Portugál irodát nyitott az amerikai drogügynökség

A portugál Diário de Notícias megpróbált utánajárni, miért nyitott irodát az Egyesült Államok drogellenes ügynöksége (DEA) Lisszabonban. A spanyol nyelvű médiumok a csütörtöki ecuadori eseményekkel foglalkoznak, amelyek a jelek szerint egyelőre nyugvópontra jutottak.

2010. 10. 01. 17:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Dn.sapo.pt – Portugália

A Diário de Notícias híre, hogy Lisszabonban járt Gil Kerlikowske, az Egyesült Államok elnökének drogellenes stratégája. Barack Obama bizalmi embere azért utazott a portugál fővárosba, mert októbertől megnyílik az észak-amerikai állam drogellenes ügynöksége (DEA) Portugáliában. Kerlikowske az amerikai nagykövetségen beszélt újságírókkal, de nem bocsátkozott részletekbe. Annyit azért elárult, hogy magában az országban nem sok teendője van az ügynökségnek, de érdemes szemmel tartani az Ibériai-félsziget kisebbik országának egész partvidékét.

Az Egyesült Államoknak jelenleg több európai országban van DEA-képviselete, az egész világon pedig már 87 államban. A lap tudósítója szerint valószínűleg a portugál nyelvű afrikai országokban, a volt gyarmatokon fellendülő kábítószer-kereskedelem is indokolta lisszaboni megjelenését. Kerlikowske hangsúlyozta, hogy nagyon fontos lenne a drogfogyasztást megelőző tevékenység: állítása szerint ha a fiatalok 21 éves korukig nem szoknak rá egyik drogfajtára sem, akkor később sem „csábulnak el”.

Eluniverso.com, Telegrafo.com.ec, Hoy.com.es, Lahora.com.ec – Ecuador, Elpais.es, Elmundo.es, Lavanguardia.es – Spanyolország, Eltiempo.com, Semana.com, Caracol.com.co – Kolumbia, Elcomercio.com.pe, Peru21.pe, Larepublica.pe – Peru

A spanyol nyelvű sajtó is szinte kizárólag a rendkívüli csütörtöki eseményekkel foglalkozott vezető helyen. Rafael Correa este kiszabadult csaknem fél napig tartó házi őrizetéből, mert a hozzá hű hadsereg egyik különleges alakulata rövid – mintegy félórás – ostrommal kiszabadította a fellázadt rendőrök fogságából. Az eseményeknek egyelőre legalább három rendőr halottja és csaknem kilencven sérültje van.

A rendőrök visszakoztak, az államfő viszont nem hajlandó tárgyalni velük, de hétfőn lemond az alkotmányban a rendkívüli helyzetekre kilátásba helyezett teljes tisztújítás – a hívő katolikus elnök szóhasználata szerint az úgynevezett „kereszthalál” – értelmében. Ezzel együtt előre hozott választásokat is kiír. Freddy Martínez, a rendőrparancsnok már lemondott, mert nem tudta se megelőzni, se megakadályozni a zendülést. Correa közölte: ami csütörtökön történt, az államcsínykísérlet volt, ezért pedig nincs bocsánat, mert egyértelműen az életére törtek.

Miközben a nemrég újabb térdműtétén átesett államfő egy kórházi szobában feküdt, telefonon beszélt argentin kollégájával, Cristina Fernández de Kirchnerrel, aki támogatásáról biztosította. A dél-amerikai nemzetek uniója (Unasur) diplomatái eredetileg a legnagyobb ecuadori városban, Guayaquilban tanácskoztak volna, és elemezték volna a helyzetet, de végül a szervezet soros elnökségét ellátó Argentína fővárosában gyülekeztek.

A kormány szabadon maradt tagjai csütörtök délután meghirdették az egy hétig tartó rendkívüli állapotot. Correán kívül a belügyminiszter is a rendőrök túsza volt az egyik vele szomszédos kórteremben.

A kolumbiai Caracol rádió internetes oldala megtette azt a szívességet az olvasóknak, hogy tételesen összefoglalta, összesen 38 puccsot hajtottak végre a kicsiny – hazánkénál háromszor nagyobb területű – dél-amerikai ország történetében 1830, az ország tényleges függetlensége óta. A spanyol El Mundo pedig áttekintette az elmúlt 14 év elnökeinek nem rövid sorát: Rafael Correa már a nyolcadik államfő 1996 óta. Az egyik kolumbiai elemző ennek fényében nem zárt ki semmilyen forgatókönyvet, mert szerinte ha az elmúlt tíz évben ilyen sűrűn válthatták egymást az állam élén, akkor itt minden megtörténhet. A bizonytalanság 1997 februárjában kezdődött, amikor a libanoni származású Abdalá Bucaramot a parlament tagjai alig fél év után az indiánok nyomására lemondatták „szellemi alkalmatlanságra” hivatkozva.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.