Tagesspiegel (tagesspiegel.de)
A berlini napilapban Frank Jansen Az SPD-s polgármester dicséri az NPD-t című cikkében tudósít a szociáldemokrata politikus látogatásáról a radikális párt kongresszusán. Hans Püschel, Krauschwitz község (Burgenland járás) szociáldemokrata polgármestere november 6-án részt vett a hohenmölseni (szintén Burgenland járás) NPD-kongresszuson, és dicsérte a szélsőséges pártot. Ő a hozzászólásokban „alig talált olyan mondatot, melyet ő maga ne lenne hajlandó aláírni” – nyilatkozta a polgármester egy olvasói levélben, melyet az SPD honlapján nyilvánosságra hozott, miután a Mitteldeutsche Zeitung az írás publikálását megtagadta. A szociáldemokrata politikus hétfőn megerősítette a lapnak, hogy ő írta a levelet. Mint nyilatkozta, őt a központi hangulatkeltés zavarta az NPD-vel szemben. Ezzel magyarázta Püschel a pártkongresszus meglátogatását. A tartományi szociáldemokratákat sokkolták az események. Többek között azért, mert Püschel azt írta, az NPD rendezvényén majdnem olyan jól érezte magát, mint az SPD-kongresszuson. „Megdöbbentem” – nyilatkozta Rüdiger Erben, a tartományi SPD alelnöke, belügyi államtitkár a lapnak. Először azt hitte, az NPD szórakozik, most attól tart, hogy a szélsőségesek a választási kampányban kihasználják Püschel szavait. Erben most beszélni kíván Püschel fejével.
Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali német hírmagazin Az Egyesült Államok menedéket nyújtott a náciknak című cikkében ismerteti az amerikai igazságügyi minisztérium meglepő részleteket tartalmazó tanulmányát. A 600 oldalas jelentés szerint az amerikai hatóságok számos nemzetiszocialistát engedtek az országba annak ellenére, hogy ismerték múltjukat. Egyes esetekben az amerikai titkosszolgálatok tudatosan együttműködtek a hitleri rezsim befolyásos tagjaival, hogy tudásuk hasznát élvezzék. Az igazságügy-minisztérium által készített tanulmány arról beszél, hogy a kormány kollaborált a nácikkal. Az Egyesült Államok emiatt számos esetben diplomáciai konfliktusba keveredett több országgal is. A tanulmány példaként említette többek között Arthur Rudolph német rakétamérnököt, aki a második világháború után az Egyesült Államokba ment és a Pershing rakétaprogramon dolgozott, s részt vett a Saturn 5 hordozórakéta kifejlesztésében, mely 1969-ban először juttatott embert a holdra. A második világháborúban Rudolph a német véderő számára tervezett fegyvereket és a háború végén a Mittelbau-Dora koncentrációs tábor földalatti rakétagyárában dolgozott a Kohnstein-hegyen, Nordhausen közelében. A legismertebb eset: Wernher von Braun, aki a birodalom számára a V 2-es rakétát tervezte. A mérnök az SS tagja volt, nem került hadbíróság elé, hanem az Apollo program számára tervezett hordozórakétákat. Egy szintén a jelentésben szereplő eset Otto von Bolschwingé, akit a CIA alkalmazott az Egyesült Államokban. Bolschwing Adolf Eichmann-nak volt a munkatársa.
A jelentés részletesen bemutatja az igazságügy-minisztérium által az Egyesült Államokban élő nemzetiszocialisták üldözésére felállított különleges bizottság eredményeit és hibáit. Az ügyvédekből, történészekből és kriminalistákból álló csapatot 1979 óta többek között arra használták, hogy az Egyesült Államokban élő nácikat megtalálják. A bizottságnak nagyjából 300 személyt sikerült elfognia. A részleget időközben a minisztérium más részlegeivel már összevonták. A jelentésben az áll, hogy kevesebb mint 10 000 nemzetiszocialista szimpatizáns érkezett Németországból. A szám lényegesen alacsonyabb, mint ami az amerikai hatóságok beszámolóiban áll. Az eredetileg 2006-ban készített beszámoló nyilvánosságra hozatalát valójában sohasem tervezték, mivel a hatóság szerint formálisan nem fejezték be, és számos tévedést tartalmaz. A minisztérium azonban engedett, miután egy magán-kutatócsoport perrel fenyegetőzött a nyilvánosságra hozatal érdekében. A teljes jelentés a The New York Times birtokában van.
Egyértelműen vezet a Fidesz a többi párt előtt