Akadozik az osztrák magánnyugdíj-gépezet

A Die Presse beszámol arról, hogy az államilag támogatott magánnyugdíjrendszerből a minimális nyereség miatt mind többen szeretnének kiszállni. A Frankfurter Allgemeine Zeitung arról tudósít, hogy a berlini koalíció képtelen volt megállapodni, miként kezeljék a mind nagyobb szakemberhiányt.

2010. 11. 20. 13:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív osztrák napilapban Chritian Höller A támogatott öngondoskodás öngólnak bizonyult című cikkében foglalkozik a kudarcot vallott magánnyugdíj-kiegészítés csődjével. 1,5 millió osztrák kötött kedvezményes előtakarékossági szerződést. Ezt a megoldást Karl-Heinz Grasser egykori pénzügyminiszter vezette be, aki a takarékkönyv-tulajdonosokból szeretett volna részvényeseket faragni. A törvény szerint a befektetett pénzek 30 százalékát döntően a bécsi tőzsdén kellett elhelyezni, ezzel egy időben az ajánlattevőnek garanciát kellett adnia. Előbb a termék sikertörténet volt, de később a pénzügyi válság következtében összeomlottak a részvényárfolyamok. Számos, garanciát nyújtó cég meghúzta a vészféket. A részvény értéknövekedési kvótája gyakorlatilag nullára csökkent és ott is maradt. A befektetők aligha profitálnak majd a tőzsde talpra állásából. A kuncsaftok a legrosszabb esetben, a legalább tízéves futamidő lejárta után, csak a befizetett tőkét és az állami támogatást kapják vissza. Ausztriában jelenleg 22 befektetési társaság létezik, amely ilyen termékeket ajánl. Ebből 14 társaságban a pénzpiaci felügyelet (FMA) adatai szerint bekövetkezhet a legrosszabb forgatókönyv. Az FMA megtagadta, hogy a veszélyeztetett cégek nevét nyilvánosságra hozza. A Wiener Versicherungsmakler – a bécsi biztosítási ügynökök érdekképviselete – minden szolgáltatót megkeresett, de gyakran nem kapott kielégítő választ. Rudolf Mittendorfer, a bécsi biztosítási ügynökök szervezetének vezetője szerint mintegy 400 000 megkötött szerződés lehet veszteséges. Mittendorfer szintén nem kíván neveket mondani, hogy elkerülje a pereket. Ezért a biztosítási ügynökök szervezete azt követeli az FMA-tól, hogy minden adatot hozzon nyilvánosságra.

A fogyasztók számára a hiányos információk miatt szinte lehetetlen felismerni a hibás termékeket. A pénzügyi felügyelet vitatja, hogy titoktartásával engedne a pénzügyi ágazatnak. Klaus Grubelnik, az FMA szóvivője azzal magyarázta visszafogottságukat, hogy nekik nem szabad terméklistákat nyilvánosságra hozniuk. Ugyanakkor minden szolgáltató figyelmét felhívták a tájékoztatási kötelezettségükre, mely tartalmazza a termékváltás lehetőségét is. Az Egyesület a Fogyasztók Tájékoztatásáért (VKI) nevű szervezetnek ez azonban kevés. Több próbapert is indított, ugyanis egyre több befektető szeretne kiszállni a szerződéséből. Azonban a bíróságok ítélkezési gyakorlata eltérő. Első fokon többnyire engedélyezték a minimálisan tízesztendős futamidő előtti felmondást, ugyanakkor egy másik bíró ezzel ellentétes álláspontot képviselt. A legfelsőbb bíróság ítéletéig évek múlhatnak el. Az S Biztosítót (a Wiener Städtische és az Erste Bank tulajdona) szintén beperelte a VKI. „Nem szerepelt a szerződésben, hogy a részvénykvóta gyakorlatilag nullára csökkenhet” – vélik a fogyasztóvédők. Mind hangosabban követeli az egész ágazat a reformokat. Jochen Ruß biztosításmatematikus szerint – aki egy tanulmányt készített az ügyről – közgazdaságilag képtelenség betartani a törvényt. A követelményeknek vagy akkor felel meg a bank és a biztosító, ha komoly kockázatot vállal, vagy ha igen tágan értelmezi a törvényt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív frankfurti napilapban Günter és Kerstin Bannas Heves viták egy pontrendszer körül című, berlini keltezésű cikkében elemzi a Merkel-kormányon belüli nézeteltéréseket. A CDU/CSU és az FDP koalíciós bizottsága pénteken adópolitikai döntés (áfa, iparűzési adó, adóegyszerűsítés) nélkül fejezte be ülését. Bejelentették viszont, hogy az érintett munkabizottságok és minisztériumok tovább foglalkoznak a kérdésekkel. Heves viták zajlottak a koalíción belül a szakemberhiány bevándorlással történő kezelésének kérdéséről. A megbeszélésen részt vevő CSU-politikusok visszautasították a Roland Pofalla (CDU) kancelláriaminiszter által beterjesztett bevándorlási jelentést. Horst Seehofer CSU-elnök hangsúlyozta, nincs szükség a jelenleg hatályos jogszabályok módosítására. A miniszter ama bejelentéséről sem kívántak tudomást venni, hogy a jelentés további tárgyalások alapjául fog szolgálni. Guido Westerwelle FDP-elnök és külügyminiszter ezzel szemben kevesellte a jelentésben a szakemberhiány kezelése érdekében javasolt intézkedéseket. A liberálisok szeretnék a tartózkodási engedély gyorsított kiadásához szükséges minimális jövedelmi határt a mai 66 000 euróról 40 000 euróról csökkenteni. Ebben az eljárásban azt vizsgálják, hogy az adott munkára van-e alkalmas jelölt Németországból, vagy uniós tagállamokból. Ezen felül az FDP azt szeretné, ha a szükségletorientált szakember-toborzást egy pontrendszer segítené. A liberális javaslatokkal szembeni álláspontját előbb a CDU-nak és a CSU-nak egymás között kell tisztáznia. A koalíciós bizottság következő ülését december 9-én tartják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.