez a módszer, akkor lépnek színre a „sakálok”: puccsokat készítenek elő, vagy az ország szétzilálására szerveznek lejárató kampányokat. 1954-ben így járt a Guatemalában megbuktatott Jacobo Arbenz, a meggyilkolt ecuadori elnök, Jaime Roldós (1981), és ugyanabban az évben a szintén „halálba segített” panamai elnök, Omar Torrijos.

2002-ben a venezuelai elnökre, Hugo Chávezre is hasonló sors várt volna, de nem sikerült a terv.

Correa elmondta Perkinsnek, hogy olvasta a könyveit – Egy gazdasági bandita vallomásai –, és nála is jártak a gazdasági bérgyilkosok, hogy lefizessék és megfenyegessék. Correa elmondta a volt gazdasági banditának, hogy mindkét ügynökfajtából vannak Ecuadorban.

Perkins aggódik Correa életéért

Perkins reméli, hogy Obama kormányzása alatt megváltozik ez a rendszer, de nem nagyon bízik benne. Ecuador elnöke ugyanis bár a XXI. századi szocializmus kísérleti terepének tekinti országát, kapitalista eszközökkel akar segíteni országán. Ezért kötötte ki, hogy több pénzt akar az országában kitermelendő olajért, és az 1998-as új alkotmányt átdolgozva rögzítette benne, hogy a természetnek vannak jogai, amit tiszteletben kell tartani. Ezt az olajvállalatok nehezen tudják elfogadni, és Perkins nagyon aggódik Correa életéért.

Az interjú Perkinsszel – spanyolul http://www.elmundo.es/america/2010/09/30/noticias/1285883160.html

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.