Üljék le otthon a büntetésüket

A Neue Zürcher Zeitung am Sonntag beszámol arról, Svájc szeretné elérni, hogy a koszovói bűnözők otthon üljék le büntetésüket. A Financial Times Deutschland a stuttgarti pályaudvar átépítése elleni tiltakozások nagypolitikai következményeivel foglalkozott.

2010. 10. 18. 9:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Neue Zürcher Zeitung am Sonntag (Nzz.ch)

A konzervatív svájci napilapban Lukas Häuptli Koszovóban a börtönbe című cikkében ismerteti a Pristinával küszöbönálló államszerződés részleteit. Az államszerződésben azt tervezik, hogy azon koszovóiak, akiket Svájcban elítélnek, a büntetésüket az otthoni börtönökben is leülhessék, s ez a megállapodás fordítva is érvényes legyen. A tárgyalások már egy éve tartanak, s amint azt Mario Michel Affentranger, az igazságügyminisztérium nemzetközi szerződések osztályának vezetője elmondta, reméli, legkésőbb még az idén befejezik azt. A szerződés szerint a külföldieket két esetben lehet akaratuk ellenére is szülőhazájukba hazatoloncolni. Egyrészt, ha a külföldit az ítélettel egy időben kiutasítják az országból, másrészt, ha elmenekül az ítélet elől, és a szülőhazájában fogják el. Mario Michel Affentranger szerint ezért is újdonság az említett szerződés. Svájc 2004-ben ratifikálta az elítéltek akaratuk ellenére történő kiutasítását először lehetővé tevő ET-kiegészítő protokollt. Ma ez már 35 országban engedélyezi a kitoloncolást.

Financial Times Deutschland (Ftd.de)

A német gazdasági napilap Westerwelle A köztársaság megbénulásától fél című cikkében foglalkozik a stuttgarti tiltakozások nagypolitikai következményeivel. Guido Westerwelle FDP-elnök, a pályaudvar-átépítés elleni erős tiltakozásra utalva óvott egy „semmi nem megy tovább” köztársaságtól. Külügyminiszterként felvetette azt a kérdést, hogy milyen üzeneteket küld a Szövetségi Köztársaság a világba. A XXI. század tele van olyan országokkal, amelyek hatalmas változási készségről tesznek tanúbizonyságot. Ezzel szemben ő egy szkeptikus alaphozzáállás elterjedését látja. Tekintettel a stuttgarti főpályaudvar elleni tiltakozásra, kérdéses, hogy Németország olyan fontos modernizációs lépései, mint a villamosítás vagy a vasúthálózat kiépítése, ma egyáltalán megvalósítható lenne – nyilatkozta Angela Merkel (CDU) kancellár Potsdamban. Jürgen Trittin, a Zöldek frakcióvezetője bejelentette, hogy pártja támogatni fogja az építkezés megállítását, amennyiben a közvetítési kísérlet eredménytelen marad és a tavaszi választásokon kormányzati pozícióba kerülnek. A közvetítési tárgyalások ellenére a hét végén ismét erőteljes tiltakozó rendezvényeket tartottak. Az egyik békés tüntetést követően ismét sikerült 60 aktivistának betörnie a lezárt pályaudvar déli szárnyába, és ott elbarikádozták magukat. A rendőrség 300 fős osztaga később kiürítette az üresen álló épületet. Mára újabb tiltakozást jelentettek be a Stuttgart 21-es építkezés ellenzői. Ők a stuttgarti városháza elé 7000 ecetes uborkát rendeltek. Ugyanis ennyi aláírást sikerült összegyűjtenie a Több demokráciát kezdeményezés Felháborodás a Stuttgart 21 miatt című felhívásának. A kezdeményezők népszavazást követelnek a pályaudvar újjáépítéséről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.